Spotřeba, parametry, výkon karet
Kapitoly článků
Srovnání průměrné spotřeby v různých režimech činnosti tak pro RV670 vychází naprosto skvěle. Pokud tyto hodnoty potvrdí i měření spotřeby v recenzích, bude to výborná zpráva pro ty z vás, kdož se snaží „cpát do chřtánu“ nejmenované firmy co nejmenší platby za elektřinu. Oproti současným dvěma stavům (2D/3D) přichází RV670 s mezistupněm, který nalezne uplatnění nejen ve starších nenáročných hrách, ale jistě také třeba u Vista Aero či Compiz Fusion.
CrossFire X již berme jen jako okrajovou zmínku. Nepředpokládáme, že by si mnoho z vás kupovalo více než jednu grafiku. Někteří jedinci možná výjimečně sáhnou po dvou kouscích, ale po čtyřech si troufám tvrdit, že snad nikdo. Nicméně s novými Radeony přijde možnost měnit frekvence karet i při tolika kusech osazených v základní desce, včetně funkce OverDrive.
QuadCrossFire pak budiž onou marketingovou třešničkou na dortu, kterou se skvěle chlubí v reklamních materiálech a kterou budou moci využít minimálně i lidé dychtící po osmimonitorové konfiguraci :-).
Nicméně takovéto řešení si vyžádá novou základní desku s čipsetem 790FX.
Poslední slajdy věnujme parametrům grafik, na nichž můžete stále vidět jisté nesrovnalosti. Jako u Radeonu HD 2900 XT tak možná mají výrobci možnost volby skutečné frekvence (tehdy to bylo 740, 742 a 750 MHz pro GPU), ale tyto jemné nuance nehrají až takovou roli, beztak je spláchne případná schopnost solidního overclockingu (na tu jsme také velmi zvědavi) a výrobci, kteří přijdou se speciálními a výše taktovanými modely.
V tabulce je však nejzajímavější zrevidovaná spotřeba karet, která by neměla za žádných okolností překročit 95, resp. 105 W. Výborná hodnota ve srovnání s HD 2900 XT (a jeho více než 200 W), ale také vynikající číslo pro HD 3850, který „pouze“ o 20 W překračuje mezní hodnotu pro stávající PCI Express ×16 sloty. Navíc z těchto informací můžeme usuzovat, že duální R680 si v poklidu vystačí se dvěma PCI Express napájecími konektory.
Na svět už pronikly i obrázky z další prezentace zachycující tentokráte měření výkonu nových Radeonů v podání AMD. Z nich vám vybíráme čtyři grafy, které prozatím ponecháme bez komentáře. Zdali se tyto výsledky potvrdí či nikoli, o tom rozhodnou testy příští týden v podání našich zahraničních kolegů.