Testy: Book Type
Kapitoly článků
Bit Settig
Původně měla změna Book Type z DVD+R nebo DVD+RW na DVD-ROM zajistit možnost čitelnosti na některých starších přehrávačích, které neumějí číst vypalovaná média. Po vložení takového disku je mechanikou načten jako lisovaný disk a takovému se většina přehrávačů nebrání, pro to jsou přece stvořeni. S příchodem zápisu do dvou vrstev dostává možnost změny Book Type nový rozměr. Ne každá (i počítačová) mechanika dokáže takové disky číst, některá vůbec, některá čte jen první vrstvu. Book Type DVD-ROM na původním DVD+R DL není sice všemocný, ale podle prvních zkušeností s tímto formátem vše nasvědčuje zlepšené kompatibilitě.
DVD+R DL, zápis v DVD Decrypteru
DVD+R DL jsou primárně určena k zálohování filmů bezeztrátovým poměrem 1:1. K zálohování dat nejsou zatím dvouvrstvá média ideálním řešením. Jednak pro svou vysokou pořizovací cenu a také pro diskutabilní kompatibilitu se čtecím zařízením. Jeden film jsme tedy vytvořili a rovnou s Bit Settingem na DVD-ROM. Povšimněte si jednoho rozdílu, který sice není nijak významný, ale je. Zatímco v CD DVD Speedu se dosud žádná duální vypalovačka nedostala na požadovanou rychlost zápisu 2,4×, DVD Decrypter touto rychlostí zapisuje (Pozn. Martin: Já bych spíše řekl, že to je jen prosté zaokrouhlení nebo zprůměrování. Valný význam bych tomu nedával.).
Takto vidí vlastnosti vypáleného disku KProbe. Změna Book Type byla úspěšně zaznamenána. Nyní se dokonce SOHW-832S cítí na čtení takového disku 8,4× speed. Nakonec čte i takto vypálený disk svou specifikací určenou rychlostí 6×.
Rychlost je 6×, protože i DVD+R DL zapsaný jako DVD-ROM je detekován jako DVD+R DL. SOHW-832S na fintu neskočí. Zato LiteOn SOHW-1213 se ošálit nechá a stejný disk načte jako DVD-ROM. Čte ho svou maximální rychlostí:
Žádný z testovaných přehrávačů, stolních ani počítačových, nemá s takto zapsaným diskem potíže při čtení.