Srovnávací test ATI Radeon X800 GT s dalšími kartami střední třídy
Kapitoly článků
Technická specifikace
X800 GT je tedy další z nepřeberného množství karet založených na čipu R4XX. Tentokrát se jedná o levnější variantu, která se od svých bratříčků založených na stejném čipu (řada X850...) liší hlavně nižším počtem pixel pipeline. Jak si stojí v parametrech oproti ostatním, které ji budou v tomto testu doprovázet, je k vidění v následující tabulce:
|
*Turbo Force je označení firmy Gigabyte a jedná se o kartu odvozenou od GeForce 6600 (zvýšením taktu procesoru...)
Ceny jsou uvedeny pro karty s 256 MB. Jak je vidět, převládají v testu karty s 8 pixel pipeline. Je pravděpodobné, že jediní dva zástupci s více pixel pipelinami budou mít v testu navrch. Jak se projeví 256bitová sběrnice oproti 128bitové, se necháme překvapit.
Mid-range neboli střední třída grafických karet by měla nabízet nejlepší poměr cena výkon. Jak přesně tuto třídu definovat, to ale nikde napsáno není. Myslím, že nebudu daleko od obecného chápaní, řeknu-li, že se jedná o karty kolem 4 500 Kč bez DPH ±25 %. X800 XL nám tedy z testu cenově poněkud vybočuje.
Kdyby bylo jen na mě, bylo by složení karet pro tento test ještě trochu jiné. Ráda bych bývala zařadila například X850 Pro, která má specifikací k X800 GT nejblíže. Přesto jsou mezi testovanými kartami zajímavé kousky. Mě osobně velice zajímalo srovnání 6600 GT s hodně oblíbenou edicí TurboForce od Gigabyte, která má nízkou cenu a docela vysoký takt.
Karty, na kterých se testovalo
PowerColor X800 GT 256 MB
Tato karta není vzhledem příliš přitažlivá, ale je celkem kvalitně vyrobená. Neměla jsem problémy s chlazením a ani nemohu říci, že by byla hlučná. Jako pozitivní bych viděla, že má dva DVI výstupy, což je u karet této cenové kategorie výjimkou.
Gigabyte GV-RX80L512V X800 XL 512 MB
Tato karta je z trošku vyšší cenové kategorie, což je zjevně důvod k tomu, aby narozdíl od zbytku karet tohoto testu byla „zkrášlena“ modrým světlem. Vzhledem k tomu, že je svítící aktivní chladič obrácen směrem k procesoru (tedy vzhůru), přijdou si příznivci „počítačové estetiky“ na své :-). Já bych raději vyzvedla skutečnost, že karta má masivní, účinný chladič, takže díky jeho zvláštnímu rozvržení nezabírá více než jednu pozici.
Gigabyte GV-NX66128DP2 6600 TF 128 MB
Tato karta je nejlevnější v našem testu, což je vidět hlavně (ale skoro „pouze“) na designu. Podle jisté reklamy na nejmenovaný výrobek bych dodala: „image je nanic“ :-).Z hlediska poměru cena/výkon je tato karta opravdu dobrá a nebyly s ní žádné problémy.
Gigabyte GV-RX80256D X800 256 MB
Tato karta patří v našem testu parametricky k lepším a cenově dražším. Její chlazení je pasivní, což nepovažuji za moc dobré, protože se jedná o kartu s nezanedbatelným výkonem a odpovídajícím výdejem tepla. Nemám na své testovací sestavě ideální podmínky, protože postrádám case, který by zajišťoval proudění vzduchu, se kterým karta evidnetně počítá. To byl také důvod, proč se mi tato karta sama neuchladila a musela jsem si u ní dopomoci přídavným větrákem, který simuloval běžný průtok vzduchu standardní zavřenou skříní. Já osobně mám raději, když má chlazení větší rezervu, ale protože se na hluk počítače klade čím dál větší důraz, své příznivce si tato karta určitě najde. Aby však pasivní chlazení splnilo svůj účel, je důležité zajistit dostatečnou ventilaci vzduchu v case.
Gigabyte GV-RX70P256V X700 Pro 256 MB
U této karty by neuškodil o něco větší chladič (za který bych s radostí obětovala „ozdobu“ s nálepkou), když už ne nějaký ten malý tichý větráček. Opět jsem si musela pomáhat při testech přídavným větrákem jako u X800, aby se karta uchladila.
Asus Extreme N6600GT Silencer 256 MB
Ač nemám ráda pasivní chlazení, protože většinou znamená malou rezervu (aktivní chlazení zvětšuje plochu chladiče cca pětkrát), tato karta se mi líbila. Má velice zajímavé řešení. Měděný chladič s velkou plochou je otočný o 90 stupňů tak, aby mohl využívat vzduch proudící z procesoru. Je to jediná pasivní karta, se kterou jsem ani v otevřené sestavě neměla žádné teplotní problémy. Zajímavou otázkou je, zda by se uchladily dvě takovéto karty v SLI.
Testovací systém, software a nastavení
Porovnávání ATI proti nVidia je vždy trochu sporné, nejen kvůli rozdílným funkcím, které karty podporují, ale i díky tomu, že se obě firmy bez okolků uchylují i k dosti pochybným praktikám (naposledy nVidia úmyslně zhoršila kvalitu, aby se zvedlo FPS). A tak přestože se budu snažit zajistit pro karty zhruba stejné podmínky, je třeba brát porovnání s jistou rezervou a mít na paměti, že FPS o kartě nevypovídá vše.
Pro testy je použito dvou nastavení ovladačů, které si u obou karet co nejlépe odpovídají. Jak už bývá zvykem, jedno je zaměřené na kvalitu a druhé na rychlost.
Testovací sestava
- Procesor: AMD Athlon 64 3800+
- RAM: 1 GB Corsair DDR 400 MHz
- Motherboard: Gigabyte 8 sigma SLI na nForce 4
- WinXP SP2 CZ
Nastavení ovladačů
|
Herní testy
- Far Cry
- Doom 3
- Princ of Persia: Warrior within demo
- Unreal Tournament 2004
- Half Life 2
- Warhammer 40 000: Dawn of War
Benchmarky a testovací utility
- 3D Mark 2003
- 3D Mark 2005
- Final Fantasy XI official benchmark
- Fraps