Test: malé vodní chlazení NZXT Kraken X31
Kapitoly článků
S nejmenšími all-in-one vodními chladiči je to složité. Jde o chlazení vodní a tak od něj lidé automaticky očekávají viditelně lepší výkony než od chlazení vzduchového. Ale tato představa pochází z dob malých hliníkových chladičů se 7000rpm vrtulkou nad nimi ve srovnání s doma konstruovanými „óbr-vodníky“ chladícími procesory s TDP výrazně pod 100 W.
To byly doby jednoduché. Dnes to mají vodní chladiče těžší, neb vzduchové skvosty jako Noctua NH-D15 a podobné modely jiných výrobců v této třídě dosahují výkonů minimálně srovnatelných, zčásti lepších než tyto malé vodní chladiče. A to při taktéž velice nízké hlučnosti.
NZXT Kraken X31 tak nepředvádí nic tak lepšího oproti třeba právě Noctua NH-D15. Noctua dnes stojí kolem 2400 Kč, NZXT Kraken X31 kolem 1800 Kč. A to je hlavní deviza levných vodních chladičů a jmenovitě Krakenu X31. Je levnější a ve výsledku oproti obrovské Noctue NH-D15 lépe osaditelný do všemožných skříní a současně také méně zatěžující CPU v socketu. Vzpomeňme mechanické problémy současných CPU Intel Skylake - zde je vodní chladič jednoznačně lepší volbou.
Pokud máte procesor s TDP zhruba pod 100 W, případně něco výrazně úspornějšího s overclockingem, je NZXT Kraken X31 skvělá volba pro provoz v nějakém tichém režimu (buď přímo předpřipraveném Silent, nebo čemkoli co si v dodávané aplikaci sami nakonfigurujete). Pokud máte procesor výrazně hladovější, lze volit buď profil Performance a adekvátně tlumenou skříň, nebo se poohlédnou po vyšší nabídce vodních chlazení, třeba dříve testovaným NZXT Kraken X61. Kraken X31 odvádí svoji práci velice dobře, za rozumnou cenu (připomínám: ¾ oproti Noctua NH-D15) a jeho instalace je poměrně snadná a jednoduchá.
Hodnocení
+ slušný poměr výkon/cena | |
± přeci jen trošičku náročnější montáž |
Poděkování
Za zapůjčení děkujeme společnosti NZXT.