Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Specifikace Ryzen 5 2500X a Ryzen 3 2300X potvrzeny, poběží na 4 GHz

Ve hrach jasnej zabijak TRipperu 2950X. Na 95% novych her vam tenhle procesor staci dokonale a na 100% ho ve hrach vytizite maximalne s GTX1080Ti.
Pomer vykon/cena nebude mit zadnou konkurenci.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Z pohledu dnešních her možná máte pravdu, ale přece si nebudete dneska do nového kompu pořizovat 4jádro !? 6ti jádro je minimum, lépe 8mijádro, investice se Vám bohatě vrátí v tom, že budete moct o pár let odložit upgrade základní desky a CPU.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Zase je to levnejsi a dneska to bohate staci, co ja vim co bude za par let.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

znal jsem jednoho takovyho.. pred asi patnacti lety jsem kupoval radeon 9700.. mel blby kecy, proc davam tolik penez za grafiku.. on si koupil geforce-mx 460.. no za ty penize hroznou sracku.. ze prej mu to dneska bohate staci.. rok byl pryc a zacal mit kecy, ze si ani nemuze zapnout detaily, ze to nejde plynule a kdesi cosi.. tak si misto ni koupil fx-5600.. nebo to byla uz fx-5700? uz je to jedno, proste dalsi kram.. dohromady ho to stalo vic nez me ten radeon 9700 a porad mel jen nepovedenou mainstreamovou sracku..

sorry, nejsem tam bohatej, abych si moh kupovat zelezo na rok nebo dva..

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Sorry, ale jses uplne mimo. Srovnavas uz v dobe vydani silne pochybnou MX460 a naprosto nepovedenou FX5700 s fenomenalnim procakem soucasnosti RyZenem 5 2500X.
Za ten RyZen 5 + desku das polovinu toho co za ten TRipper 2950X a pritom ti bude stacit na hry minimalne tri roky nebo i vic. Potom proste ten RyZen posunes doma nejakemu uzivateli na web a kancl a muze slouzit dalsich minimalne 5 let.
Za 3 roky si koupis RyZen 4000 + desku s pametma DDR5, kterez to ten tvuj TRipper 2950X si daji k snidani.

Proste kdo setri ma za tri!

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Zde má RedMarx pravdu. MX460 byla vícemnéně slabá karta už v době uvedení.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

uz len cistou extrapolaciou sucastnych trendov by som odhadol, ze naroky na pocet jadier budu stupat... nemyslim si ze by som vestil z usadenin v kave

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Nárůst počtu jader je jenom krátkodobá anomálie. Aby 16, 32 jadra podávala rozumný výkon, je nutné zvednout spotřebu na 180, resp. 250W. Proto je vcelku nepravděpodobné, že by se to dostalo někdy brzo do obyč. desktopů. Od příštího roku se situace na trhu s x86 CPU vrátí zpět do starých kolejí, budeme rádi i za několikaprocentní nárůst výkonu za rok.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proč by na 7nm procesu nemohla existovat 95W šestnáctijádra?

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Zrovna od Vás bych tuhle otázku nečekal.

Už nějakou dobu neplatí, že o jeden krok lepší proces přinese snížení spotřeby o 50%, dneska je to tak odhadem 15-25%. Takže na 7nm bude 16ti jádro 2950X mít spotřebu 180x0,75=135W. K 95W se přiblíží až na 5 nm.

Druhý problém je cena - vyplatí se prodávat CPU s 2ma 8mijádrovými moduly za méně než $500 ?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Stávající 7nm procesy snižují spotřebu dokonce i výrazněji než o 50 %. Jedinou podmínkou je, že se musí srovnávat stejný čip na stejných taktovacích frekvencích. GlobalFoundries snižuje spotřebu o 55 % oproti 14nm procesu a TSMC o 40 % oproti 10nm procesu, který je o 35 % pod 16nm procesem, takže celkově 7nm proces TSMC snižuje spotřebu zhruba o 50 % oproti 16nm.

Pokud AMD mohla na první generaci 14nm procesu vydat 65W osmijádro a na 12nm procesoru je schopná při taktech o 200 MHz nižších vyrábět 45W osmijádro, pak není důvod, aby na 7nm procesu nemohlo vzniknout 95W šestnáctijádro na taktech 3,4 / 4,5 GHz. Vlastně by mě nepřekvapily ani vyšší takty, ale to už bude záviset na IPC, výtěžnosti a jak se první generace procesu povede.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

No uvidíme, na https://www.anandtech.com/show/12677/tsmc-kicks-off-volume-production-of... jsou uvedeny trochu méně optimistické hodnoty
7FF vs 10FF : spotřeba <40%, což může být tedy i 20%, výkon s otazníkem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

s tym suhlasim.. neextrapoloval som narast poctu jadier, ale to, ze sa da predpokladat, ze su v desktope vyuzitelne prostrednictvom software.. extrapoloval som software-ovy narast narokov na pocet jadier.. cim su dostupnejsie tym je pravdepodobnejsie ze budu vyuzite.. mozem sa mylit, ale ak by som sa nemylil, tak nemam pocit, ze som prorok.. ziadny zazrak

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proc myslis? Stale plati, ze pro hry je zasadni kvalitni graficka karta a jeste dlouho to platit bude, navic se vrustajicim rozlisenim vliv procesoru nepatrne klesa. Procesor je ve hrach jen podpurnou soucasti.
Uvedom si, ze dnesni 6 jadro v pohode utahne GTX1080Ti ve vsech hrach. Ve velke vetsine her tu grafiku utahne i 4 jadro. Neni u tech her tak velky vliv procesoru.

Takze na GTX2080 mas porad super procak, ten TRipper mozna vyuzijes na GTX4080, ale tou dobou uz bude venku RyZen 4000 kterej bude uz super naslapanej a s mene jadrama dokaze to co dnesni vicejaderny procak.

Naschval se podivej kolik vyvijenych her je prvoplanovite DX12 nebo Vulkan a kolik her pouziva jeste enginy pro DX11 maximalne upravene na DX12.
Bude to jeste chvili trvat, nema cenu dnes predbihat, kdyz netusis ani zbla kam se vyvoj hne.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Někdy se může vyplatit koupit co potřebuji teď a za dva roky koupit zase něco výkonnějšího. Cena může být ve výsledku klidně i nižší a to nemluvím o životnosti dnešního HW oproti tomu před 10-20 lety (snad s výjimkou HDD)...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

proč ne? Čtyřjádro je pořád hodně dobrý základ - a pokud to má 8 vláken jako nedávná vyšší třída tak vystačí. Sám jsem pořídil 1500X - taktnul na 4,1Ghz a výkonu je dost i na hry.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Hezké. Ale proto jsem se nepřihlásil :). Zaujalo mne v tabulce, že 35W APU jsou jen pro OEM trh. Dlouhou dobu právě na tato APU čekám, ale nesledoval jsem vývoj situace kolem nich, ale vysvětluje to, proč je nikde nevidím. Nemá tu někdo informaci, jestli se dostanou také do obchodů?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Možná usnadním čekání. Kup 2200G a sniž mu frekvence přes uefi nebo windows. Žádný čáry máry v tom nejsou, jinak než snížením frekvence toho 35W TDP nedosáhnou (nebo jen s kosmetickým přínosem).
Ty OEM budou nejspíš hodně spožděné pro prodej do koncového trhu(stejně jako před uvedením Ryzenů byl Bristol Ridge), nebo to jsou CPU do specializovaných "krabiček", která bude na takové to domácí zvýkání beztak drahá.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud se nic nezměnilo, do úsporných CPU se dávala povedenější jádra a nevím, zda-li v UEFI (poběží na Linuxu) jde definovat max frekvence nebo max TDP se zachováním úsporných režimů. Skoro o tom pochybuji, ale pokud tu má někdo zkušenosti nebo informace, budu za ně rád. Nebudu živit v HTPC/file serveru 65W APU a do i3-8100T se mi nechce kvůli HDMI 1.4a, byť má velmi sympatickou možnost nastavení TDP na 25W.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

s frekvencemi v Linuxu si muzete vyhrat do aleluja - jenom musite pouzit jiny jaderny modul pro rizeni frekvence. Standardne bude nejake ACPI rizeni, nebo co pouziva AMD, pricemz vy budete chtit uzivatelske rizeni. Kdysi na notebooku jsem to resival, dalo se nastavit jak vysoko muze procesor s frekvenci vybehnout a tak. Bezel kvuli tomu specialni daemon (ja jako Debianista bych asi zacal tady: https://wiki.debian.org/HowTo/CpuFrequencyScaling). Vubec by mne neprekvapilo, kdyby to slo nastavovat i v zavislosti na teplote. Plus v UEFI nastavit procesoru podpeti. Samozrejme moznost nastavit TDP uzivatelsky by byla idealni, ale to bychom asi chteli hodne :-(

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je tomu právě naopak, je to možné nastavit v BIOSu, resp. v UEFI, ale v rámci konkrétního modelu. I 65W APU mají fci TDP down, ale v jejich případě jde na hodnotu 46W. Pokud budu vycházet ze svých zkušeností s APU založených na stavebních strojích, tak to fungovalo dobře, včetně zachování úsporných režimů. Avšak jakmile jsem do nastavení zasáhl ručně, o úsporné režimy jsem přišel. Nemluvě o potřebě pohrát si i s GPU částí. Když zde začali diskutující psát o ručním snížení napětí a frekvence, tak jsem se ptal na zkušenosti s novými APU, jestli se něco změnilo; na webu jsem na toto téma žádné korektní informace nenašel. Proto se držím vybraného R3 2200GE před i3-8100T, což se zřejmě změní, jestli 2200GE neseženu. Díky za odkaz, ale jsem na Linuxu více než dekádu :).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To přece už dááávno není pravda. Dnešní CPU mohou krátkodobě překročit TDP, pokud je chladič studený. Při dlouhodobé zátěži to tedy nepoznáte, ovšem při typické práci s desktopem se to projeví rychlejší odezvou. Takže je lepší nechat konfiguraci frekvence, napětí atd. na výrobci procesoru, protože to může vyladit daleko lépe, než co Vám umožní parametry v biosu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

IMHO papirove asi mate pravdu, ale v realu to je podle mne je jedno. Nejaky chvilkovy boosty o 200-300Mhz pri frekvencich nad 3 -3,5Ghz jsou v realu pro Frantu temer neznatelne. Rychlejsi disk nebo nejaky inteligentnejsi cache mechanismus Vam udela v praxi daleko vic.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

hadam ze dokud nebudou mit OEM partneri dost pro sva mini PC + AiO atd. tak nebude jina oficialni moznost jak v EU takove APU koupit :) to znamena bud risknout cekani a nebo si koupit klasiku a trosku ji poladit k obrazu svemu :)

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Prodávají je aktuálně zde:
https://www.quietpc.com/amd-2nd-gen-ryzen-cpus

... ale za vyšší ceny než příslušné G verze. Tedy koupě G a podtaktování a snížení napájecího napětí je lepší postup.

Je to škoda, že tentokrát AMD a partneři tuhle část trhu úplně vypouští. V 2011 dodávali Bobcaty (E-350), byly k dispozici malé úsporné desky, ... Teď nechávají celý tento úspornější segment Intelu. Nechápu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Také to nechápu a děkuji za odkaz.

Mám obavy, že nebudou fungovat správně úsporné režimy, pokud se nastaví v UEFI nižší frekvence a napětí u G verze.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nevim jak G verze, ale pri OC se u normalnich ryzenu nastavi 'zakladni' tri "P" stavy a je vystarano. Myslim, ze podobne by to mohlo jit i smerem pri snizovani napeti, pokud se nepletu.
Zkuste google..kdyby ne, tak se podivam po nejakem drivejsim odkazu, ktery jsem pouzival pro OC...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Právě že na webu se mi nepovedlo najít žádné korektní informace či zkušenosti s G verzemi. Každý otestoval, kolik FPS má v CS:GO a DOTA, ale skutečný rozbor vlastností a možností těchto APU, jsem nenašel...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.