Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Sigma si patentovala dvouvrstvý Foveon(?) Ne tak docela…

Sigma Foveon Quattro H
Sigma má přiklepnutý nový patent. Týká se snímače Foveon a zrychleného čtení obsahu pixelů. Situace se ale má trochu jinak, než jak na první pohled působí…

Na patent upozornil nejspíš jako první web Mirrorless Rumors, za což mu patří dík. V názvu článku ale hovoří o snímači s „dvoupixelovým designem“, což už vedlo ke zmatkům daným mylným výkladem toho, o čem patent je. Klasický Foveon je tzv. „třívrstvý“. Přesněji řečeno je křemíkový a křemík propouští různé vlnové délky do různé hloubky - modrá se pohltí nejblíže povrchu, zelená prostoupí hlouběji a nejdál se dostane červená. Ve skutečnosti je to ještě trochu složitější, ale to s ohledem na dnes probíraný patent není příliš podstatné.

Patent ilustruje obrázek s dvěma vrstvami, kdy každému pixelu přísluší zelená a druhá vrstva se střídá - pro jeden pixel červená, pro druhý modrá. To patrně způsobilo domněnku, že jde o dvouvrstvý snímač Foveon. Ve skutečnosti se věci mají jinak. Ono by ani dost dobře nešlo křemíku přikázat, aby se začal chovat jinak a třeba namísto modré ve vrchní vrstvě pohlcoval zelenou. To není možné.

Ve skutečnosti Sigma v patentu popisuje standardní trojvrstvý Foveon a postup, jakým lze zkrátit dobu potřebnou pro zpracování jednoho snímku. Patrně za účelem možnosti podpory videa. V tomto režimu je zelený kanál (ze kterého vzniká jasová složka) načten kompletně, ale modrý a červený jsou načteny (jen) střídavě po řádcích. Chybějící část barevné složka může být získána interpolací (podobně jako u Bayerova konceptu, ale za použití jiných algoritmů). U videa to příliš nevadí, standardní formáty stejně ukládají barevnou složku v polovičním rozlišení oproti jasovému.

Jde tedy o patent na rychlejší zpracování dat pro situace, kde má rychlost zpracování vyšší prioritu než barevné rozlišení. V podstatě tak ani nejde o patent na odlišnou strukturu snímače (základ je stejný, tří- či vícevrstvý Foveon), jen o odlišný postup při práci se zachyceným obrazem. Sigma může patent použít pro vylepšení implementace záznamu videa, ale stejně tak jej použít nemusí. Protože Canon i Nikon v posledních letech pracují na vlastních plnobarevných snímačích, je Sigma více motivovaná patentovat si své know-how i v situacích, kdy jej nehodlá bezprostředně využít (v opačném případě by riskovala, že o něj přijde).

Diskuse ke článku Sigma si patentovala dvouvrstvý Foveon(?) Ne tak docela…

Pátek, 22 Listopad 2019 - 18:08 | barbr555 | Thanks a lot for giving everyone an exceptionally...
Pondělí, 10 Prosinec 2018 - 18:32 | no-X | Protože nechápou, o čem ten patent je.
Pondělí, 10 Prosinec 2018 - 13:02 | peve78 | :))
Pondělí, 10 Prosinec 2018 - 13:02 | peve78 | Na DPRewiew se ve foru už hystericky brečí...
Pondělí, 10 Prosinec 2018 - 09:39 | Jon Snih | Třeba půjde o snímač pro chystaný mirrorless pro...

Zobrazit diskusi