Soudkyně chce data v RAM jako důkaz
Soudkyně federálního soudu v Los Angeles Jacqueline Chooljian řeší případ žaloby filmových studií na vyhledávací službu torrentů TorrentSpy. Spor se týká nařčení z napomáhání porušování autorských práv a soudkyně v něm 29. května nařídila TorrentSpy, aby začal zaznamenávat aktivitu jeho uživatelů (včetně IP adres) a data pak předal MPAA. TorrentSpy má však ve svých podmínkách ochrany soukromí frázi, že nikdy nebude bez souhlasu uživatelů sledovat jejich činnost. TorrentSpy měl čas na odvolání do včerejšího dne a neuspěl. Vytváří se tak nebezpečný precedent, který prakticky postaví právní doložky mnoha webových stránek o ochraně soukromí na nedůvěryhodnou úroveň.
Soudkyně na to jde navíc velice mazanou cestou. Podle ní beztak TorrentSpy informace o uživatelích shromažďuje, tedy alespoň po nějakou dobu. Kde, ptáte se? Přeci v operační paměti serveru, odpovídá. Prý jsou tam taková data i šest hodin a soudkyně je chce jako důkaz, dokonce je považuje za klíčová. Právní zástupce TorrentSpy tvrdí, že soudkyně chce, aby TorrentSpy začal vytvářet záznamy o uživatelích, přičemž zákony prý tvrdí cosi o tom, že se jako důkaz používají záznamy již existující, nikoli nově vytvářené. Soudkyně však tvrdí, že nic nového nechce, protože požadovaná data už jsou v RAM – už tedy existují, chce je jen předat.
A protože veškeré námitky byly zamítnuty, TorrentSpy musí učinit, co soudkyně žádá. Jak to udělá, to se dá asi jen těžko odhadnout (bude „dumpovat“ paměť a předávat celý obsah vytištěný, nebo na nějakém datovém médiu?). Má na to každopádně sedm dní. Právní zástupce TorrentSpy k tomu dodává, že pokud TorrentSpy data předá, velmi pravděpodobně přestane operovat na území USA.