Sledování 3D může způsobit bolesti hlavy
3D technologie na nás útočí každým dnem více a více, ale co když i přes veškerou snahu PR oddělení a reklamních agentur narazí na odpor uživatelů? Ne, moc pravděpodobné to není, ale je třeba vědět, že ne každému bude tento způsob sledování filmů, sportovních přenosů a později snad celého televizního vysílání po chuti. Jsou lidé, kteří mají drobné problémy s očními svaly, které normálně mozek celkem bez potíží kompenzuje a oni o nich třeba ani nevědí, ale 3D obraz už jim problémy dělat může, například je začne bolet hlava. Problém může také být z různého způsobu, jakým 3D obraz vzniká. Zatímco normálně je to díky tomu, že se oči dívají na svět pod různými úhly, 3D technologie dodává každému oku jiný obraz. I když je to v podstatě to samé, pro mozek to může být někdy opravdový problém, alespoň tak to vidí Dr. Deborah Friendman, profesorka očního lékařství a neurologie University of Rochester Medical Center v New Yorku, podobně to vidí i profesor očního lékařství Dr. Michael Rosenberg z Northwestern University Feinberg School of Medicine v Chicagu.
Závěr lékařů a odborníků je ten, že než se pro nějakou 3D technologii rozhodnete (my víme, že 3DTV se tu jen tak nedočkáme, pamatujeme si, jak dlouho jsme oproti světu čekali na digitální vysílání), měli byste si důkladně sami na sobě vyzkoušet, zda vám tento způsob zobrazení bude vůbec vyhovovat. Určitě to nebude jako přechod z CRT televize na HDTV s LCD nebo plasmou.
V anketě se vás proto ptáme, jakou vy už máte zkušenost s 3D obrazem. Diskutovat pak můžete o tom, zda vás hlava bolela, nebo zda jste měli nějaké jiné zdravotní obtíže. 75 % dotazovaných nám nedávno odpovědělo, že 3DTV pro ně zajímavá je.