Testy: Čtení datových CD a poškozená média
Kapitoly článků
CD-ROM bez funkce "Turbo Boost"
Čtení v bezpečném módu probíhá takto. Hodnoty i průběh jsou dobré. Pokud máte pocit, že by to chtělo větší fofr, aktivujete funkci "Turbo Boost" a potom je to takovéto:
CD-ROM s "Turbo Boost"
Ono se lehce řekne, aktivujete Turbo Boost. Ale jak, když koupíte holou mechaniku bez manuálu a bez příslušenství. Jak na to, se nedá zjistit ani na stránkách výrobce. Nezbývá než zkoušet, nebo si přečíst nějakou tu recenzi. Já zjistil dvě možnosti. První: ručně zasunete plotnu s CD-ROM a okamžitě držíte tlačítko Eject po dobu asi 8 sekund. Funkce se aktivuje, někdy se ale stane, že při puštění tlačítka se plotna opět vysune. To je nežádoucí. Druhá: držíte tlačítko Eject při otevřené plotně se založeným diskem. Po 8-10 sekundách dvakrát problikne LED. Plotnu ručně zasunete a je aktivováno. Možná ani jedna možnost není ta pravá, jak si představuje výrobce, ale obě jsou funkční. Pokud víte, jak správně postupovat, podělte se s námi.
CD-R 80 min. bez funkce "Turbo Boost"
CD-R 80 min. s "Turbo Boost"
U lisovaného CD-ROM je průběh hladký od začátku až do konce. I když pozornému oku neunikne náznak zakolísání rychlosti v závěru při aktivovaném Turbo Boost. U vypalovaného média je rozdíl s a bez Turbo Boost razantnější. Také proto, že CD-ROM nebyl tak dlouhý, jako testované CD-R.
CD-R 99 min. s "Turbo Boost"
U 99 min. CD-R je vše, jak má být. Včetně krásné přístupové doby.
CD-RW
Data na CD-RW čte vždy 40×, lhostejno, jestli je aktivována funkce Turbo Boost, či nikoli.
CD-RW s MRW
CD-RW je zapsáno Mt. Rainier na Sony CRX-320E do plné kapacity disku. Zapsání, včetně vysunutí, trvá rekordních 3,5 minuty. Čtení muselo dopadnout tak, jak vidíte. Více použitelného prostoru na CD-RW s MRW není, zbytek jsou jalová data. CD DVD Speed tentokrát nerozpoznal správnou velikost disku, 79:57.74 je hodnota udaná ATIPem. Data jsou plně funkční i na jiných mechanikách podporujících čtení a zápis MRW. Klasický Packet Writing je rovněž bezproblémový.
Poškozený CD-ROM
CD-RW/DVD-ROM Teac DW-548D
CD-RW/DVD-ROM Sony CRX-300E
CD-RW/DVD-ROM Sony CRX-320E
Výsledek čtení poškozeného CD-R je lepší než se starším typem Sony CRX-300E. Teac DW-548D je bezkonkurenčně nejlepší ve čtení poškozených disků. V minulosti jsem na něj nějak zapomněl, když jsem psal, že nejlepších výsledků dosahují notebookové slim mechaniky. Za což se omlouvám.