Spor o iPhone může skončit i patem
Spor firem Apple a Cisco o označení produktu jménem „iPhone“ možná skončí jinak, než by si obě firmy představovaly. Zkušený právník v oblasti copyrightu a obchodních známek Brian E. Banner, který je jedním z advokátů firmy „Rothwell, Figg, Ernst & Manbeck“ specializující se na problematiku duševního vlastnictví, vyslovil zajímavou myšlenku. Podle něj je jméno „iPhone“ tak „obecné“, že se soud může rozhodnout, aby je nadále používaly obě společnosti. Pro odlišení by pak obě firmy mohly přidat před název „iPhone“ ještě své jméno, takže by na trhu koexistovaly „Apple iPhone“ i „Linksys iPhone“ (nebo „Cisco iPhone“). To by ovšem také zcela logicky znamenalo, že toto jméno může použít i kdokoli další.
Banner se také zmínil, že obchodní známka „iPhone“, kterou si zaregistrovala firma Apple, není zrovna dvakrát konkrétní. Nepíše se v ní přímo, jako o „telefonu“, ale jako o „počítačovém hardware a software pro integraci služeb telekomunikace s počítačovou globální informační sítí“. Podle něj dojde nakonec k mimosoudnímu vyrovnání, kdy Apple Ciscu něco zaplatí, aby byl klid.
Vraťme se však k naznačené situaci, kdy by soud prohlásil značku „iPhone“ za příliš obecnou a použitelnou kýmkoli. Pokud by se tak skutečně stalo (čemuž se nám nějak nechce věřit), slovo „iPhone“ by se zřejmě svým významem dostalo do podobně obecné roviny, jako „televize“ nebo „pračka“ (ostatně „windows“ v angličtině také není nic víc než jen „okna“ ;-). Asi by však v takovém případě mělo na patřičných místech v USA dojít k hlubšímu zamyšlení nad smyslem ochranných známek a patentovým systémem obecně. Ono není v této souvislosti nezajímavé, že tam bylo za rok 2006 podáno 173 772 patentů, což vychází v průměru na 476 patentů za každý den (oproti loňsku je to nárůst o 20,8 %).