Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

STAVÍME: Raspberry Pi 3B+ jako PlayStation 1

Raspberry Pi je mocná malá destička. Díky komunitě a univerzálnosti z něj lze postavit ledasco. Dnes vám přiblížím, jak snadno z této maliny vyrobit herní konzoli PlayStation 1.

Kapitoly článků

1.  RetroPie
2.  PSOne stavba

S nedávným vydáním herní konzole PlayStation Classic od Sony, který ukazoval návrat ke kořenům, jsem dostal nápad. Vždy jsem toužil po tom vlastnit PlayStation, ale nedává mi smysl, proč bych měl mít jen konzoli. Proto PS Classic není příliš schůdná varianta. Naštěstí existuje Raspberry Pi a široká komunita, která připravila vše potřebné pro to, abych si PlayStation vyrobil sám. Dokonce poskytuje i všemožné obaly, díky kterým bude destička vypadat jako zmenšený, skoro původní, PlayStation.

Jelikož se mi z předchozího projektu povaluje doma jedna deska, rozhodl jsem se ji využít právě ke stavbě herní konzole. Protože ale věčně nemám čas hrát a když už ten čas mám, tak si spíše pustím oblíbený seriál nebo film, hledal jsem způsob jak to všechno elegantně zkombinovat do jednoho balení, abych přitom měl u televize přesnou repliku. Jako odpověď se naskýtá RetroPie - což je emulátor, který zvládne emulovat PlayStation, DosBox, AMIGU a další.

Co bude potřeba k stavbě něčeho podobného:

Raspberry Pi 3B+ (nejvyšší verze je ideální, protože má dostatek výkonu a 5GHz Wi-Fi) 
Adaptér 5V/3A (Je lepší zakoupit oficiální)
MicroSD kartu o kapacitě aspoň 16 GB (8GB je málo a proto celé RetroPie buduji od začátku)
Herní USB ovladač, ideálně pro PlayStation (lze použít i bezdrátový k PS3) a klávesnici
Volitelně: Nefunkční konzoli Sony PlayStation 1/PSOne, USB Prodlužku

Vybíral jsem podle nejnižší ceny a hlavně bezdrátový připojitelný přes USB. Fungovat bude i zcela drátové řešení, ale je to stejné utrpení jako cvičit.

Stavba se bude skládat ze dvou částí. První je ta nejdůležitější, a to jest software, což také může být i poslední krok pro tvrďáky, kteří nechají nebohé Pi válet se napospas prachu, slunci, dešti a bůhví jaké apokalypse. V našem případě půjde o RetroPie, jenž je ideální k emulaci snad úplně všeho.

Jde to i bez krabičky, ale vypadá to příšerně

Jak příhodné, k emulaci retro systému budeme používat RetroPie. K instalaci potřebujeme Mac, Linux nebo Windows a paměťovou kartu připojenou ve čtečce paměťových karet. Ze zkušenosti lze použít i flash disk, který se posléze zapojí do jednoho z USB portů a proces je stejný, ale proč zbytečně zabírat jeden port, když máme na desce volné pole pro paměťovou kartu.

Ke stažení jsou dvě varianty - pro Pi Zero, který se se svým (ne) dostupným výkonem hodí spíše k emulaci SNES her nebo variantu pro Pi 2/3 kterou využijeme v našem buildu. Verze se od sebe liší pouze odlišnou sadou knihoven pro dostupný HW. Soubor stažený je ve formě virtuálního obrazu disku, který poté nakopírujeme skrze program Etcher procesem stejným, jako když si vytváříte bootovací disk k instalaci Linuxu nebo Windowsu.

  • Etcher lze stáhnout zde: Etcher

Obrázky přímo z programu. Naprosto jednoduché - najdete soubor, spustíte, hotovo!

Proces je posléze jednoduchý, stáhnutý soubor skrze prostý instalátor vyberete a necháte nakopírovat na cílový disk (paměťová karta nebo flash disk). Tím je proces zcela hotov. Po úspěšném nakopírování kartu (nebo flash disk) vložíme do našeho Raspberry a počkáme, dokud systém plně nespustí.

V této chvíli je dobré mít zapojený ovladač a klávesnici. V úvodu vás uvítá šedý konfigurátor, který vyhledává ovladač. Stačí stisknout pár tlačítek na ovladači a systém se chytne a detekuje ten konkrétní ovladač. V mém případě jde o XBOX 360 Controller, který jsem koupil z Číny za pár kaček. Pokud ale vlastníte bezdrátový Bluetooth ovladač pro PlayStation 3, jedině dobře.

Konfigurace je v tomto případě obdobná, jen je potřeba nakonfigurovat vstup nejdříve na klávesnici, poté doinstalovat BT ovladač určený k správnému rozpoznání PS3 ovladače a znovu vyvolat konfiguraci a předělat vstup. V našem případě je všechno doslova zapoj a hrej (Plug'n'Play). Stačí následovat popis nahoru a dolů, doprava a doleva a nastavit to. Po nastavení vás uvítá sice hezká, ale prázdná nabídka RetroPie.

Systém čeká na interakci ovladače (v odraze silueta fotícího Járy)

Tímto je proces instalace a prvního nastavení hotov. V tuto chvíli je potřeba se nachystat k nahrání knihoven, které jsou potřeba pro provoz takového emulátoru. V mém případě jde o SNES, PlayStation 1 a DosBox plus dodatečně Kodi, protože proč ne.

Před samotným nastavením je potřeba zajistit konektivitu k internetu, odkud se budou knihovny stahovat. Lze tak udělat připojením kabelu nebo přes Wi-Fi.  V nastavení vyberete položku Wi-Fi a přes nabídku vyberete konkrétní bezdrátovou síť a zadáte heslo. Jednoduché stejně jako na běžném Windows počítači (Nebo Linuxu). Zde hotovo.

Po konfiguraci konektivity je na čase se přesunout na instalací balíčků, který se nachází pod položkou Raspi-config. Naštěstí není třeba znát žádné příkazy, které je nutné zběsile datlit do klávesnice, jelikož vše lze snadno vyklikat přes nepříliš přátelsky vypadající textové menu (jenž vychází z Debianu. Při konfiguraci tak na vás dýchnou devadesátá léta. Brrrh).

V první nabídce vybereme P Manage packages následované opt Manage optional packages. Nelekněte se, vyskočí na vás směsice nic neříkajících balíčků. Nás bude zajímat pouze část.

  • lr-pcsx-rearmed- tento balíček je pro emulaci PlayStation 1 her
  • dosbox - emulace DOSu
  • Snesx - emulace SNES her

Což je z emulátoru vše, co bude potřeba. Pokud toužíte i po kodi, v seznamu stačí vybrat Kodi a balíček se sám doinstaluje.

V případě Playstation 1 je třeba dodatečně stáhnout PS1 BIOS, který naleznete snadným hledáním klíčových slov níže. Je plno stránek, které poskytují BIOS soubory, tak hledání nechám na vás.

  • scph101.bin
  • scph7001.bin
  • scph5501.bin
  • scph1001.bin

Po nainstalování balíčků je vhodné restartovat celé Raspberry, což nalezneme pár kroků zpět v menu. Jen prosím neodpojujte napřímo napájení, aby nedošlo k poškození dat.

Poslední krok v procesu je samotné nahrávání her a BIOSu. K nalezení raspberry na síti je nutné, aby deska byla připojena ke stejné síti, jako váš počítač. V sítích pak uvidíte RETROPIE (v mém případě PLAYSTATION), na který prostým poklépáním přistoupíte. Není aktivní žádné heslo ani login, tudíž počítač po vás rovněž nebude vyžadovat žádné přihlašovací údaje. Zde otevřeme složku BIOS, do které nahrajeme stažené BIOS soubory napřímo, což napomůže kompatibilitě při spouštění her.

Proces je vidět ze systému Windows 7, nicméně se nic nemění ani pro Windows 10 nebo Linux Mint

Samotné hry se posléze kopírují do složky ROMs->psx a zde nakopírujeme vámi vybrané oblíbené hry. Pro lepší organizaci pro každou hru je dobré vytvořit samostatnou složku, např. Tekken 3, do kterého umístíte obraz disku a .cue soubor, který obsahuje informace o hře samotné.

Stejným způsobem se kopírují hry pro DOS, tentokrát do složky DOS, kde je vhodné umístit složku, která obsahuje veškeré soubory ze hry. Například pro hru Duke Nukem je třeba mimo .exe souboru nahrát i zbývající soubory, které se dříve nacházely na disketě.

Hry lze najít skrze Google prostým vyhledáváním PlayStation 1 ROMs. Pokaždé totiž hry stahuji ze zcela jiného zdroje, takže stahování konkrétních souborů nechám na vás.

Po dokončení kopírování stačí Raspberry restartovat a vše je hotové. Konfigurace samotného emulátoru je velmi velmi jednoduchá a nezabere víc než hodinu.

HOTOVO!

Kapitoly článků
1.  RetroPie
2.  PSOne stavba

Jiří "Kjutl" Kutlák

Proč nevytěžit z ničeho maximum aneb i odpad lze používat produktivně a neprodělečně!

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku STAVÍME: Raspberry Pi 3B+ jako PlayStation 1

Úterý, 19 Únor 2019 - 08:28 | Hoja | www.lakka.tv + beetle psx
Úterý, 19 Únor 2019 - 00:30 | Karáš Svorka | Proti SONY šel kdysi dávno Bleem! - https://en....
Pondělí, 18 Únor 2019 - 22:05 | Dizz | To ze se to nekde na internetu vali jeste...
Pondělí, 18 Únor 2019 - 15:40 | Tomas A | Veru, odkedy sú Allwinnery slušne podporované v...
Pondělí, 18 Únor 2019 - 14:40 | franzzz | > Nezapomeňte na RPi 3B+ dokoupit sadu...
Pondělí, 18 Únor 2019 - 14:25 | Kjutl | Rovněž si potrpím na originálu, ale když už staré...
Pondělí, 18 Únor 2019 - 14:24 | neilz bellic | az bude PSIO nekde za 20doliku tak si to klidne...
Pondělí, 18 Únor 2019 - 14:12 | Kjutl | Paradoxně to jsem vůbec nezkoumal. Veškeré...
Pondělí, 18 Únor 2019 - 13:57 | Tom M. | Mne coby CRT puristovi toto reseni vyzniva...
Pondělí, 18 Únor 2019 - 13:56 | Tom | osobně bych rovnou koupil něco na způsob pandora...

Zobrazit diskusi