Sonic Roxio Easy Media Creator 10 Suite
Kapitoly článků
O předešlé verzi Easy Media Creator 9 jsme psali začátkem října 2006, nějaká voda tedy utekla a pro velkou firmu, jako je současný majitel tohoto balíku americká Sonic, je to čas, po kterém bývá zvykem přidat v číslování verzí jedničku. Hodně se budeme věnovat porovnání, proto byste si měli text o verzi 9 otevřít ve vedlejším okně, protože věci známé a shodné už většinou představovat znovu nebudeme.
Krabice sice není tak originální jako u Nero 8, ale i tak se objeví tři listy z hrubého kartonu, které stručně popisují, co všechno s celou suitou budete moci dělat. Hodilo by se je ale nějak jistit, třeba malým magnetem, jak jsme už u několika balení jiného zboží viděli. No, s krabicí ale budete manipulovat v ideálním případě pouze jednou, tak tuto drobnost firmě Sonic odpusťme, třeba i proto, že na druhém listu najdete jeden šťastný pár fotící se na Karlově mostě. Uvnitř je poměrně tlustý manuál (260 stran), ovšem pouze v angličtině a ani jinde jsme nic v jiné řeči neobjevili, snad to je tím, že nám Creator poslali přímo z USA, možná je pro Evropu v tomto směru více vybavený. V každém případě tu máme první vážnější nedostatek, Creator 10 nejen nemá český návod, ale i sám používá pouze angličtinu, to se tedy od předešlé verze nezměnilo. Pak už je tu jen jedno instalační médium. Ano, devítka měla placky dvě, ale není třeba smutnit, že by Sonic nějak šetřila na bonusech ve formě šablon, menu atd. Důvod je prostý, místo několika CD je tu jedno DVD s celkem 1,6 GB instalačních dat.
Instalace
Jak už jsme napsali, Creator 10 češtinu, mimo systémových zpráv a objektů, nenabízí, nenajdete ji proto ani při instalaci, tu si můžete nechat pustit anglicky, španělsky, francouzsky, čínsky nebo holandsky.
Celkem nás ale zarazilo, že desítka vůbec neodhalila, že už v počítači jeden Creator máme, a sice předešlou verzi 9. To sice není žádná velká tragédie, ale trošku nepříjemné to je, devítku zkrátka musíte odinstalovat sami ručně. Klasická je volba typické, vlastní a nebo kompletní sady programů, které suita obsahuje.
Máme tu jedenáct nástrojů, jde tedy o nabídku menší, než byla v devítce, kde nám Sonic nabízela celkem třináct možností, ale neklesejte na mysli, jde o dobře známou hru zvanou „škatulata batulata hejbejte se!“. Ono i v té devítce se to vlastně také nedalo tak přesně spočítat, ale o tom až později. Po instalaci bude složka Roxio vypadat takto:
A zmatek mezi nainstalovanými programy:
|
Samé zkracování, jak se říká v Postřižinách, desítka na první pohled nabízí méně programů než verze předešlá. Je to ale pouze vizuální dojem, protože toho dovede přinejmenším stejně, jen se to stále celé tak nějak více integruje, firma apriori počítá s tím, že uživatel je blbec a nepředhazuje mu „nějaké“ programy, ale spíše oblasti úloh, které pak „nějaké“ další aplikace řeší. Vím, že zvláště pro lidi, kteří mají v notebooku vůbec poprvé k dispozici vypalovačku, je to asi optimální volba, ostatně i Windows Vista jdou také touto cestou, ale protože jsem ze staré školy, chybí mi možnost to celé nějak přepnout do Advanced módu, kde by nechali na uživateli, co jak a čím bude dělat. Inu, je asi jiná doba.