Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Sun UltraSparc T2 uveden

škoda že tyto skutečné pocesory nejsou k dostání do běžných počítačů (klidně ořezané verze) a člověk je odkázan na x86 odpadky

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vzhledem k tomu, že "normální" počítače jsou ty x86 odpadky....

Ale z jiného soudku, mám takový pocit, že ti nic nebráí si na tomhle procáku postavit komp. Teda krom ceny a možná operačního systému, ale Linux ti na tom poběží tak co.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Brání. Trh. UltraSPARC se nemůže prodávat za "lidové" ceny jako x86, vzhledem k malé produkci.
jinak Na SPARCu spíše poběží Solaris nebo Nexenta, u Linuxu bych musel použít Debian. Málo která distribuce podporuje SPARC.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Len otazka strategie zostat v segmente trhu s vyssimi marzami.
Urctite by vedli zvysit mnozstva s nizsimi cenami ale naco konkurovat na dektopoch ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vždyť jsem psal, že omezující je asi nejvíc cena. Ale stejně, jseš si jistej, že bys na domácím PC, nebo workstation využil možnost souběžného běhu 64 vláken? Nebo těch kryptografickejch a hashovacích procesorů? Krom toho, cena není až tak omezující, spíš jde o to, jestli si ten stroj na sebe vydělá. Já bych si teda s klidem vystačil s Inteláckým Q6600 a byl bych happy.

Pokud vím tak, Niagary se používají na speciální aplikace do workstationů, nějáký simulace vtoku plastů do forem apd. Tam ovšem cena softwaru dost převišuje hardware. I když to už je skoro všude, kde ten komp vydělává...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No par ich nastastie je: http://en.wikipedia.org/wiki/Sparc#Linux_distributions

Ostatne, za uvahu by stalo aj BSD.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to Xixi: mám pocit, že Sun by rád prodal cokoliv a nacpal se na jakýkoliv trhj, protože jestli se nemýlím, tak nemají poslední dobou zrovna nejlepší výsledky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

El-Condor:To je ovšem jeho chyba že není schopen konkurovat x86.Není zase tak velký problém vyrobit výkonější procesor na jiné platformě ,ale umění je ho pak prodat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

El-Condor
A k comu by to beznemu cloveku bolo, Hruby vykon daky extra nieje(ak pocitam na jedno jadro) Co ho robi zaujimavim je velke mnozstvo vlastnosti, ktore home user nikdy nevyuzije.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ASD:To je na spravnej dohode vyrobcu procesoru a vyrobcu softwaru.
Ak sa nemylim napr.IBM(Cell) a Sony(+vyrobci hier) PS3 maju v podstate uspech.Ze sa tazko pustat proti WINtelu je jasne..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A jak donutí Sun společnost Microsoft vydat Windows pro SPARC?

Vzhledem k povaze průměrného uživatele desktopu, kterou radši ani nebudu komentovat to bez Windows pravděpodobně nepůjde.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Stačí si stáhnout zdrojáky libovolné distribuce a zkompilovat pro architekturu UltraSPARC... Jinak pro home usera tohle fakt na nic, protože je to úplně na jiné aplikace...
Borowitz: Pro každou jinou platformu musíš mít jinak zkompilované programy a dokud tady bude Microsoft s Windows, tak se nikdo z místa nehne.

Nalijme si čistého vína, že za vše může AMD, které vymyslelo nesmysl jménem AMD64, který dodnes (a to už je let) nenašel smyslné uplatnění v desktopu. A tahle zpátečnická firma rozhodně nic lepšího neprosadí, to jediný Intel se snaží tlačit s Itaniem a jeho plány jménem Tera-Scale vedou pryč od x86...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

happymaster:No to je mně jasný,nevidím proto důvod proč by měl microsoft něco na tom měnit a přecházet komplikovaně na jinou platformu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> happymaster23:
Když AMD vymyslelo takový nesmysl, jakým je dle tebe AMD64, proč ho tebou tolik milovaný Intel adoptoval?
Itanium je ti do desktopu totálně k prdu, stejně jako SPARC. A imho stejně jako Terascale. Onehda jsem se bavil s člověkem, co má už nějaký čas několik serverů s Itanii na starosti. Běhají na tom IA-64 Windows. Ptak jsem se ho, jaký je na to jeho názor, jak to vlastně běhá. Povídal, že se mu to jeví prostě jako Windows - normální líný wokna, jaký zná z desktopu, žádnej turbozázrak to neni. Jen je to drahý až hrůza.
Neříkám, že x86 je perfektní, ale jaksi tu nic lepšího pro desktopy nemáme. Jestli to bude časem Terascale - je mi to jedno, uvítám cokoli lepšího, co se ujme. Osobně se ale domnívám, že složitost a nabubřelost současných OS nedovolí adekvátně svižný běh na žádné architektuře, protože brzdou bude datové úložiště a za chvilku i propustnost pamětí. Takže je úplně jedno, jestli bude x86 poraženo Terascale, nebo to bude něco jiného, nebo x86 přetrvá. A jestli má x86 přetrvat, jediné východisko z toho je aktuálně AMD64.
V tomto smyslu nechápu postup Microsoftu vydávat nový 32bitový OS (Vista) v době, kdy takový OS potřebuje pro slušnější chod alespoň 2GB RAM a 4GB je nepoužitelných - navíc 2GB docela levné RAM. TOMU říkám zpátečnický krok. Vista měla být jen x64, na hardware, kde x64 procesor není, se stejně nehodí. Osobně doma provozuji Windows XP x64 a nemůžu si na kompatibilitu stěžovat - tradiční kanclaplikace, hry i multimedia na tom běhají jak víno.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

add linux na Sparcoch - napriklad Ubuntu bude bezat na T2 :) .. uz sa vcelku tesim az to odskusam :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

happymaster23
Keby Intel pretlacil Itanium, tak by mal teraz monopol, vsetci by sme mali CPU so spotrebou 150W, vykonom jak K8 a drahe jak prasa. Ale taky ako ty, alebo El-Condor by mali radost, ze sme sa zbavili x86 zmetkov. Super vizia buducnosti, ze ty mas dake akcie v Inteli.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na gentoo idealni ... 64 vlaken provede rekompilaci vetsich baliku typu mozilla nebo wine asi hodne rychle ... "make -j64" a je to :)

Nektery veci jdou paralelizovat pomerne dobre, treba kompilace vetsich projektu. Takze pro vyvojarsky desktop by tenhle CPU nemusel byt spatny ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

bilbo: Myslim si, ze na Gentoo by se spis hodil Cell.
x86 je starej srot, ale nic lepsiho nemame, takze je celkem zcestny tyto veci resit. Terascale je koncept, jeho uplatneni je ve hvezdach a stejnak bych ho videl hlavne na serverech. Pararelizace nikdy beznymu desktopu nechutnala, na widlich obzlast ne.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

bilbo
To, ze zvlada 64 vlakien nic neriesi, stale mas vykon "len" osmich jadier to dalsie je len nieco ako HT u Intelu. 8 vlakien sa deli o par vypocetnych jednotiek. Toto ma vyznam koli virtualizacii a podobnim serverovim aplikaciam. Prinos je v tom, ze ak nemas data v cache zacnes pracovat na druhej ulohe(druhe vlakno) a usetris cas na cakani.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Závidím sny o nových technológiách ktorý tu niektorý ľudia majú. Ja som pesimista.
Máme Intel(AMD) a Windows na strojoch pretože sú to firmy ktoré sú vôbec ochotné sa zaoberať koncovými užívateľmi. Firmy ako IBM a SUN a (napriek tomu že používam Linux stále) aj Linuxové distribúcie zvysoka se*ú na koncových užívateľov. Ak sa IBM vykašlalo na Apple pretože to bol malý zákazník tak čo potom s drobnými firmami čo sa živia PC? IBM a SUN sú firmy ekonomicky nastavené na malé množstvo dobre platiacich zákazníkov.
Jediná šanca s HW je Sony s ich konzolou - keby ju upravili do formy PC (pridali DVI/VGA vyhodili ochranné konzolové prvky a vydali kompletné Linuxové drivery) mohol by cell za rozumnú cenu preniknúť ako alternatíva x86 aspoň na časť trhu.
Linux je jediná alternatíva v SW. Rozhýbal to Ubuntu. Je to veľmi dobrý systém, ale grafické nastavovanie systému je nedokončené a nespoľahlivé. Ak sa dopracujú Linux bude dobrá alternatíva (zase pre určitú časť trhu) k Windows.
Iné firmy proste nemajú záujem. Je tu síce Apple ale to je "pre profesionálov". Apple komunita je ešte horšia ako Windows a Linux blbečkovia vyskakujúci na seba v každej diskusii.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

WIFT: Adoptoval ho proto, protože mu nic jiného nezbylo. Tera-Scale není žádná architektura, ale koncept, co z toho Intel udělá není jasné, ale mělo by to být x86 zpětně kompatibilní... Za další je jasný, že Windows, které prostě Microsoft vzal tak jak jsou a pouze je pro pro Itanium překompiloval budou pořád ty staré Windows. Bylo by zajímavější porovnání pod GNU/Linuxem či jiným *NIXem...
Souhlasím s tebou, že výkon procesoru není tou hlavní brzdou výkonu počítače. Pokud se bavíš o nabubřelosti současných OS, tak doufám že tím máš namysli pouze Windows. U GNU/Linuxu není totiž absolutně žádný problém nacpat celý systém na disketu a používat ji na bootování např. routeru.
Než se snažit mohutně přecházet na 64bitů (které mají snad výhodu jenom v té paměti, a pokud se nepletu tak i 32bit Vista dokáže přidělit programu více jak 3GB RAM) tak už se rovnou mělo přejít na něco lepšího.
ASD_: Ale neboj, AMD by si našlo opět nějakou cestičku jak si to přivlastnit ;). Navíc by mě zajímalo kdo jiný by měl prosadit jinou architekturu než výrobce procesorů - třeba pánbůh ne? Zjeví se tady a řekne: "Vymyslel jsem pro vás moje ovečky novou archikteruru, bude se jmenovat GOD a všichni ji používejte" :D.
BTW ještě bych měl mnohem větší radost z něčeho jiného, ne jenom z toho že jsme se zbavily x86 :D. A akcie bohužel nemám, nicméně stejně bych raději investoval někam jinam, třeba takový ČEZ vypadá slibně a když se k tomu přičte i to, že ATi se chce spoléhat na více čipů by to bylo hotové terno :).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

happymaster23 : ono s tou změnou architektury je to složité - pořád je tu ta koule u nohy zvaná zpětná kompatibilita. Uživatele (jako hromadu lidí) naprosto nezajímá nějaká technická dokonalost nebo dlouhodobý výhled do budoucna, zajímá je tady a teď, aby to bylo relativně levné a dělalo to to, co potřebujou (nebo co jim marketing natluče do hlavy že potřebujou). Máš novou architekturu - máš problém, nejsou aplikace. Pokud nejedou x86 (nebo jedou pomalu), máš sakra problém, nikdo si to nekoupí. Pokud se to nerozšíří, nebudou aplikace a točíš se v kruhu. U té x86 máš ještě jeden problém - násilím nic neprosadíš. Pokud se snažíš něco udělat technicky super, ale drahé a nekompatibilní, vždycky se najde někdo, kdo sflikuje konkurenční řešení, které sice technicky bude bleee, ale bude fungovat a bude levné a tím pádem tě převálcuje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pivec: Já tady vidím naději v rozšiřování GNU/Linuxu, protože tam si všecko jednoduše zkompiluješ pro co chceš, ale dokud bude stát Windows jako žába na kameni tak se z místa nehneme, to je jasné.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

happymaster23
"Windows, které prostě Microsoft vzal tak jak jsou a pouze je pro pro Itanium překompiloval budou pořád ty staré Windows"
To si ako myslis, ze dake distro linuxu niekdo cele prepise len koli inej platforme, robia to rovnako ako MS, par veci sa zmeni a sup to cez kompiler.
AMD ma licencie na x86 ma ich len par firiem, ale k i64 by sa dostali len keby zasiahol proti monopolny urad ak by sa o to pokusili akou kolvek inou cestou tak by s nimi sudy zatocili. Ale skus mi povedat jednu konkretnu vyhodu cistych CISC CPU oproti x86 "nepodarkom" ano nema casti ktore riesa out-of-order spracovanie kodu(riesi to kompiler) a teda na rovnaku plochu mozes natlacit viac vypocetnych jednotiek, ale ak nema kod skompilovany na mieru tak bude mat vykon ako P3. Tiez je tam mensia sanca chyby v microkode, ale to su len okrajove veci. Tak preco by som si mal kupit Itanium, ktore zere 130W a v FPU vypoctoch sa sotva vyrovna Opteronu, ktory zere 65W. Pri tom Itanium musi mat kod na mieru a K8 "prechrusta" skoro vsetko, bez vyrazneho dopadu na vykon.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

happymaster23 : optimisto - jakmile se Linux začne víc šířit, objeví se na něj komerční aplikace, které (ah kupodivu) budou zase binárky. Jenom na free aplikacích se to prostě utáhnout nedá. A jsme zase tam, kde jsme byli s Windows (pravda, ne úplně, ale jsme). Btw byl by celkem trabl s hardwarem, protože hodně driverů by se díky odlišné systémové architektuře musela přepsat a to nemluvím o tom, že HW s BIOSem by musel mít dvě, tři či více variant. Prostě bylo by to drahé a není tu ochota zaplatit to.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

a ty si ako myslis ze ked vyrobca dodava softver formou binariek ze je to problem pre neho prekompilovat to na inu platformu ?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

64 vláken jsou marketingové lži. Procesor má 8 jader a každé jádro sice umí 8 vláken, ale těch 8 vláken se dělí o společné jednotky, tak že ve výsledku je to Intel Hyperthreading v bledě modrém a tedy je to k ničemu. Je to tedy o celkem slušný 8-mi jádrový procesor, který ovšem nemůže konkurovat 2x quad-core Opteron nebo 4x dual-core Opteron ani náhodou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to ASD: Výhoda CISC je nad slunce jasná a to ta, že zatímco dual core CPU je schopno zpracovávat instrukce špičkově třeba až do počtu 1E10/sec, tak obvyklá RAM nestíhá a ještě hodně dlouho nebude stíhat ty instrukce takhle rychle dodávat. Proto CPU s CISC a VLIW mají navrch a RISC jde do kytek.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.