Spotřeba NAND flash prudce vzroste, nejen kvůli Ivy Bridge
Platforma Ultrabooků už na trhu nějaký pátek je, ale teprve s procesorovou generací Ivy Bridge se do jejího rozšíření a propagace Intel náležitě opře (což dokázal mimo jiné i s největší reklamní akcí, jakou za posledních devět let přichystal). Ultrabooky postavené na Ivy Bridge se mají do sériové výroby ve velkém dostat v druhé polovině letošního roku.
Protože specifikace platformy nepřímo zahrnují přítomnost SSD (ať již samostatného nebo v kombinaci s mechanickým HDD), počítají výrobci s dramatickým nárůstem spotřeby NAND flash pamětí, na kterých SSDčka staví. Ultrabooky ale nebudou jediným důvodem pro vyšší poptávku. Podle analytiků máme rovněž v druhé polovině roku očekávat uvedení řady nových mobilů a tabletů, takže tato zařízení z celého NAND flash koláče ukousnou již více než 50 %.
Co zatím není jasné ani analytikům, je dopad na ceny SSD. Existují totiž dva potenciální scénáře: může dojít k rychlému navýšení výrobních kapacit, což by se projevilo setrvalým (a možná ještě rychlejším) poklesem cen, ale stejně tak se výrobci mohou poučit ze situace na trhu DDR3 pamětí, kde stejný postup vedl k přesycení trhu, přílišnému propadu cen a likvidaci několika firem.
Poněkud jasnější jsou analýzy ohledně standardu USB 3.0, který tak trochu se situací na trhu NAND flash souvisí. Ceny všech USB 3.0 zařízení (ať všemožných řadičů nebo samotných flash-disků) by měly ve zmíněném období začít velmi rychle klesat. Důvodů je opět několik - od provázaností s Ivy Bridge platformou (a tudíž navýšením objemu výroby samotných zařízení) až po nástup 26nm procesu, o kterém jsme sice již mnohokrát slyšeli, ale který se ve skutečnosti teprve dostává ke slovu.
Analýzy DRAMeXchange (e-mail)