Sapphire také uvádí přetaktovaný Radeon X1800 XT
Tento BIOS totiž není zcela obyčejný. Kromě toho, že sebou přináší zmiňované navýšení frekvencí GPU a pamětí, údajně obsahuje i další blíže nespecifikované optimalizace, takže karty jdou typicky ještě dále taktovat. Navíc není problém tento BIOS vzít a flashnout s ním nějaký standardní Radeon X1800 XT 512 MB.
Pokud tedy patříte mezi šťastné majitele některého z Radeonů X1800 XT, můžete si zkusit tento BIOS stáhnout včetně flashovacího nástroje a patřičně jím svoji kartu poškádlit.
Podle ohlasů v diskusích nejsou problémy s takto přeflashovanými kartami MSI, Club3D či Connect3D, neočekával bych ani nějaké zvláštní potíže s Radeonem X1800 XT 512 MB od Sapphire mimo jiné i z následujícího důvodu: Sapphire totiž uvádí, že mezi běžným a Performance Edition Radeonem X1800 XT není rozdíl, takže je to čistě otázka právě použitého BIOSu. Naproti tomu Connect3D tvrdí, že PE edice používá 1,1ns paměti (běžný Radeon X1800 XT má 1,26ns), ale ať již je pravda kdekoliv tak zjevně nemají použité Samsungovy GDDR3 paměti žádné zvláštní potíže s během na 1 600 MHz.
Samozřejmě, že vyšší frekvence nejsou jen tak, podle ohlasů uživatelů na fórech se při 3D zátěži šplhá napájení čipu ze standardních 1,38 k hodnotám okolo 1,44 V. Z hlediska teploty jistě potěší to, že její navýšení způsobené vysokými frekvencemi nepředstavuje žádný problém, většina uživatelů se vešla do vcelku „konzervativních“ hodnot, pohybujících se někde mezi 45 až 80°C pro grafické jádro podle aktuální zátěže čipu a hodnot frekvencí při dalších taktováních. Většina experimentátorů s BIOSem se totiž nespokojila s frekvencemi 700/1 600 MHz, ale šla výše, typicky někam ke 725 až 750 MHz pro GPU a okolo 1 650 až 1 750 MHz pro paměti (někteří však i výše, nicméně pak už obvykle s pomocí vodního chlazení) .
Zkrátka tento BIOS může být pro odvážlivce mezi vámi, kteří současně vlastní jednu z nejhůře dostupných grafik na trhu, tím pravým ořechovým pro navýšení výkonu. V 3D Marku 05 se po přeflashování majitelé karet dostávají typicky přes 10 000 bodů, což na jednu kartu rozhodně není špatné.
Na závěr se však ještě podívejme na pár kuriozitek. První z nich je člověk, který údajně takto přeflashovaný Radeon X1800 XT dostal na frekvence 823 MHz GPU a paměti pak dokonce na šílených 1 998 MHz, čemuž se dá snad jen velmi těžko uvěřit. Zejména proto, že je údajně chladí pouze okolním vzduchem a přitom běží na standardním napětí. Buď měl tedy naprosto unikátní štěstí na kartu, nebo je to vtipálek, co jen „típnul“ obrazovku než mu to zatuhlo, anebo si prostě pohrál v Paintbrushi. Žádné naměřené skóre však nezveřejnil, takže to berte spíše jako úsměvnou historku.
Druhým je „blázen“, který se rozhodl pro zoufalý čin: přeflashovat tímto BIOSem pro X1800 XT 512 MB svůj Radeon X1800 XL 256 MB. To samozřejmě karta „nevydejchala“, Windows byly schopné nabootovat pouze s jakousi „neznámou VGA“ kartou, takže tento člověk měl štěstí a přeflashoval svoji kartu nazpět původním BIOSem a od dalších experimentů tohoto typu upustil.
Třetí kuriozitkou budiž samotné ovladače Catalyst, které vám nabídnou možnost taktovat GPU až na 5 GHz. Asi netřeba blíže komentovat, že toto X1800 XT nedá ani omylem :-).