Sulon Q, bezdrátové VR s APU Carrizo, funguje i bez počítače
Pokud jde o virtuální realitu, dává o sobě AMD slyšet na všech frontách. Ve VR vidí budoucnost a to i z toho důvodu, že se do vývoje softwarových i hardwarových produktů pustila velká řada firem a to nejen z herní branže; do VR se vrhnul i Hollywood. AMD tvrdí, že 83 % ze systémů, jejichž hardwarová výbava dostačuje pro virtuální realitu, obsahuje právě její vlastní grafický hardware. Jakkoli je toto číslo vysoké, je vcelku uvěřitelné, zvlášť pokud vezmeme v potaz, že „VR-ready“ jsou i herní konzole Playstation 4, kterých je na světě jako máku.
I když je zrovna Playstation 4 poměrně cenově dostupnou záležitostí a může si jí dovolit vyšší počet hráčů než PC vybavené tak, aby dosahovalo minimálních požadavků pro Oculus Rift nebo HTC Vive, stále nejde v kombinaci s Playstation VR o nijak mainstreamové pořizovací náklady (předpokládá se, že oficiální cena setu bude nastavena alespoň na $399, takže v kombinaci s konzolí půjde o minimálně $699, tzn. asi 20-21 tisíc Kč).
Ještě dostupnější VR chystá společnost Sulon. Její produkt je unikátní v několika ohledech. Tím první je, že je bezdrátový v tom slova smyslu, že nevyžaduje připojení k PC nebo konzoli; veškerý hardware má integrovaný. Druhá odlišnost spočívá ve faktu, že nepracuje s nijak extrémním grafickým výkonem, vystačí si s integrovaným GPU, byť jde o jedno z nejvýkonnějších, jaké je v současnosti na trhu. Třetí zajímavost se týká toho, že není propagovaný jen jako produkt VR, tedy virtuální reality, ale i jako řešení pro AR (augmented reality, rozšířená realita).
Vezměme to postupně. Srdcem systému je APU FX-8800P, což je v současnosti nejvýkonnější dostupný model Carrizo, který je určený pro mobilní trh a nabízí TDP konfigurovatelné v rozmezí 12-35 wattů. Sulon Q využívá nastavení na maximálních 35 wattů, aby nebyl omezován výkon. APU Carrizo je ve své podstatě SoC, integruje procesorová jádra (čtyři Excavatory), grafické jádro (512 stream-procesorů třetí generace GCN s delta-kompresí), čipset a zvukovku TrueAudio. Sulon dále mluví o tzv. SPU (Spatial Processing Unit), což ale z popisu vypadá spíše (než na hardwarový čip) na soubor softwarových technologií, které běží s využitím HSA na APU Carrizo.
Z další hardwarové výbavy stojí za pozornost 90Hz OLED display s rozlišením 2560×1440, který poskytuje rozhled o 110°, zvuk přes GenAudio’s AstoundSound (pozn. tato technologie je kompatibilní s TrueAudio, takže lze předpokládat jeho využití; výslovně uvedené to ale ve specifikacích není), set snímačů (akcelerometr, gyroskop, magnetometr). Systém poběží pod Windows 10, součástí balení bude i bezdrátová klávesnice a myš. Používat lze případně i všechny Windows 10-kompatibilní joysticky a ovladače, zařízení nabízí Bluetooth 4.0 a dvojici USB 3.0, případně Wi-Fi 802.11n/ac a také grafický výstup micro-HDMI.
Sulon měl připravené vystoupení na GDC, kde prezentoval myšlenku svého setu. Z ukázky, kdy šlo spíše o AR než VR, tedy doplnění prvků (interaktivních) do existujícího prostředí, se dá očekávat, že výrobce cílí spíše na zábavu a hratelnost než prvořadě ne oslňující grafiku. Plány ale ještě upřesní, stejně jako datum vydání (bylo nastíněno jen to, že k němu dojde v řádu měsíců) a oficiální cenu.
Oficiální specifikace a FAQ můžete stáhnout (PDF) kliknutím na odkazy.
Sulon, AMD