Splashtop
Kapitoly článků
Právě takto vypadá první obrazovka, která na vás hned po zapnutí počítače vyskočí. Pokud máte alespoň trochu normální myš (nutno USB, neboť deska má jen jeden PS/2 port a ten je určen pro klávesnici), pak by se měl rovnou i pohybovat kurzor, jímž je možné si vybrat, co chcete hned po startu dělat.
Možností je hned pět: Nastartovat prohlížeč nebo Skype (obojí pak už zahájí boot samotného Splashtopu), nastartovat na disku nainstalovaný (nebo z CD/USB zaváděný) operační systém, něco pořešit v BIOSu a nebo rovnou počítač vypnout. Pokud nezvolíte nic a – a to je důležité – ani nehnete myší, bude se automaticky odpočítávat čas do spuštění operačního systému. Nemáte-li myš, nebo máte onu „nenormální“ jako já (Microsoft Wireless IntelliMouse Explorer, jedna z prvních verzí, co vycucne baterky podobnou rychlostí, jako já kávu a navíc má znatelné „zpoždění“, s Express Gate pak v této fázi komunikuje tak, že se pohybuje výhradně vodorovně), můžete ovládat úvodní obrazovku i klávesnicí, konkrétně klávesou Tab.
Linuxovou distribuci, na níž je Splashtop postaven, se nám sice nepodařilo identifikovat, ale to je celkem jedno, protože to stejně jako plnohodnotný Linux použít nelze. Splashtop totiž neobsahuje nástroje, s jejichž pomocí by se šlo v systému nějak hlouběji vrtat, umožňuje tak dělat jen a pouze to, pro co byl stvořen (expert by se možná „dovnitř“ nějak dokázal dostat nějakým „hackem“, ale to pochopitelně není záležitost „standardního“ uživatele). To aktuálně znamená prohlížet web nebo si zatelefonovat pomocí vestavěného Skype klienta. Nemusíte to nutně vybírat hned při startu, neboť po naběhnutí samotného Splashtopu pak můžete klidně spustit i tu druhou úlohu.
Na prohlížení webu je tedy závislá i případná možnost číst si poštu nebo použití nějakého „kecálka“, tedy v online podobě. Ze samotného systému lze využít nanejvýš síťové připojení a to ještě jen pro účely prohlížení webu nebo „skypování“, přičemž je možné vybírat mezi oběma síťovkami a Wi-Fi spojením. V případě, že je k síťovce připojen xDSL modem, umí se s ním Splashtop nějakým způsobem domluvit (předá mu např. přihlašovací údaje). Toto jsem nezkoušel, neboť se u mě žádné xDSL zařízení nevyskytuje.
Pokud jde o webový prohlížeč, ten, ač se jmenuje Splashtop Browser, je zjevně jen upravený Firefox, konkrétně verze 2.0.0.3.
Skrze něj je také zobrazována stručná nápověda, která je uložena přímo na flash paměti.
Za zajímavost lze považovat uchovávání historie nebo uložených záložek v prohlížeči a vůbec nastavení celého Splashtopu, pochopitelně míněno i po restartu nebo vypnutí.
Celé to lze samozřejmě uvést do původního (výrobního stavu), a to buď přímo ve Splashtopu, nebo nastavením v BIOSu.