Test Fractal Design Core 500, skříň pro ITX herní PC
Kapitoly článků
Nyní k těm omezením. Obecně na úvod musím zdůraznit, že tato skříň je hodně optimalizovaná na to, aby umožnila co největší flexibilitu co do osazených zařízení v co nejmenším prostoru. Pokud se tedy pro ni rozhodnete, doporučuji vám držet se několika jednoduchých kroků.
Jedním z nich je kupříkladu to, že kombinaci vodního chlazení a optické mechaniky do skříně nedostanete. V takovém případě ale lze (pokud vám jde třeba o Blu-ray mechaniku), použít externí mechaniku.
Také sice skříň nese celkem 3 pozice pro 2,5" úložiště, ale současné osazení obou na boku je prakticky nemožné (vzájemné „lámání“ konektorů SATA i napájení je velmi výrazné, bez ohledu na použití lomených či přímých kabelů - i kdyby se vám to náhodou povedlo, dosti riskujete, že poškodíte spoje na PCB u SSD). Tady moc nechápu, proč Fractal dal tyto dvě pozice tak blízko k sobě, mohly být na stěně dále od sebe, ničemu by to nevadilo. Ostatně tam mohla být SSD i svisle a vešla by se tam až tři.
Dvě SSD bez kolize osadit lze, jelikož první může být na čelní stěně: jenže jeho konektoru prozměnu do určité míry kolidují s 3,5palcovou pozicí pro HDD, takže obecně shledávám (jakkoli málo pravděpodobné) osazení 2×SSD + 1×HDD za velmi obtížné až prakticky nemožné. Jinak při neosazení HDD či optické mechaniky platí, že jak 3,5palcové, tak 5,25palcové místečko lze přes plechy vaužít k osazení menších úložit (ostatně se dají koupit kupříkladu plechy, které umožní do 5,25palcové pozice umístit 2× 2,5" SSD/HDD). V tomto tedy toto je určité zbytečné omezení samotné skříně, nikoli však neřešitelné.
Značné omezení produkuje ale systém, uchycení zdroje. Ten je navíc hlavním limitujícím faktorem, protože jej při zachování dané šířky skříně nemůže Fractal realizovat jinak. Osazený zdroj může být obou typů. U nemodulárního ale počítejte s tím, že budete potřebovat hodně prostoru, kam „nachmoucáte“ přebytečné kabely.
U modulárního zase s tím, že pokud potřebujete vyvést přídavnými kablíky třeba SATA a PCIe napájení, tak pokud je na té části zdroje v Core 500 nejblíže základní desce, velmi vám to zkrátí, jak již jsem uvedl, maximální možnou délku grafiky. Samozřejmě to lze opět řešit, ať již výběrem vhodné grafiky, nebo naopak upgradem zdroje.
Toto jsou jen některé hlavní případy, kdy se skříní Core 500 můžete narazit. V kontextu grafických karet si dovolím připomenout i takové, které neosadíte. Jsou to všechna tříslotová monstra a také nadstandardně dlouhé karty jako 315mm Radeony Toxic od Sapphire. Ale tyto dvě věci rozhodně nejsou neduhem této skříně.