SourceForge přestane s infikováním programů adwarem
GIMP byl na SourceForge do listopadu 2013, kdy přesunul svoje instalátory a další soubory na vlastní doménu. Nadále zde ale přežíval (polo)mrtvý účet Jerneje Simončiče, který windowsový instalátor GIMPu zprostředkovával. SourceForge se tomto a podobně mrtvých účtech rozhodlo otestovat přibalování reklamních prvků do instalátorů.
Samotný GIMP se proti tomu ostře ohradil, protože pochopitelně mnozí lidé pak z adwaru viní samotný GIMP, který za instalátory na SourceForge nijak nezodpovídá. Z oficiálního vyjádření plyne, že tvůrci GIMPu odešli i mimo jiné proto, že se v roce 2013 na SourceForge objevil velmi matoucí reklamní prvek v podobě velkého Download tlačítka, které nevedlo ke stažení samotného instalátoru - tento odkaz byl naopak velmi nenápadný a upřímně, napoprvé tehdy napálil SourceForge i mě. Tehdy ale začala degradace této služby. Později se začal SourceForge v instalátorech GIMPu vrtat výrazněji, navíc v rozporu s vlastním prohlášením z roku 2013, kdy tvrdil, že NIKDY nebude nic bundlovat s jinými projekty bez schválení vývojářem daného projektu. GIMP tedy SourceForge opustil, už se mu nedalo věřit.
GIMP navrhuje řešení k eliminaci zbytečně velkých škod. SourceForge by měl umožnit danému projektu plně opustit stránky, tedy kompletně a trvale odstranit URL s tím, že je nebude moci do budoucna použít nikdo jiný, odstranit všechny hostované soubory a neudržovat je ani na mirrorech, které SourceForge používá. A vše ukončit tím, že bude nasazeno permanentní HTTP přesměrování na stránky, které si projekt pro budoucí užití nastaví. Toto jsou dle GIMPu prvky, které by služba SourceForge, proklamující svoji silnou podporu komunitě kolem free softwaru, měla poskytovat.
SourceForge to zkrátka hodně schytal. K dobru jim nutno v tuto chvíli přičíst, že změnili své rozhodnutí a do budoucna nebudou instalátory opuštěných projektů modifikovat a infikovat adwarem. Nyní je toto tedy používáno pouze tam, kde to schválil(i) vývojář(i) dané aplikace.
GIMP, SourceForge