Stav cen desktopových procesorů AMD po druhém kvartálu
Nejprve si ale musíme na AMD trochu postěžovat. Svůj veřejně dostupný ceník na adrese www.amd.com/pricing totiž velice zanedbává. V době psaní tohoto článku je zde stále datum platnosti 28. duben 2008, přičemž jsou v něm i procesory novější, které vyšly třeba nedávno (zmíněné Phenomy Black Edition a úsporné). S takovým materiálem se prostě těžko pracuje, takže jsme si opatřili v těžko přístupných zákoutích internetu materiál lepší ;-). Berte to tedy tak, že to, co vidíte, sice pochází od AMD, ale nikoli oficiální cestou a jako takové to nemusí být závazné (ono je to vlastně jedno, protože věřit se nedá často ani materiálům oficiálním – zkrátka si věřte, čemu chcete, ideálně ceníkům vašich oblíbených dodavatelů hardwaru, ty totiž závazné jsou).
Abychom nekritizovali jen AMD: Intel od nedávného předělání webu pro investory svůj ceník pro jistotu nevystavuje vůbec ;-). Sice se najít dají, ale už to není ten komfort, co býval). A tak by nás zajímalo (vyjádřete se, prosím, v diskuzi), zda máte o toto cenové zpravodajství obsahující ceny procesorů přímo od výrobců (ať už získané jakkoli), vůbec zájem.
|
Phenomy zlevňují spíše „opatrně“, i když vzhledem k jejich relativně vyšším cenám je i pár procent znát. Barevně odlišeny jsou procesory nové, které se do ceníku dostaly nedávno (a prakticky skoro celý druhý kvartál v něm nebyly), pozoruhodná zůstává cena Phenomu X4 9750, který se vzhledem k nižší ceně vyššího modelu s odemčeným násobičem stává neprodejným, tedy pokud nejdete po nižší spotřebě a tedy po modelu s TDP 95 W namísto 125 W.
|
Na poli dvoujádrových Athlonů se naopak zlevňovalo relativně více a trochu se i škrtalo. Definitivně se loučíme s modelem 6400+ na 3,2 GHz (pro většinu aplikací od AMD dosud nejlepší procesor s tím, že pokud máte Black Edition variantu, máte málem zlatem placený sběratelský kousek, ten se totiž neprodává už hodně dlouho, přestože jej měla AMD dosud v ceníku). AMD se snaží definitivně skoncovat s 90nm výrobním procesem, takže přibyl nový 65nm model 6000+ na 3,1 GHz, ovšem s 512 kB L2 cache na jádro, v českých cenících zatím chybí.
Mizí také 5000+ Black Edition, aby jej nahradil 5400+ Black Edition, shodou okolností za stejnou cenu. Nejnižší příčku má model 5000+, se 4800+ a 4600+ AMD končí. Úsporné modely 4850e až 4050e mají prémiovou cenu za to, že tyto peníze nebudete dávat svému dodavateli elektřiny ;-).
V rychlosti si jen povězme, že o nějaké ty drobné zlevňují i dnes již prakticky nezajímavé jednojádrové Athlony a Semprony (v ceníku zůstává jen Athlon 64 LE-1640 na 2,7 GHz s 512 kB L2 cache, modely LE-1620 a LE-1600 vypadávají. Mezi Semprony končí model LE-1150 s 256 kB L2 cache a zůstávají jen 512kB kousky LE-1300, LE-1250 a LE-1200.
Malý dodatek na úplný konec: Intel by měl zlevňovat někdy v období od 20. července do 10. srpna.