Test současných grafických karet pro AGP
Kapitoly článků
Protože tentokrát nechci představovat nějaké nedostupné supervýkonné specialitky, poohlédla jsem se po kandidátech na recenzi v obchodech. Nabídka AGP karet je docela široká.
Od firmy nVidia jsou ještě k sehnání některé karty řady GeForce FX a některé slabší modely řady GeForce 6 (např. 6200), které příliš nestojí za pozornost. Nejširší, a dle mého názoru také nejzajímavější, je nabídka karet odvozených od čipu G73 ? GeForce 7600 GS a 7600 GT. Ty jsou k dostání od celé řady firem, a to jak v základních parametrech, tak i přetaktované edice. Ceny u 7600 GS se pohybují mezi 2 000 a 2 600 Kč, u 7600 GT mezi 2 800 a 3 700 Kč, obojí bez DPH. Za zástupce do našeho testu jsem vybrala Gainward Bliss 7600 GT, který je cenově příjemným průměrem obou kategorií a parametricky patří k té výkonnější polovině. Nejdražší kartou, kterou si lze od firmy nVidia pro AGP pořídit, je 7800 GS. Jejich nabídka již dnes není příliš velká, ale jsou ještě k dostání například od BFG či Gainward, cena se pohybuje kolem 5 000 Kč bez DPH. Do testu jsem zařadila lehce přetaktovanou verzi Golden Sample od Gainward, která má o 4 pixel a jednu vertex pipeline více než klasická 7800 GS. Uvidíme, zda se vyplatí investovat do toho nejdražšího.
Od ATI jsou k dostání například Radeony 9600, X1300 či X1550. Zajímavým konkurentem pro testovaného GeForce 7600 je Radeon X1650 Pro. Opět je v nabídce více modelů, které se lehce liší frekvencí, hlavně však osazením DDR2 a GDDR3 pamětí. Cenově se karty pohybují mezi 2 000 a 3 300 Kč bez DPH v závislosti na typu osazených pamětí a jejich velikosti. Pro test jsem vybrala X1650 Pro od Sapphire, která má 256MB GDDR3 a příznivě nízkou cenu. Nejdražším, co si od ATI pro AGP můžeme pořídit, je Radeon X1950 Pro, který bude dobrým doplňkem k GeForce 7800 GS.Z karet od ATI, které rozhodně stojí za pozornost, ale bohužel se do testu nedostaly bych ještě jmenovala Radeon X1950GT a X1950XT.
|
|
Gainward Bliss GeForce 7600 GT
Tichý chladič této karty svým tvarem umožňuje proudění vzduchu i kolem pamětí. Jeho jedinou nevýhodou je širší rozměr, díky kterému karta zabírá dvě slotové pozice. Na druhou stranu se ale dá očekávat, že bude spolehlivě chladit za všech okolností. Karta vyžaduje externí napájení přes klasický PCI Express napájecí konektor, který spojuje dva molex konektory. Napájecí kabel je dodáván spolu s ní. Karta má DVI a CRT výstupy.
Gainward Golden Sample GeForce 7800 GS+
Tato karta má stejný systém chlazení jako předchozí, zabírá také dvě pozice. Je opatřena zajímavou mřížkou, která je ovšem pouze designovým prvkem. Karta taktéž vyžaduje dvě napájení přes PCI Express napájecí konektor a nabízí 2×DVI výstupy. Karta je dodávána v balení spolu s programem Power DVD 6, poukázkou na jednu hru vlasního výběru, dvěma DVI redukcemi, napájecím a video kabelem.
Sapphire ATI Radeon X1650 Pro
Karta je rozměrově drobná, zato však celkem hlučná. Chladič je uzavřen pod plastovým krytem, který vede vzduch do zadní části karty. Nezaznamenala jsem žádné problémy s chlazením. Karta vyžaduje jen jedno napájení, připojené ke kartě floppy konektorem přes dodávanou rozdvojku. To může být výhoda při nedostatku napájecích konektorů u některých starších typů zdrojů. Karta má klasickou kombinaci CRT a DVI výstupů. Karta je dodávána s programem Power DVD 6, hrou The DaVinci Code, redukcí DVI a video kabelem.
Sapphire ATI Radeon X1950 Pro
Rozhodně nejpůsobivější technické řešení má poslední karta tohoto testu. Chladič zabírá celý povrch karty a je uzavřen krytem vedoucím vzduch od vzadu umístěného ventilátoru do přední části. Díky jemnému žebrování z tenkého materiálu docílili designeři Sapphire velmi kompaktní karty, která zabírá jedinou pozici. Ventilátor má regulaci otáček a i při zátěži je celkem tichý. Karta vyžaduje dvě napájení přes molex konektory. Zapojují se přímo do karty, a tak odpadají starosti s kabely navíc. Má 2×DVI výstupy. Karta je v balení dodávána se dvěma DVI redukcemi a video kabelem.
Testovací sestava
- Procesor: AMD Athlon 64 3500+
- RAM: Kingston DDR 400 MHz 1 GB
- Motherboard: MSI VIA K8T Neo2 s čipsetem VIA K8T800
Testovací sestava má jednu z prvních desek pro Socket 939 s čipsetem VIA a je osazena výkonným procesorem. I když deska výkon celé sestavy lehce sráží, patří mezi nadprůměrně výkonné sestavy v AGP provedení, se kterými se můžeme setkat. Dá se tedy očekávat, že u většiny počítačů, u kterých lze o upgrade grafické karty uvažovat, budou výsledky o trochu nižší. Vzhledem k tomu, že mnoho her dnes klade podstatně větší nároky na výkon grafické karty než na výkon procesoru, myslím, že u většiny starších výkonnějších počítačů má upgrade šanci na úspěch s výrazným zlepšením výkonu ve hrách. Je ale třeba mít na paměti, že procesorový výkon je také důležitý, a zvažovat upgrade individuálně.
Ovladače
|
Volím klasické nastavení pro společné testy ATI a nVidia. Všechny karty jsou založeny na nových výkonných čipech a AGP by jejich výkon nemělo nijak výrazně ovlivnit, a tak je rozhodně nebudeme šetřit.