Taiwanský soud nařídil firmě Princo zaplatit
Je to trošku zamotaná historie, ale o tom později. Nyní je tu zpráva, že místní soud na Taiwanu rozhodl, že Princo, jeden z předních taiwanských výrobců optických médií, má zaplatit za používání patentů na výrobu CD-R médií v době od čtvrtého kvartálu roku 1997 do čtvrtého kvartálu 1999 zhruba 21,1 miliónu USD včetně úroku. Žalovaná strana se sice hodlá odvolat, ovšem i tak je to celkem průlomové rozhodnutí, pojďme ale na začátek celé kauzy.
Společnost Princo s firmami Philips, Sony a Taiyo Yuden podepsala v červnu 1997 licenční dohodu, podle které měla platit za každé CD-R 10 ¥, ale již záhy seznala výši poplatku za neúměrně vysokou a požádala o jeho snížení, což Philips nevyslyšel, od čtvrtého kvartálu tedy přestala platit vůbec a Philips na začátku roku 2000 licenční dohodu ukončil a podal na Taiwanu na Princo žalobu. Ta si naopak už v roce 1999 zase stěžovala u taiwanské obchodní komory (FTC) na monopolní chování firmy Philips a byla úspěšná, FTC pak udělila společnosti Philips pokutu 447 000 USD. Výrobce CD-R si to vyložil tak, že není třeba se poplatky zabývat, ovšem soud nyní rozhodl, že výrok FTC vůči licencování upravuje pouze vztah mezi vládou a soukromou zájmovou skupinou a nemá nic společného s privátní licenční smlouvou mezi firmami Philips a Princo.
Společnost Princo opustila trhy, kde jí Philips svými dlouhými pažemi mohl dělat problémy s exportem a zaměřila se na Rusko, Čínu a Latinskou Ameriku.
Je nad slunce jasné, že firma Princo by prostě za použité patenty na výrobu CD-R platit měla, jasné také je, že Philips hlavně ze začátku výrobce hodně ždímal a ani dnes nechce s poplatky moc hýbat. Je to však jen začátek dlouhé cesty, licitovat se bude především o výši „dluhu“, ale je to na taiwanské půdě, takže výsledek může být jakýkoliv.