Testy: Čtení datových CD a poškozená média
Kapitoly článků
Čtení CD-ROM
Lisované i vypalované disky čte maximálně 40× podle specifikace, ve skutečnosti může číst i rychleji, pokud je CD-ROM delší stopáže.
Čtení CD-R 99 min.
S 99 minutami na CD-R je trochu potíž. Pro testy máme k dispozici CD-R s 99:55.34, 99:10.67, 98:48.00 a 98:35.18. Až poslední jmenovaný disk je po téměř minutové snaze načten a čten. Všechny delší disky vyvolají při snaze je načíst zatuhnutí systému. Z průběhu čtení CD-R 98:35 je jasné, že s ním má potíže. Vyhledávání přes celý disk je velmi dlouhé, zatížení procesoru, pokud tomuto údaji chceme věřit, je vysoké. Toto je vhodné místo, kde lze potvrdit shodu mezi Asusem DRW-1604P a Pioneerem DRV-108:
Čtení CD-R 99 min. v Pioneer DVR-108
Výsledek je stejný, Pioneer jen nezastavil systém při pokusu číst delší média.
CD-RW
Maximální rychlost čtení CD-RW je 32×.
CD-RW s MRW
I když to většina diagnostických programů odmítá přiznat, disky zapsané pod Mt. Rainier jsou čitelné v každé mechanice. Ne nijak rychle, ale jsou. Stejně tak Asus je schopný je číst, zapisovat na ně nemůže.
Poškozený CD-ROM
Častým jevem je hlášení Scandisku CD DVD Speedu o neschopnosti DVD vypalovaček podávat informace o korekcích C2 chyb, což je v tomto případě neschopnost detekovat poškozené sektory. S výjimkou vypalovaček BenQ jsou nakonec i žlutě označená poškozená místa vždy nahlášena. Téměř stejný výsledek dosáhl Pioneer DVR-108.
V grafech je u mechanik v závorce uvedena verze firmwaru, se kterým bylo měření provedeno. Je totiž pravda, že u některých došlo po upgradu na novější, který se objevil až po zveřejnění naší recenze, k lepším výsledkům. Nemůžeme bohužel provádět zpětná měření s každým novým firmwarem, a tak vám doporučujeme se ještě vždy raději podívat na stránku věnovanou té které mechanice, kde uvádíme i změny provedené v jednotlivých firmwarech (uvede-li je i výrobce).