Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Strix Halo: Nejvýkonnější mobilní CPU, překonává Ryzen 9 7945HX3D o 26 %

Moc pěkný. Tak uvidíme, jak to bude s cenou. Tohle je pěkný kus křemíku do herních laptopu.

Co mě v članku zaujalo
"Výkonnostní výsledek pochází konkrétně z tableto-notebookové skládačky společnosti Asus, ROG Flow Z13 (tzn. 13″). Dá se proto předpokládat, že toto čipletové APU nebude vyžadovat nijak velká šasí, aby se zvládlo uchladit."

Strix halo ma mít tdp 55-130W. V tomto 13" bych tipoval spíše nižší tdp, pak je otázka, jak v takovém těle poběží GPU, kterou na strix halo považuji za to nejzajímavější (na čistě cpu vykon tu bude fire range).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Předchůdce s intelem mel v max performance rezimu PL2 pro cpu only zatez 105W a 65W PL1. Kombinovaná zatez s grafikou 80W z toho 20-30W grafika, 50-60W CPU. Samotna grafika max 65W. To pri hrozivych 43dBA. Takze bych čekal podobné limity, v kombinované zatezi možná dostane grafika o neco vic a cpu o neco mene ale v ciste cpu zatezi bych to na těch 65W sustain viděl taky. On ten 130W adaptér pro prtavou 56Wh baterku neco vypovídá. Cenu bych u nas viděl mezi 50-60 tisíci u 50 karty, za 50 se prodava 2023 model s i9 a 4050
https://www.ultrabookreview.com/62336-asus-rog-flow-z13-gen2-review/

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tohle jsou (pro můj use case) trošku extrémní případy s těmi 13".

Mně by totiž zajímalo, jak si to povede v tlusté 15" resp 17" "stanici" - herním ntbk, kde to bude mít 130W na APU, jak to bude bojovat proti kombinaci ~45W CPU + 130W dGPU.

Pokud někdo říká, že to bude mít stejný výkon jako rtx 4070, tak právě by mě zajímalo, za jakých podmínek proti které TDP verzi. Až dosud, ruku na srdce, se RDNA neprojevovala jako nejúspornější uArch, ale toto by měla být lepší RDNA 3.5.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mobilní PC ve smyslu "mobilní PC, Intel kompatibilní" asi ano. Nejrychlejší mobilní CPU ani zdaleka.
https://browser.geekbench.com/v6/cpu/8840831

PC dlouhodobě znamená označení pro osobní počítač, IBM pouze vyrobila další z řady nich a ve zkratce využila pro své potřeby (IBM PC XT)
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Personal_computer
https://www.computerhistory.org/collections/catalog/102633594
https://www.computerhistory.org/timeline/1975/

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Otázka taky je, co je to mobilní. Ty applovské procesory se na x86 procáky AMD vůbec nechytají, konkurence schopné jsou až právě s důrazem na mobilní, teda počítáno jednotka výkonu na watt.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Bavime se o mobilních- laptop/tablet. Tam je vykon ultimatni a kdyz tomu naložit to co tem soc chutná, tak to s přehledem nahradí vykonem desktopovy pocitac. Mnoho vesmes PC only tech youtuberu přešlo pro práci videem na Macbook.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Já znám youtubery, kteří stříhají na Windowsech, takže Apple ne. Ale jasně, že i Apple má dnes výkon, že to na stříhání na youtube stačí. To já nezpochybňuju.

U toho slova mobilní bych rozuměl, že má jít o něco cestovního, teda s nutností být na baterce. Jenže to považuju spíš za módní výstřelek, protože kolik lidí stříhá na Everestu, že. Oni totiž už i České dráhy umí zástrčku do elektriky nebo nabíjecího USB, takže na cestách ten důraz na baterii nepotřebují ani zákazníci s požadavkem na výkon zdaleka tak často jako dřív.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tvrzení o "nejrychlejším mobilním CPU" byl autorem opřen pouze o výsledek v Geekbench benchmarku. A v něm zatím neuvedený AMD procesor prohrává proti na na trh již uvedeném Apple M4 Max přítomném v MacBoooku Pro docela výrazně jak v MT (20708 versus 25900) tak v ST (2901 versus 4054). Žádný jiný výsledek, který by naznačoval vyšší výkonost AMD procesoru autor článku neposkytl.
https://www.alza.cz/macbook-pro-16-m4?dq=12690309
https://browser.geekbench.com/v6/cpu/8840831

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano, vícejádrový výkon je stále na straně x86-64, ale jinak...
Cinebench 24 single.
Apple M4 při 4,4 GHz - 175 bodů.
Ryzen 9 9950X při 5,7 GHz - 139 bodů.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Načo je dobrý jednojadrový výkon pri rendrovaní??

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Na to, že si ten jednojádrový výkon vynásobíš počtem jader a máš výkon pro renderování. Hlavně renderování není obvyklá kratochvíle nějaké větší masy.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

>> jednojádrový výkon vynásobíš počtem jader
Jak chytré, Ó Hlubino moudrosti.
Až na to, že v reálném světe to tak nefunguje.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Na blbou otázku blbá odpověď. Ano, zjednodušil jsem to.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

>> zjednodušil jsem to
A to tak, že hodně.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Proč ten eufemismus? No nebojte se a řekněte to na rovinu! :D

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

V tomto případě je ta otázka více než trefná - poukazuje na FAKT, že při renderingu je jednovláknový výkon irelevantní, tedy pokud nerenderujete na jednojádrovém procesoru.
Víte proč je při renderingu jednovláknový výkon vícejaderného procesoru irelevantní?

EDIT: A zkuste, případně, odpovědět přímo na tuto otázku.
A prosím, žádné "můj názor je" atp - zde se jedná o poměrně exaktní problematiku, pro kterou osobní názory nemají žádný význam.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

V praxi není jednovláknový výkon pro rendering irelevantní, protože žádný PC nemůže spustit jen rendering. Také není irelevantní z důvodu, že i přes všechny turboboosty je stále jednovláknový výkon v nějakém vztahu s vícevláknovým a lze si tak odvodit vícevláknový výkon.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Ahá, tak preto má Apple M4 8C 8T @ 4.41 GHz v Cinebench 2024 (Multi-Core) 742 bodov, lebo 8x175=742 a nie1400. Mimochodom Ryzen 9 9950X má 2 340.
https://www.cpu-monkey.com/en/cpu-apple_m4_8_cpu

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Všechny procesory jsou hybridní a/nebo s turboboostem? Ne.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Obvykle člověk požaduje výkon procesoru a jestli je to jednojádrové nebo dvoujádrové nebo šestnáctijádrové je docela podružné.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Člověk požaduje svižnost a dokud nepřijde ta léta odkládaná revoluce v programování, tak svižnost bude spojena více s výkonem na jádro než s celkovým-multijádrovým výkonem. Faktem je, že počet finančně dostupných jader je pro drtivou většinu natolik vysoký, že jsme se vrátili k významu výkonu jednoho jádra.

Mám něco co obsahuje přinejhorším třetí nejlepší architekturu dneška. Jestli tuhle architekturu vynásobím 6 nebo 12 je drtivé většině uživatelů úplně jedno, protože svižnost dostanou a tam kde ji přeci jen občas nedostanou, tak za to nemůže procesor. To jest rozdíl dvojnásobný - lze tohle říct i o výkonu na jádro? Nelze, protože 2x větší výkon na jádro než Zen5 by byl přijímán mnohem lépe než 2x větší počet jader. Z tohoto důvodu se Apple nemusí tolik trápit tím, že zrovna v téhle disciplíně prohrává, protože prohrává v oblasti, která pro jeho zákazníky není tak důležitá. Kdyby začal dělat servery, tak to by byla jiná a musel by nabídnout víc.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Celkový vícejádrový výkon ukazuje potenciál procesoru, stejně tak jednojádrový výkon.
Žádný benchmark vám nikdy nezaručí výkon "26% nad konkurencí" v konkrétním použití, tedy až ne jedinou výjimku. To výjimkou je právě ono konkrétní měření v daném testu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na jakém výrobním procesu? Při jaké rozloze CPU jádra? Jaký rozpočet tranzistorů na jádro/výkon? Tohle vše patří do stejné rovnice. Pokud to nezapočítáte, porovnáváte jen to co se hodí, tak je to demagogie. Bez toho to porovnání postrádá smysl.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

'' Mac is not a PC '' -Apple

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Oni to nedávno dotáhli k dokonalosti, když přišli s reklamním sloganem: „Your next computer is not a computer“.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Aha, takže se to už nebude odvozovat od slova compute, čili (vy)počítat. Možná proto, že už to nic nepočítá, ale třeba to jen odhaduje? Třeba to nazvou estimater.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Každý chce slízávat smetanu s nejdražšími nanometry a největšími kousky křemíku, ale co obrovské objemy lowendu a nižšího mainstreamu? Co takhle začít převádět nejnovější architektury GPU a CPU i na poslední cenově snesitelné procesy např. 6 nm TSMC? Drtivé většině lidí by v notebooku vůbec nevadila 4 jádra Zen5c, která by kvůli horšímu procesu běhala jen na 2,5 GHz.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Ten Unison je 12nm totální lowend stojící na zastaralých játrech, totálně orezany, video natoci jen 720p, podporuje max fhd+ rozliseni, slaby lte modem, max 24mpx snimac pro isp.

N4020 rada je refresh N4000 z roku 2019, resp 2017. Na trhu s x86 byla N4100, N6000 ted N100 s diametrálně lepším vykonem pri stejnem příkonu. Pokud chces porovnavat archaické hw, tak srovnej treba se SG425 z te doby. Byl na 28nm

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To srovnání jsem smazal, ale kvůli něčemu jinému. Dnes se to prodává, tak jsem porovnával dnešní lowend. Chtěl jsem hlavně ukázat tu obrovskou variabilitu, kterou může ARM přinést do stojatého rybníčku.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jakoze qualcomm a nVidie jdou do arm notebooku, protoze tam chtej delat charitu a prodavat vykonnej lowend za malo penez?? ((:

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Lowendové notebooky nejsou charita. Qualcomm a Nvidia pomohou prorazit cestu pro Windows na ARM a díky tomu se přidají další. Vem si objemy produkce SOC pro mobily/tablety. A teď si představ, že budeme žít ve světě, kde linux a windows na ARM už nebudou nic exotického. To povede k použití základu z mobilu (CPU+GPU normálně ctrl-c a ctrl-v) a dám ho s co nejmenšími úpravami celého SOC i do notebooku, což sníží cenu a zrychlí vývoj.

A jo, minimálně ten Qualcomm by časem mohl být i v lowendových noteboocích, protože v lowendových mobilech taky je.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> To povede k použití základu z mobilu .. i do notebooku, což sníží cenu a zrychlí vývoj
Jsem si nějak nevšiml, že by to snížilo cenu Apple.
A po prvotním nadšení z M1 ten vývoj taky nějak zpomalil.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No v případě Applu ty snížené náklady zvýšily zisk. Apple se rozhodně za Intelem neohlíží se slzou v oku a co je ještě přesvědčivější, neohlíží se ani po AMD.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Apple vsak musel odepsat segment pracovnich stanic. Ctyrslepenec ne a ne uklohnit. A male servery take.

V pocitacich dosahne maximalne tak na vyssi mainstream. A jak dlouho Apple vydrzi na ARM uvidime.

A ohledne zisku.... Uzivatele byli Apple v podstate donuceni obnovit HW, to se na prodejich a zisku projevi. Uvidime, zda to vytrva i v dalsich letech.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

No úplná pohroma. Mě by zajímalo, kolik procent pracovních stanic s x86-64 má více jader, než ten nejnabušenější ARM Mac (24+?). Kdyby byl tenhle segment nějaký zlatý důl, tak AMD neodbývá Threadrippery na úkor AM5.

A jestli Apple skončí s ARM, tak leda kvůli RISC-V apod. Rozhodně se nevrátí k x86-64.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To je ale asi do znacnej miery ekonomicky nezmysel.

4 -> 6nm nebude obycajny opak die shrinku. Bude to treba do znacnej miery nakreslit znova. A ak niektore casti navrhu Zen5c pocitali s nejakymi vlastnostami TSMC 4nm, ktore na 5nm este nie su dostupne, bolo by treba vymysliet aj to ako to nakreslit.

No a teraz tento relativne nakladny proces + vyrobu masiek + testovanie ideme udat v lowend segmente (kam procesor nataktovany na 2,5Ghz nevyhnutne padne), kde su marze relativne nizke?

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Navíc tohle řešení se bude líbit i výrobcům - na jedné podložce bude CPU i GPU, takže tišťák bude opravdu jednoduchý a malý. Podobnou výhodu má sice i Lunar Lake, ten ale zase nemá takový výkon, aby se obhájila vyšší cena takového pouzdření.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

>> tišťák bude opravdu jednoduchý a malý
Pořád je to práce navíc.
Krom "tišťáku" by museli vyrobit i nové chlazení.

Jak nám výrobcové ntb předvádí .. je pro ně jednodušší a levnější použít větší "tišťák" a přidat dGPU.
ntb bez dGPU je za příplatek.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no-x, preco klames? prvy mobilny cpu, ktory prekonal 20tisic v geekbench je m3 max

https://browser.geekbench.com/v6/cpu/3418412

amd zaostava len rok

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

M3 Max je mobilni procesor? Jsem si myslel, ze to je druhy nejvykonnejsi kousek CPU, co Apple vyrabi....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

a co to je? serverove cpu?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Dává se do notebooků, tak mobilní je.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?

som nevedel, ze epycy a threadrippery najdes bezne dostupne v obchodoch od asusu, hp, lenova, dellu a pod

ci musim mat cerveny zakal, aby som ich videl?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

sorry, mac neni pc.. rikal to apple :P

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

chapem, ked sa to hodi, vtedy vieme porovnat ntbuky od apple, ale ked slabucke amd neprekona ani rok stary cpu, tak najdeme vsetky mozne vyhovorky ;)

stale sa vsak jedna o mobilny procesor :P

edit: kde to vravel? lebo aj prvy macintosh apple nazval ako personal computer ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.