Srovnání, závěr
Kapitoly článků
Srovnání s konkurenčními zařízeními je v tomto případě jednoznačné. Sansun SN-U3.5LAN se cenově v našich končinách pohybuje kolem 1 500 Kč včetně daně, což je cena jen o pár stovek nad úrovní ekvivalentního hliníkového externího USB 2.0 boxu. Za těch pár stovek tak získáte navíc NAS, tedy možnost provozovat síťové úložiště. Nastavení SMB a FTP složek či účtů je poměrně jednoduché a základní, nicméně je totálně degradováno uložením login jmen a hesel v textové podobě na nešifrovaném diskovém oddílu, kde si každý, kdo umí vyšroubovat osm šroubků a připojit disk do PC, zjistí během pár minut. Tímto je použití jako NAS v podstatě degradováno pro malý kolektiv či domácnost, kde si všichni věří.
Rychlostně je to bída jak přes FTP, tak hlavně přes Sambu. Při dvou současně probíhajících Samba přenosech je nemožné sledovat přímo ze zařízení datově náročnější film. Oproti ostatním u nás testovaným NAS tak v tomto ohledu hodně ztrácí.
Na druhou stranu však musíme znovu připomenout extrémně nízkou cenu. Kupříkladu spolu s 500GB diskem utratíte něco kolem 5 000 Kč, čemuž cenově nemůže konkurovat ani doma poskládané ekvivalentní PC. Pokud tedy není pro vás překážkou prakticky nulová bezpečnost účtů a nízké rychlosti v Samba režimu, lze Sansun rozhodně doporučit. Určitě je to lepší, než koupit „pouhý“ externí USB 2.0 box, který implicitně vidí akorát ten počítač, k němuž je box připojen.
Za celou dobu testování jsem pak se zařízením neměl ani nejmenší problém. Dokonce jsem jej asi týden provozoval nepřetržitě v kuse jako USB box, na který se nepřetržitě zapisovala a z něj četla data, takže se týden skutečně nezastavil. Pevný disk uvnitř se nijak nepřehříval.
|
Doporučená koncová cena: 1 554 Kč včetně DPH
Poděkování
Za zapůjčení zařízení pro účely testování děkujeme společnosti:
|