Test: i-tec MySafe USB3.0 externí 320GB pevný disk
Kapitoly článků
Krabička celkem elegantního vzhledu je na jedné straně vybavena micro USB 3.0 portem a na druhé straně modrou indikací činnosti a napájení. Je-li disk zapojen a je v klidu (nic nedělá), svítí indikace trvale, při práci bliká, ale nikoli v závislosti na přenosu dat, ale prostě pravidelně rychle. Indikace je co do jasu nenásilná, jedná se o vzorné využití modré LEDky tak, aby neobtěžovala a pouze plnila svou indikační funkci (foceno relativně v šeru při 3s závěrce s clonou 3,2 na ISO100 bez dodatečné úpravy barev či jasu, jde o trvalý svit indikační LEDky).
Je to dáno tím, že LEDka je poměrně hluboko uvnitř a její světlo se ven dostává přes matný plastový průhled. Pokud by samotná LEDka byla přímo viditelná, šlo by v takovém případě o klasickou „přísnou modrou“, jak ukazuje další obrázek (tentokráte jen na 1s závěrku).
Do micro USB 3.0 portu raději staré micro USB konektory nestrkejte, protože i kdyby se vám to povedlo, nebude to jako USB 3.0 fungovat (v nejlepším případě to pojede jen jako USB 2.0).
V balení naštěstí příslušný kabel je, ale protože na našich fotkách si detailního provedení příliš neužijete, sehnali jsme pro vás lepší obrázky u jednoho zahraničního prodejce jednotlivých konektorů:
Krabička i-tec MySafe se poměrně snadno rozebírá, když víte, jak to udělat ;-). Stačí zamáčknout západky na straně u USB portu dovnitř a vytáhnout celou redukci i s nasazeným interním 2,5″ SATA diskem ven. V našem případě se jednalo o 320GB WD Scorpio Blue s 5 400 otáčkami a 8MB bufferem. Jelikož jde o 3Gbit/s SATA disk, nevyužili bychom celou datovou propustnost USB 3.0, i kdyby to šlo, protože u USB 3.0 se hovoří o 5Gbit/s přenosu. Nicméně jak za chvilku zjistíme, i interní USB 3.0 – SATA bridge počítá nejvýše s 3Gbitovým SATA.
Roli USB 3.0 – SATA bridge zde hraje čip LucidPORT USB300, jeden z prvních 17 certifikovaných USB 3.0 produktů, který byl podle tvrzení výrobce vůbec prvním USB 3.0 – SATA převodním můstkem na světě. Podporuje také USB Attached SCSI protokol (UASP), jenže na něj zatím nejsou ovladače (UASP je ve stádiu vývoje, i když třeba LucidPORT nějaké interní testy už má a dosahuje s nimi výsledků, které jsme od USB 3.0 očekávali od počátku, tedy kolem 250 MB/s).