Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Test: Nový Athlon II X2 240 proti starému Athlonu X2

... velmi zvlastny test :
neda mi komentovat aspon "hlupost" - vase vysvetlenie nizsieho vykonu v jednovlaknovych aplikaciach :
uz pri uvedeni AthII_X2_250 (2.6.2009) viacero testerov zistilo,ze novo pridany power state C1E robi problemy a oznacili ho za "bug" (anandtech a tomshw, napr.), v skutocnosti ide ale o bug od sudruhov z MS.
C1E znamena,ze ak aplikacia zatazuje iba jedno jadro tak to druhe sa podtaktuje na minimum (a na znizene napatie), teda pri PhII a z neho odvodenych na 800 MHz. Lenze pri vacsine jednovlaknovych aplikacii proste zasiahne "windows scheduler" - a ako vidno z vasho testu robi to aj v 7-ckach - a prepina zatazenie medzi jadrami, cim sa zacne zvysovat napatie a takt toho dovtedy nevyuzivaneho a nasledne opat na prve jadro,kt. bolo medzi tym na 800 mhz a na idle napati, atd. a tak dookola...
kedze tuto idiotinu sudruhovia z redmondu urcite "nevychytaju", existuju 2 riesenia : jedno je upgradovat bios - niektori vyrobcovia v popise zmien novsej verzie bios-u priamo uvadzaju vyriesenie tohto bug-u. druhe je - pre dosku, pre kt. nie je dostupny "opraveny" bios (kt. riesi chybu sudruhov z MS) a zalezi mi na vykone v jednovlaknovych aplikaciach, tak musim vypnut CnQ.

a este pre ostrejsi obraz - toto postihovalo prvu generaciu Phenomu, teda 65nm agena a z neho odvodenych cpu. pri PhII, teda 45nm deneb a odvodenych je C1E state deaktivovany a teda vsetky jadra bezia aj pri vytazeni len 1 z nich na rovnakej frekvencii (ready prebrat vlakno na seba ak to na nich - kedykolvek sa mu zachche prepne win scheduler).
Az pri jadre regor, kt. je predsalen upraveny deneb (bez L3 a s 2x vacsou L2) sa rozhodli v amd C1E aktivovat.
+++
spotreba Ath2_240 by bola v zatazi kludne este o 15-20 W nizsia, ak by sa Vam chcelo sa len trochu pohrat so znizovanim napatia jadra pri kt. este vie bez problemov behat na defaultnom takte. 1.345 V je proste na 45 nm procesor uplne zbytocne vela.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

diky za test i za vysvetlujici predchoi komentar!

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

netusim proc je uplna "blbost" provozovat na 32bit systemu vic ak 3GB RAMeti... ja napriklad pomerne dlouhou dobu provozoval Visty32bit s 8GB RAMeti z duvodu problemu s nekterymi zarizenimi pod 64bit. Ze "zbylych" 4,5GB "nevyuzite" RAMeti jsem udelal RAMDISK, do nej narval SWAP + kdyz jsem potreboval neco rychle nacitat.

Pouzitelny SW:
Gavotte Ramdisk
Superspeed Ramdisk Plus 9

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

kolko ma teda ten novy vlastne wattov, ked v TDP sa pise 65W a vy spominate 45W, nieco co zerie viac ako 45W v dnesnej dobe uz odmietam kupovat a aj tych 45W mi pride dost vela

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Podle mne je jak to vyssi napeti tak i vyssi TDP figlem AMD jak si zvysit vyteznost. Nejspis vetsina CPU by vlezla i do lepsich toleranci, ale asi se najde i nezanedbatelny pocet kousku, ktere tak dobre nejsou a u AMD si mysli, ze delat kvuli tomu extra model a sortovat to se nevyplati.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

jjzz: Přesně tak. Zvláště když si přeji využít onu paměť pro své aplikace a ne pro režii OS. My provozujeme a/nebo spravujeme servery, kde vesele běží 32-bit Server 2003 s 16 GB RAM a 32-bitové databázové procesy, které si klidně ukousnou i více než 4 GB paměti pokud to potřebují. Kdo mi odepíše, že to nejde? ;)

Ale abych nebyl zcela Off Topic. Článek se mi líbí, o urychlení celočíselných SSE2 jsem četl, že bude ale až takové mě překvapilo.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Wift slíbil že to bude už včera a nedodržel. Co se týče desky tak 8100 neumí akcelerovat HD video, 8200 už jo? Ne že by to bylo k něčemu :-)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

>> rofek:
Já to řeknu takhle: Je úplně jedno, kde je problém. Realita je taková, že stačí systému vysvětlit, aby jednovláknovou aplikaci provozoval jen na jednom jádře. Pak je svižná a nemusí se vypínat CnQ.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Tringi:
Ano da sa to ak ti bezi na pocitaci vela procesov/virtualnych pc. Co sa moze stat iba pri specifickom vyuziti ktore je na hony vzdialene od bezneho domaceho pouzitia. Navyse je strankovanie pomerne pomale oproti 64bit variante.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

WIFTe Ty co to pouzivas za RAMdisk ? nejak si to neviem vybavit, tak som sa navnadil a idem to potestovat ... pripadne dalsi skusenosti z RAMdiskami ?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Tringi: Používáte PAE? Měřili jste úbytek výkonu s PAE? Jenom se ptám - Internet je plný článků "PAE sníží výkon", ale nějaká věrohodná čísla... Každopádně s x86_64 tady tato otázka ztrácí na relevanci.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Tringi: Neplette si server s desktopem. Na serverovych OS (mluvym o windows) je standardne implementovana podpora PAE, ktera to umoznuje. Na desktopovych OS je vsak podpora PAE omezena z toho duvodu, ze to musi podporovat i ovladace a to je u Windows XP samozrejme problem, takze MS to od urcite verze SP odstranil. I kdyz se system tvari ze ma PAE zapnuto, tak nikdy nebudete mit k dispozici ani ty 4GB.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

xvasek: a k čemu ti PAE bude, když máš nePAE aplikace? :-)

Navíc jistá režie tam díky stránkování je a bude.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

tringi: ten shadowing RAMdisku bude mít ale pěkně nechutnou režii.. tzv. řešení na houby :-)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

TyNyT: Vetsinou nezabira pamet jedna aplikace, ale mnohem vice, takze ackoliv je pravda ze jedna aplikace nedokaze vyuzit vice nez 2GB, tak system jako takovy ma pameti k dispozici vice a muze ji vyuzit pro jine aplikace nebo napr. diskovou cache.
Rezie tam je, ale minimalni. V radu jednotek procent.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Takovéhle recenze mám nejradši. Na zahraničních webech je člověk skoro nenajde, srovnávají většinou jen nejnovější produkty oproti konkurenci a obrázek o pokroku a vhodnosti pro upgrade si z toho člověk neudělá. Těším se na další podobnou :-)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

kert: Nvidia prezentuje 8100 jako PureVideo, 8200 a vyšší jako PureVideo HD :-) to je vše co řekne Nvidia k akceleraci, tak se musí hledat složitěji po fórech..... u AMD hw akcelerace x264 začíná Radeonem HD 3200, bez akcelerace  nezvládne naplno přehrát 1080p film a to je xjádrový procesor zatížen ani ne z poloviny

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Teda nejsem si jist, ale mám dojem, že jsem si na tom H264 full HD video pustil (v MPC HC) a o dekódování se starala grafika ... ještě to prověřím.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Vyborna recenze, pekny nadhled s postrehy, fakt dobra a uzitecna prace(vlastne v dobe "temna" snad ani nejde delat nic jineho nez hledat vyborne kousky HW pro masy), velke thx....;)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

risomas: Nejde vůbec o virtuální stroje, ale i to je možným využitím.
xvasek: Bez PAE by to snad vůbec nešlo, zpomalení oproti ne-PAE konfiguraci jsem neměřil, ale nic zásadního nebo vůbec znatelného (co bych musel řešit) jsem nezaznamenal. Jasně že nové servery je lepší nasadit s x64 CPU a 64b OS, ale když procesor 64b rozšíření neumí ...a navíc, 32b Windows Server má v paměti zhruba poloviční footprint.
v0cas: Jasně, vím, na desktopu to má MS omezeno uměle, kvůli problematickým ovladačům. Btw. z jedné aplikace lze použít mnohem víc než 2 GB paměti pomocí AWE nebo File Mapping Objects.
TyNyT: Shadowing RAM disku neprovozuju, to jjzz. Aplikace nemusí být jinak napsaná aby využila PAE, přesněji, nemá to s tím vůbec nic společného.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Nemáte někdo odkaz na porovnání s Intely podobného segmentu (Dual Celeron, Pentium). Díky.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Tringi: mě by zajímalo, jaké desktopové aplikace, kde si každá opravdu sežere "své" 2GB všichni provozujete a ještě ke všemu 2-3 naráz :-)

co se týká toho RAMdisku, opravdu jsem se uťal, komu to bylo určeno :-) Nejspíše si asi rovněž nerozumíme ohledně PAE (já jdu rovnou dál a nepředpokládám použití více paměťově náročných aplikací na jednom stroji (což jsem ještě snad nikdy v praxi nepotkal, snad s výjimkou DTP), obecně se použije jen jedna, která přes AWE "sežere vše")

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Skoda ze jeste nebylo porovnavano s 4850e nebo 5050e, hlavne co se spotreby tyce by me to zajimalo. V nejhorsim jsem mohl redakci jeden kousek zapujcit :)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

rofek: a jaky je rozdil mezi tvym vysvetlenim a WIFTovym? :-D

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

tynyt: nechapu na co narazis, jasne jsem napsal ze na desktopu PAE prakticky nefunguje a beztak jsou 32b systemy omezeny na 4GB, ktere v realu diky zarizenim jsou 3-3,5GB
O serverech se nema cenu bavit, tam to svoje jednoznacne misto ma.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

2_Jirka76:
asi v tom, ze pre wiftovom rieseni - inak celkom elegantnom, musis mat na pamati, ze treba cosi/kdesi v task manageri nastavit a "odskrtnut" (angl. Set Affinity), oproti tomu ak mas spravny bios tak sa o nic nestaras, rovnako tak aj ked vypnes CnQ tak budes "mit vystarano", akurat bude vyssia spotreba v Idle :-(
+ obecne : ak niekto uvazuje nad nakupom AthII_2xx a zaroven ho chce osadit do novej dosky, stoji za to si skontrolovat vyrobcu ako si stoji s aktualnym biosom.
2_DTS-maniac:
ako som uz pisal napr. aj vcera (diskusia k clanku o novom cenniku amd), tieto nove athlomy (ale aj phII celkovo) maju velku rezervu v zbytocne vysokom defaultnom cpuv (vzhladom na 45nm), po jeho znizeni dokaze klesnut ich spotreba v zatazi o 15-20W, takze potom akoby mali vlastne cca 45W TDP:-)
+ presne pred tyzdnom vysla na istom konkurencnom sajte (exh) recenzia 250-ky, v kt. autor vypocul moju predchadzajucu prosbu a skusil under-volting a vysledkom bola nizsia spotreba v zatazi nez 4850_! (zase na druhej strane berie v idle o cca 10W viac).
+ dovolim si tvrdit ze tieto athII maju zmysel v porovnani s k8 x2-kami este aj z pohladu teploty, teda potreby chladenia a teda znizovania hluku.
+ ak nie je problem trochu priplatit (je pravda ze vlaste 2x tolko co stoji 240-ka) a spotreba + teploty hraju rolu - tak X3_705e je skvely model. ma 3x2.5ghz s plnou 6mb L3 cache je defaultne 65W (o 30W menej) a aj tak ma este rezervu cca 10W pri UV... alebo aj iny pohlad - na defaultnom cpuv a teda vlastne stale ako 65W - vie po OC behat na cca 3.0 ghz...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

jen takova mala technicka: to "trafo" ve zdroji je civka pasivniho PFC ;) v takovem super zdroji docela prekvapujici...aktivni PFC jsou jen obvody na desce, resp mala desticka, pasivni PFC je delano takovouhle civkou

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

>> vidoq:
Jej, díky - jasně že to nemůže být "trafo" (tedy "transformátor") - na to to má dost málo drátů ;-).

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

PAE je treba u serveru dnes celkem pase, vzdit platforma amd64 byla prectavena v roce 2003! A 64-bit OS pro platformu amd64 asi 2 mesice po cpu. Kolik je tu lidi(popripade kolik lidi znate ve svem okoli) co nema 64 bit cpu a potrebuji vic jak 4GB ram? TO ze treba nemaji 64bit OS je jejich volba

PS proc ta pretaktovana 5000+ ma jen pameti na 750?
Ja mam uplne lowend desku a snad nejlevnejsi pameti od corsairu a jen zvednutim nasobice bez zvedani napeti se dostanu na 3.1GHz

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Vlastně si tak říkám, že by bylo super postavit proti AMD platformě ještě Intel. Stejnýho Biostara jde sehnat za podobný peníze i pro s775, osadit něčím profláklý jako E5300 a myslím, že by to byly dost "chtěné" (čti čtené :D) výsledky. Nezbude v redakci chvilka? ;)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

>> DTSmaniac:
Koupíš pak to pecko? ;-) Já jen, že tahle recenze vznikla tak trochu spontánně - prostě jsem takovouto sestavu někomu objednal, tak jsem si rovnou "soukromě" zrecenzoval procák :).

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

kluci, nehadejte se, ja cca pred tremi tydny postavil comp na bazi 5050e + MB od MSI + HD3200 + 2x2MB 800+ pameti, ktere bezi v pohode na 1.8V v CL4-4-4-12 modu...
C'n'Q jede taky v pohode na 0.9V, tady me docela stve, ze to nejde jeste nize / GHz, ne Voltage /
vubec si nestezuji....
jinak..., diky Vam kluci za tuto recenzi, opravdu povedena

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

oprava, nak jsem se sekl ve velikosti RAM, spravne melo byt 2x2GB, holt nostalgie na stare feritove pameti pretrvava, tehda 512MB byla nadhera... / a to ani radeji nevzpominam na analog /
a jak jsme ji dokazali vyuzit / napr. trideni v pameti, namisto HW a obcasneho SWAPu /

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Tak co Wifte prověřil si to přehrávání HD videa nebo si na to zapoměl?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

>> kert:
Spíš by se dalo říct, že jsem na to zapomněl, resp. to, co jsem přehrával, bylo full HD jen na šířku: 1920×800, 23,98 fps, H264, něco přes 9 Mbps a akcelerace běhala jak víno.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

TO Wift: Dik. Sem nečekal takovouhle fíčůru (funkční) na desce za 1k :-)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Přehrávání 1080P potvrzuji už z 780G, absolutně bezproblémové.
WiFT: no, můžu ti půjčit E5200 na hodně dlouho a 8100 biostar má kámoš a na pár dní by to prý šlo :) Jen tys asi v ČB, tak to bude drobet opruzopoštoidní...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Ehm, melu z hladu, asi z toho vedra..tady se vlastně jedná o nVidiu... Ale někde jsem četl, že DXVA tyhle levné 8100 nepodporují, takže vše musí obstarat procesor, což u nového X2 nebude problém ani u 1080p.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Moc se omlouvám za hrubou chybu v recenzi, která ale nemá na výsledek žádný zásadní vliv (kromě testů spotřeby, kde ale i tak nenastaly rozdílné podmínky). Pouze použitý zdroj nebyl 80Plus, jak bylo v recenzi uvedeno, ale něco podstatně obyčejnějšího. Spletl jsem si totiž GPS-300AB-1 A s GPS-300AB C. Poslední písmenko je irelevantní, jde jen o velikost větráku (A a B mají 80mm, C a D mají 120mm). Rozdíl je v tom -1, a to zásadní. Zatímco GPS-300AB-1 je 80Plus zdroj, použitý GPS-300AB C má ve 100% zátěži udávanou účinnost >65%.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.