Test: XFX Radeon RX 5600 XT THICC II připojený přes TB3 do DELL Latitude 7490
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. Předem zmíním, že otáčky ventilátoru bylo možné monitorovat pouze skrze ASUS Armoury Crate, jinak jsem nedozvěděl nic v jiném programu. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
DELL Latitude 7490 nemá zrovna výkonný chladič a tak teploty procesoru mohou být poměrně vysoké, Radeon RX 5600 XT si užívá v eGPU boxíku pravý opak.
Teploty ve ffmpegu jsou vyšší dle očekávání, prvních několik sekund teplota jader vystoupá dokonce na 98°C, nicméně v podstatě hned se sníží napájecí limit a procesor zůstane po celou dobu testu na této nižší hodnotě, uvádět 98°C by tak bylo neférové.
Ve stress testu se nedaří pořádně kvalitně zatížit Radeon RX 5600 XT a ten se tak díky tomu doslova fláká a dosahuje velmi nízké teploty. Procesor se samozřejmě hřeje výrazně víc, hlavně díky zatíženému iGPU, nicméně napájecí limit sdílí CPU a iGPU, takže zde prostor pro nějaké velké topení není.
Furmark konečně trochu pozlobí Radeon RX 5600 XT v eGPU boxu, nicméně teplota jádra zůstává na nějakých 72°C, což je naprosto OK.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook s eGPU boxem spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na vysoké detaily. Spotřeba je relativně nízká, protože procesor nestíhá krmit grafickou kartu a ta se tak nudí.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Výdrž na baterii je u Latitudu 7490 excelentní, notebook má poměrně velkou baterii, je celkem malý a má úsporné komponenty. Testoval jsem samozřejmě bez připojeného eGPU boxu. V idle se zapnutou WiFi a 50% jasem notebook odebírá z baterie asi čtyři Watty, při mém mixovaném používání je to průměrně 7,8 Wattů, nicméně nebylo to tak pořád a byly chvíle, kdy se spotřeba blížila pěti Wattům.