Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Sony umí bezdrátově přenést 60 W na 50 cm

Pokud to bude stejně kvalitní, jako jejich vybuchující akumulátory, tak bude mrtvolek požehnaně. Jak vidím značku Sony, tak prchám.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Hmm, kdyby to byl přenos řádově aspoň na metry a s účinností >90%, tak budiž, ale takhle to není nic než tahák na peníze a mrhač energie.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No nic moc :) nektere firmy nabizeji tyhle vecicky s vetsi ucinnosti :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je hezký, jak na těch obrázkách mají účinnost 80 %, když ale včetně toho úžasnýho usměrňovače už je to jenom 60 %... :))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

hmm zajmavé,
ale v době, kdy se ruší klasické žárovky a zařízení ve standby módu nesmí žřát více než jeden watt, atd. Tak mi to příjde, tak trochu mimo současný eco trend, minimálně pro běžné komerční požití. Sám si nedokážu představit k čemu mi by to doma bylo. Ta šňura k zásuvce není zas tak omezující.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

>> Sám si nedokážu představit k čemu mi by to doma bylo.
Napadá mě třeba: přijdu domů a položím si mobil / notebook na stůl a sám se začne nabíjet. Bezdrátové reproduktory, propagační minivěcičky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Sony umí bezdrátově přenést 60 W na 50 cm". Jen je k tomu potřeba 100W příkonu ze zásuvky (řekněme 80% účinnost spínaného zdroje, "až 80%" účinnost MW přenosu na několikacentimetrovou vzdálenost). Sorry, ale to je asi tak stejně "užitečné" jako čínské 27MHz bezdrátové myši s dosahem sotva 1 metr.
Nás mezitím budou zelení šnytlíkáři oblbovat, jak že musíme vyházet nešetrné žárovky á 10,- a nakoupit 10× dražší neekologicky vyráběné zářivky plné jedovaté rtuti s reálně zhruba stejnou životností...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2 mmmmario : Jojo, přijdu domů, položím na to notebook a jsem bez dat - magnetická rezonance vs. magnetický záznam na plotnách, ty repráky by hrát nemusely .... nebo by naopak hrály sami :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

mne sa zase na clanku pacil ten Cimrman. idem sa docitat technicke veci a co nevidim, Cimrman :D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Radek124:
přesně bych se pod Tvá slova podepsal.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nic proti, ale už tesla experimentoval s přenosem elektricke energie vzduchem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Není nad kvalitní stíněný drát a minimální pole kolem něj.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no ja se spis bojim toho elektromagnetickeho smogu co z toho poleze na dost velkych vykonech...uz dnes je ho plny prostor a opravdu bych nechtel pobyvat v prostredi mezi dvema vysilaci o vykonech min. desitek watu, mozna stovek...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A když zablokuju zámek na mikrovlnce, nechám dvířka otevřené a po místnosti rozvěsím zářivky, taky budu mít bezdrátový přenos energie :o)))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

El. smog určitě škodí, otázka jak moc. U těch mobilů ale to nebude takové hrozné, přece jen člověk netelefonuje celý den. (Horší je VN vedení blízko domu.) Mobil má jeden obrovský plus a to je záchrana lidských životů při nehodách někde venko na konci světa.
Kdyby výrobci mobilů chtěli, tak už dávno mobily skoro nic nevyzařují. Stačí tam přidat wifi modul s podporu pro SIP a Skype (při milionech kusech to bude za pár centů). Doma a v kanclu se přepnu na SIP číslo. Jen to chce podporu ze strany operátoru - vazba SIP číslo - GSM číslo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Co tam po mobiloch a wifinach .. to su mW ale si zoberte taka televizia a rozhlas .. to su radovo kW

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V článku postrádám jméno "renomovaného" ústavu potvrzující škodlivost záření mobilů.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Divna skladba vety...

Jedna z konspiračních teorií sice hovoří o tom, že Tesla přenos elektřiny bez drátů vyřešil a tento dodnes leží kdesi v bezpečí trezoru.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jozef: U vysilace urcite, ale ve vzdalenosti 10 a vice km je uz intenzita pole zanedbatelna oproti lokalnim zdrojum (mobily, wifi). Nezapominat ze intenzita pole klesa se ctvercem vzdalenosti.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je to sice lehký OT, ale Jára to asi poradil kdekomu
1895: Jagdish Chandra Bose vysílá na necelou míli (jednoduchý signál)
1896: Nikola Tesla vysílá na 30 mil (jednoduchý signál)
1897: Guglielmo Marconi vysílá na 6 kilometrů (morseovka)
1897: Nikola Tesla podává patent na bezdrátové vysílání
1900: Guglielmo Marconi neúspěšně žádá o patent v USA
1901: Guglielmo Marconi vysílá přes Atlantik za použití aparatury od Tesly

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Michal123 "Mobil má jeden obrovský plus a to je záchrana lidských životů při nehodách někde venko na konci světa.": no nevim, nekde venku na konci sveta asi nebude signal ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

michal123: A wifi je naprosto bezpečná a nic nevysílá :-) Jediný rozdíl je že místo kvalitního hovoru budeš mít sra.ku ala skype a podobné...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Po praktických tragických zkušenostech jak někde vidím SONY, tak prchám co mohu...
Zlatý osvědčený stíněný kabel...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Earl: Tady máš nejaký summary.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Obcas se tu opravdu najdou perly :)
Mobil, s wifi ktery nebude vyzarovat :) :) jenze to taky nebude fungovat, vykony vysilacu nejsou samoucelne, pokud nebudes mit vykon, nebudes mit dosah a kdo chce mit btsky kazdych 50 metru ? Cekal bych, ze tak banalni vec dojde kazdemu.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

no já doufám, že se to nebude masově rozšiřovat, aspoň do tý doby, kdy nebude účinnost vyšší. Jak se v textu píše - vysoká účinnost 60% - to mi jako vysoká účinnost teda nepřijde a je to přesně to plejtvání energií, který nikdo nepotřebuje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zasvecenci prominou, ze se tak blbe ptam, ale kam presne se podeje tech +-20% vyzareneho vykonu? U trafa se promeni v celku neskodne teplo.
Taky by me zajimalo jestli to ma vetsi dosah nez bezny 3-4m dlouhy kebel od nabijecky....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jinak bych jeste rad pochopil jednu vec. Samotna vysetrovaci metoda treba funguje tak, ze vyuziva rezonance prvku ktereho ma clovek v tele hodne, coz je vodík. (Jestli jsem to dobre pochopil tak aktivuje atomy v nasem tele pomerne Hooodne silnym magnetickym polem a pak zmeri jejich vyzarovani.) Nicmene i kdyz ty lekarske pristroje jsou nastavene na vodik, tak kdyz jdete na vysetreni tak nesmite mit v tele NIC KOVOVEHO, protoze by se to zacalo zahrivat....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tam ani tak nejde o to, že by se t o zahřívalo, ale o to, že magnetická rezonance je obrovský magnet, který by si tu kovovou věcičku přitáhl a už by to z toho nikod nikdy nesundal.

Kam se ztratí výkon? Veškeré ztráty jdou tepla. Neřeknu, kde se co ztratí, ale ono tam fungují stejné ztráty jak v jakémkoliv jiném magnetickém pol.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To raven-il:
Ale vždyť Wi-Fi zdarma je dnes skoro všude. Doma, v kanceláři v hospodě. A Vedle je dokonce pokryto celé obchodní centrum. Centrum Žiliny... A když nebude Wi-Fi tak přejdeš na GSM signál (za těžké prachy...)

Co máte všichni proti Skype? Funguje to perfektně na to že je to zdarma.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2drk22: ona se ta kovová věcička ani ohřát nestačí, jakmile se zapne magetická rezonance tak ti to klidně vytrhá šrouby z nohy a ty se zaseknou do tělesa mag. rezonance. Je to prý pěknej fofr, slyšel jsem historku jak to protáhlo jednomu kolemjdoucímu doktorovi hodinky zkrz ochranou skleněnou stěnu :-) naštěstí se urvaly z koženého řemínku a rozpleskly se o ten přístroj.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jelikoz pracuji ve zdraviotnictví, tak vim ze magneticke pole u MR je koloem 7 tesla, coz je nekolikasetnasobne vic nez magnetické pole zeme. funguje to na principu otoceni spinu u atomu vodiku. jsou dva druhy snimku, tzv T1, T2, coz namena, ze se meri jak dlouho trva nez se atomy vopdiku navrati do jejich puivodniho stavu. myslim ze to bylo podle 1/3 a 2/3 atomu.podle me je to genialni vynalez.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No jo, příště si to napřed nastudujte, než budete něco pomlouvat. Je to něco takoveho. Zdroj technoblog.cz

Přenos tlumenými vlnami
Červeno modrá plocha se dvěmi body uprostřed
Výsledek numerického modelování přenosu energie tlumenými vlnami

Energii lze přenášet také tlumenými elektromagnetickými vlnami. Vědci nedávno přišli na to, jak využít nezářivého elektromagnetického pole, které tvoří tlumené elektromagnetické vlny. Vytvářené pole by mělo být netečné ke všemu ve svém okolí kromě speciálních přijímačů z dielektrika (nevodivého materiálu), které s vytvářeným polem rezonují, vytvářejí běžné elektromagnetické vlny, které se poté opět rektifikují, a tak přímo mění na elektrické napětí. Bohužel tomuto jevu nijak nerozumím, takže lepší vysvětlení podat nedokáži. Zajímají-li vás tlumené vlny více, můžete si přečíst články na Wikipedii Evanescent wave coupling a příslušnou část článků Wireless energy transfer.

Tento perspektivní způsob přenosu by měl být schopný vysílat energii až do vzdálenosti pěti metrů bez sebemenších problémů. Všechno, co bylo zjištěno, bylo pouze vypočítáno. Experimenty ověřující praktické výkony a chování v běžných podmínkách ještě neproběhly.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to: Michal123
7 let se zabyvam pripojenim na internet, zejmena bezdratem, to co tvrdis jde, ale jen u nejakeho % lidi a v nekterych oblastech.
1. bezny uzivatel si nenastavi mobil kazdych 100m na jine pripojeni, jednak se s tim nebude chctit zabyvat a druhak to nebude umet
2. i kdyby ano, bude to fungovat jen ve velkych mestech, centrech
3. kvalita wifi siti je ruzna, dana jak odladenim site samotne, tak zarusenim (volne pasmo)
4. nemas jistotu, kdo te posloucha
5. pokud potreujes mobil na seriozni praci, stane se ti dvaktat, trikrat, ze ti to nepojede a radsi budes vyuzivat GSM
6. nekritizoval jsem samotny VoIP/wifi, ale fakt, ze si nekdo mysli, ze gsm sit s jejimi vykony nahradi wifi s jejimi 100mW, alespon tak jsem to pochopil
7....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

mise: Sice tomu nerozumíte, leč ostatní jsou blbci! Co si představujete pod pojmem "tlumené vlny"?
Pouhým rezonančním obvodem, kterému nebudete dodávat energii, toho moc nepřenesete. Vf netlumený oscilátor v podobě Teslova transformátoru má tuším účinnost 0.2.
Tlumené kmity dosáhnete i pouhým vypnutím klasické žárovky obyčejným vypínačem...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Účinnost .... to je to o čem se tu bavíme a na čem použitelnost podobného přenosu zatím selhává .

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Magneticke pole zeme je 30-60 microteslas (podle mista). Takze MR s vykonem 0.1 - 3 T (v pripade vyzkumnych laboratori az 9.4 T pro lidi a 21 T pro zvirata) jsou nikoliv stokrat, ale stotisickrat silnejsi.

Otazkou je jak vykonny je ten pristroj od Sony. Horsi nez mobil to bude urcite.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jako prototyp hezke, ale do realneho prodeje bych to nepousted driv nez bude ucinnost 90% a podpora vetsiny telefonu, notebooku, holicich strojku atd.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

To raven: Kvalita/ cena. Je fajn telefonovat zdarma.
Samozrejme v praci nebo doma predpokladam odborne naistalovanou a zabezpecenou sit. Idealni pro firmy bez pevne a pobockove ustredny. Z mobilu volam na pevnou za 5,5Kc pres sip to jsou nejake halire.
Ale to hlavni je omezeni vyzarovani signalu, mobil ma nejaky ten W, kdezto Wi-Fi jede v mw. (Staci trochu vic plechu na fasade budovy a mobil si pusti plny vykon do tvoji hlavy).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hans Christian Oersted zjistil že elektrický proud vychyluje magnetku u kompasu a položil tak základy o elektromagnetismu v roce 1820. Za 80 let se vyměňovaly plynové pouliční lampy za elektrické v Londýně a za dalších 20 llet začaly hrát radiopřijímače v bytech domácností. Přenos energie bezdrátově v dnešní době je asi jako objevení vychylující se magnetky v kompasu. Dejme tomu 50 let, kdy zmizí rozvod drátů pod omítkou v domácnostech a bude vše doma napájeno bezdrátově a za dalších 50 let zmizí i sloupy elektrického vedení. Vše je o vývoji a jejich prioritách.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ms: Nechtěl jsem někoho urazit nebo tak podobně, asi jsem to přehnal, ale myslel jsem to dobře.
Ostatní tu hlavně píšou o účinnosti, ta se snad o trochu zlepší, projekt je teprve v plenkách :-) i když Nikola Tesla s tím experimentoval v minulém století. Myslím si, že se účinnost může zlepšit lepšími materiály, možná lepší směrovostí na cílový rezonátor a možná experimentovat s vhodnou frekvencí.
Ale teď zpátky na zem, můžete mě klidně ukamenovat, ale pochopil jsem to asi takhle: Není to normální elektromagnetický "přenos signálu" mezi vysílačem a přijímačem jako u klasických beztrátových technologií (wifi, bluetooth a dokonce rádio i TV...), ale jakýsi "resonanční" přenos. Myslím tím, pokud si pustíte trochu hlasitěji svoji oblíbenou hudbu, tak silnější tóny o určité frekvenci rozechvějou skleničky (nebo když vám operní zpěvačka rozbije na dálku skleničku se šampaňským :-) My ale na druhé straně chceme elektrickou energii, proto se použijí dvě cívky, jedna na vysílací straně a druhá na přijímací straně. V podstatě se jedná o dva "zpárované" magnetické rezonátory. První cívka vytvoří magnetické pole (řádově MHz) a druhá cívka pak dostane energii z rezonance tohoto pole. Jedná se tedy spíše o magnetický obvod. Má to výhody i v tom, že lidi jsou odolnější vůči magnetickému poli než elektrickému. Svádí mě podoba s elektromagnetickou indukcí, ale ta pracuje na určených frekvencích a raději s minimální vzdáleností, jsou zde obsaženy obě složky - magnetická i elektrická, proto zde je elektromagnetický "smog" (rušení, záření).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

mise: Šmarjá! Vezměte si nějakou středoškolskou učebnici fyziky, popisující patřičnou oblast fyziky! Nejste náhodou postižen nějakou odrůdou humanitního (ne)vzdělání?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

mise:

"...ale pochopil jsem to asi takhle: Není to normální elektromagnetický "přenos signálu" mezi vysílačem a přijímačem jako u klasických beztrátových technologií (wifi, bluetooth a dokonce rádio i TV...), ale jakýsi "resonanční" přenos."

pochopil jsi to spatne, je to elektromagneticky prenos, ktery pracuje na stejnem principu elektromagneticke indukce jako bezne vysilace a prijimace, jinak by to ani nemohlo fungovat...

"...proto se použijí dvě cívky, jedna na vysílací straně a druhá na přijímací straně. V podstatě se jedná o dva "zpárované" magnetické rezonátory. První cívka vytvoří magnetické pole (řádově MHz) a druhá cívka pak dostane energii z rezonance tohoto pole. Jedná se tedy spíše o magnetický obvod...."

pokud se bavime o stridavem proudu, tak civka vzdy vytvari elektromagneticke stridave pole, jehoz vektor magneticke slozky je kolmy na vektor elektricke...nikdy jinak...samotne magneticke pole generuje pouze magnet...

"Má to výhody i v tom, že lidi jsou odolnější vůči magnetickému poli než elektrickému. Svádí mě podoba s elektromagnetickou indukcí, ale ta pracuje na určených frekvencích a raději s minimální vzdáleností, jsou zde obsaženy obě složky - magnetická i elektrická, proto zde je elektromagnetický "smog" (rušení, záření). "

elektromagneticke pole tu zakonite musi byt, protoze vysilac generuje stridave elektromagneticke pole, ktere vyzaruje do prostoru...prijimac je rezonator (civka) naladeny na stejnou frekvenci, ktery na zaklade elektromagneticke indukce meni prijimany vykon na elektrickou energii...nelze prenaset energii pouze pomoci magnetickeho pole...vzdy tam musi byt nejaka civka a s tou je vzdy spjato elektromagneticke pole...to by bylo jako by jsi na jednu stranu polozil silny magnet a na druhou civku a cekal, ze se Ti neco prenese...dokud by jsi s tim magnetem nezacal rychle pohybovat, tak by se v ni nic neindukovalo, ale to neni tento pripad, protoze ty tu energii negenerujes, ale ji pouze menis na jinou formu...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Význam bezdrátového přenosu energie ocení nejvíce lidé s implantovanými stimulátory, pacemakery atp... Každopádně zatím je tato možnost výrazně limitována technickými faktory a tak zůstává stále ve fázi experimentu - jako byl popsán zde.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Mellon: hehe, jo, takový majitel kardiostimulátoru tohle určitě ocení, ovšem bude to krátké a stručné ocenění těsně před tím, než si pro něj přijedou havrani.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mellon: takový majitel kardiostimulátoru nesmí nosit v náprsní kapse ani mobil a ty bys ho "usmažil" tímhle udělátkem. No nemůžu uvěřit tomu, co dokáží někteří jedinci vymyslet.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tomcat2: Jsem rád, že jsou tu lidi, kteří tomu rozumí. Sice se musí vyhecovat úplným nesmyslem, aby něco napsali. Ale děkuji za vysvětlení.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

1) Marconiho patent na bezdrátový přenos byl dodatečně soudně zrušen, protože Tesla si patentoval obdobné zařízení již před Marconim, tedy Marconi není vynálezce bezdrátového přenosu.
2) Za 100 let v oblasti přenosu energie pomocí elektromagnetických vln tady není žádný pokrok, napájení notebooku na půl metru je utopie, leda že by se jednalo o přístroje se spotřebou jako digitální hodinky.
3) Už dneska se mohou lidi pos*at z 1W z mobilů a napájení vzduchem by nutně muselo pracovat se 100x větším výkonem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

TESLA COIL

^^

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

magneticka renoznance bude jiste zdravotne zcela nezavazna, predevsim pri prenosu 50W a vice....to bych se musel uplne zblanzit, abych si neco takoveho dobrovolne pustil u me doma

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.