Test: AMD "Llano" USB 3.0 pod Ubuntu 11.10 bez problémů
Nejprve si představme testovací stroj, na němž jsme zkoušeli start systému/instalátoru.
- MB: Asus F1A75-V PRO (USB 3.0 řadiče: v čipsetu + ASMedia ASM1042 @PCIe ×1)
- APU: AMD A8-3850 (2,9 GHz, on-die Radeon HD 6550D)
- RAM: 2× 2 GB OCZ DDR3-1600@1866 CL10
- HDD: 128GB SSD Kingston V100
- ODD: DVD±RW/RAM Samsung SH-S204S
- periferie: USB klávesnice + USB myš
- OS: Ubuntu 11.10 "Oneiric Ocelot" Alpha 2 (kernel 3.0)
Metodika testu byla tentokrát trochu jiná od WIFTových měření na desce Gigabyte. Asuska totiž vedle USB 3.0 v rámci čipsetu nese ještě přídavný řadič od ASMedia navěšený na jedné PCI Express lince. Nejprve jsme tedy ověřili, že se Windows 7 chovají stejně špatně jako v prvním testu (ověřeno pro všechny varianty zapojení na obou řadičích), teprve poté jsme přistoupili k Ubuntu.
Zatímco Ubuntu 11.04 nese ještě "starý kernel" řady 2.6 a tudíž nepodporuje vše potřebné z hlediska AMD "Llano", Ubuntu 11.10 chystané na říjen již využívá linuxový kernel 3.0. Proto jsme pro testu museli zvolit ranou testovací alfa2 verzi Ubuntu 11.10. Prozatím tyto výsledky tedy berte jako náhled do budoucna, Ubuntu 11.10 má v tuto chvíli DALEKO do použitelného OS, první moment, kdy si dovolíme s trochou opatrnosti doporučit instalaci tohoto OS jako vašeho primárního, bude vydání beta2 verze plánované na 22. září. Pokud jste otrlejší, můžete 1. září risknout beta1, pokud jste opatrní, počkejte do 13. října, kdy Ubuntu 11.10 vyjde ve finální verzi. A nyní již k testu.
Nejprve si ukažme jednu z variant, jak jsme USB zařízení na USB 3.0 řadiče desky navěsili, a to ve správci zařízení Windows 7, abyste to měli v důverně známém prostředí.
V následujícím videu vám ukážeme kompletní boot Ubuntu 11.10 z USB mechaniky připojené na interní USB 3.0 řadič spolu s klávesnicí a myší připojenými na USB 3.0 řadič ASMedia. To, co vidíte na videu, funguje shodně i v případě, že je na ASMedia připojena mechanika a periferie na řadič od AMD. Linux 3.0 v tomto nerozlišuje, vše šlape přes univerzální XHCI ovladač.
Závěr je tedy jednoduchý: má-li vaše linuxová distribuce dostatečně čerstvý kernel (nebo si jej nainstalujete z nějakého zkušebního repozitáře, či sami zkompilujete), pak nebudete muset čekat na některé nejbližší vydání distribuce, které podporu díky novému kernelu zahrne. Ostatně u "Llano" toho v tuto chvíli "skřípe" více, zejména podpora integrované grafiky, která v open-source ovladači není stále zrovna moc vyladěná, takže nezbývá než vyčkat vydání linuxových Catalystů, které "Llano" zprovozní. Věříme, že to v září (v době beta1/beta2) již poběží z hlediska GPU bez nějakých velkých omezení a budeme tak moci platformu "Lynx" prohlásit za provozuschopnou.
Zájemci naleznou na následujících stránkách článku výpisy z lspci a dmesg (tam uvidíte, jak systém bootoval, co kdy natahoval za ovladače a tak vůbec, linuxáci vědí).