Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Sonda New Horizons zahájila odesílání kompletních dat mise na Zemi

Bojim se, ze nejakeho marketaka od mobilnich operatoru napadne reklamni heslo "Internet s rychlosti vesmirnych technologii." :-)

+1
+16
-1
Je komentář přínosný?

sonda New Horizon byla vypuštěna před cca 10 let a v té době většina internetových speed testů ještě měříla v kB/s ;-)

i když jsem si jistý, že NASA v té době určitě měla lepší technologii, ale bohužel ve vesmíru se potýkají s různými problémy (větší vzdálenost = větší šum, nedostatečně výkonné napájení, atd.)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pluto je sice o dost dál, ale k Marsu máme slušný spojení přes MRO, který byl vypušten už před deseti lety. V té době rychlejší než kdejaké pevné připojení na Zemi, až 4 Mb/s :)

So, out of 16 hours of daily Deep Space Network tracking, Mars Reconnaissance Orbiter sends data to Earth for 10 to 11 hours, and does that for about 700 days. The data rate is about 0.5 to 4 megabits per second. With these figures in mind, the estimated volume of data returned by Mars Reconnaissance Orbit was predicted to be about 34 terabits. In fact, the spacecraft has already returned more than 50 terabits of data -- more data than all previous planetary missions combined.

Tento rok už překonal hranici 250 Terabitů.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je to uzasne jak dokazou prenaset data na takovou vzdalenost... A pro me ktery podobne veci vystudoval tak je to jeste uzasnejsi oproti beznemu cloveku ktery si rekne "no a co, je to jenom daleko". I rychlosti v jednotkach kbit jsou docela vysoke na to, jak je sonda daleko a s jakym vykonem vysila :)

Drzim NASA palce at se jim prenos podari :)

+1
+13
-1
Je komentář přínosný?

Můžete to rozvést, když jste to studoval? Mě příjde, že je to normální parabola na jedné straně(dokonce tři) a ještě větší parabola na druhé straně. To je nejprimitivnější způsob co si dokážu představit...
Zajímavé mi příjde možná jen to jak s paprskem strefí Zemi, což už je slušný šipkařský výkon.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

NH posílá data v datových blocích... tzn. není to kontinuální proud dat ale odesílají se jednotlivé 58Mbit bloky. Každý blok trvá 8h pak je spojení přerušeno vlivem rotace země. Komunikaci pak převezme jiná parabola o třetinu země dál a pokračuje... celkem tedy za den stáhnou 3x58Mbit = 174Mbit. Bude to trvat cca 500dní, teoreticky by to bylo za cca 280 ale problém je že NASA nemůže využívat paraboly po 100% možného času.

Výhody jsou že signál nezeslabuje atmosféra jako na zemi, na druhou stranu jí ruší radiace atd... i tak musí NASA podle mého využívat specifické protokoly.
Sama NASA zmiňuje že rychlost je omezena 1) omezeným výkonem zdroje a 2) omezenou velikostí paraboly na NH. Jinak by asi šlo dosáhnout vyšší rychlosti.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

New Horizons’ X-band communications system is the spacecraft’s link to Earth, returning science data, exchanging commands and status information, and allowing for precise radiometric tracking through NASA’s Deep Space Network of antenna stations.

The system includes two broad-beam, low-gain antennas on opposite sides of the spacecraft, used mostly for near-Earth communications; as well as a 30-centimeter (12-inch) diameter medium-gain dish antenna and a large, 2.1-meter (83-inch) diameter high-gain dish antenna. The antenna assembly on the spacecraft’s top deck consists of the high, medium, and forward low-gain antennas; this stacked design provides a clear field of view for the low-gain antenna and structural support for the high and medium-gain dishes. Operators aim the antennas by turning the spacecraft toward Earth. The high-gain beam is only 0.3 degrees wide, so it must point directly at Earth. The wider medium-gain beam (4 degrees) is used in conditions when the pointing might not be as accurate. All antennas have Right Hand Circular and Left Hand Circular polarization feeds.

Data rates depend on spacecraft distance, the power used to send the data and the size of the antenna on the ground. For most of the mission, New Horizons has used its high-gain antenna to exchange data with the Deep Space Network’s largest antennas, 70 meters across. Even at Pluto, because New Horizons will be more than 3 billion miles from Earth and radio signals will take more than four hours to reach the spacecraft, it can send information at about 1,000 bits per second. It will take 16 months to send the full set of Pluto encounter science data back to Earth.

New Horizons is flying the most advanced digital receiver ever used for deep space communications. Advances include regenerative ranging and low power – the receiver consumes 66% less power than earlier deep-space receivers. The Radio Science Experiment (REX) to examine Pluto’s atmosphere is also integrated into the communications subsystem.

The entire telecom system on New Horizons is redundant, with two of everything except the high gain antenna structure itself.

X-Band frequency range: 8.0 – 12.0 GHz

Charakteristika je tedy obdobná jako u pozemských 10/11GHz rádií...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Meh... prostě mě dneska asi nenadchnete :)
Asi tím, že obdobné čtu už od dob Voyagerů ne-li Pioneerů, dřív než jsem se vůbec narodil... přeju jim ten úspornější přijímač, ale kde je můj vesmírnej internet (nebo alespoň optický přenos)?? :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

njn, na pařbu to není, špatnej ping :D

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Šachy by na tom hrát šly, jen ne bleskovky ;)

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Nutně jsem si vzpomněl, jak hrál Holly s Gordonem korespondenčně šachy :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No, měli by přejít na kabel :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jasne, takovy opticky kabel by vazil tak tri megatuny a musel by byt pripevneny na polu aby se neovijel kolem zemekoule a nejsem si jisty jak by se to zaridilo se sluncem ... :-)

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Na co optika, stačil by obyčejný špagát, aby to nebylo tak drahé. Místo stahování dat by se stáhla celá sonda. :-)

+1
+15
-1
Je komentář přínosný?

slušný odhad. mě vychází tak 500 megatun kabelu přímou čarou :)

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

... a najpodstatnejsie je, ze signal cez ten opticky kabel by sa siril okamzite a teda nekonecnou rychlostou, nie "len" rychlostou svetla vo vakuu ze?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ostatně proč ne… Když už by to byl takový supermateriál, že by z něj šel udělat kabel ze Země na Pluto, proč by s v něm nemohlo světlo šířit nekonečnou rychlostí? :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tu otazku nemyslite vazne ze?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Ale ne! Ty smajlíky za komentářema nás musely prozradit!!! :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

pri pouziti optickeho kabelu by se hrubym odhadem na zaklade indexu lomu kabelu zvedla latence z 4h na 6h :))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prostě by ten kabel vedl mimo rovinu ekliptiky.
Tak já myslím, že teoreticky to máme vyřešené :-D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No, ping 32 milionů asi bude trochu hodně :-)

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

To chce jenom upravit časové parametry TCP protokolu a hned to pojede. Počkáte pár dní než to udělá handshake a už můžete hrát! :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

jen upřesnění... celkový objem dat je 8GB

"For data storage, New Horizons carries two low-power solid-state recorders (one backup) that can hold up to 8 gigabytes each. The main processor collects, compresses, reformats, sorts and stores science and housekeeping (telemetry) data on the recorder – similar to a flash memory card for a digital camera – for transmission to Earth through the telecommunications subsystem."

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.