Testy: Kvalita zápisu na CD-R, LightScribe
Kapitoly článků
Pro Q-test používáme CD-R s obchodním názvem Emgeton Oxygen Surface od firmy Bell Technology, původem od Taiyo Yuden. CD-R jsou zapsána v programu CD DVD Speed pro DAE Quality Test.
Q-Check Beta/Jitter Test
GSA-4164B
GSA-H20L
Téměř neznatelný rozdíl, H20L se jeví jako o něco málo lepší, díky přímější betta křivce.
Q-Check C1/C2 Test
GSA-4164B
GSA-H20L Taiyo Yuden
Jednou z parádních disciplín je i zápis na CD-R. Obě mechaniky zapisují ve špičkové kvalitě. Změřili jsme i Verbatim DataLifePlus LightScribe potištěné na H20L:
GSA-H20L Verbatim DLP LS
BLER
BLER (Block Error Rate) definuje počet bloků za sekundu obsahujících zjistitelné chyby na vstupu C1 dekodéru. Zejména podle toho je posuzována kvalita disku. Specifikace "Red Book" (IEC 908) požaduje maximum BLER 220 za sekundu průměrně v 10 po sobě jdoucích.
Disk s vyšším BLER bude pravděpodobně produkovat nekorigovatelné chyby. V současné době je za nejkvalitnější disk považován s BLER pod 10. Nízké hodnoty BLER naznačují vhodnou geometrii pitů. Špičky dosahující hodnoty 100 chyb v bloku za sekundu jsou považovány za přijatelné pro CD-ROM, průměr BLER 50 za sekundu nad celým diskem nasvědčuje na neporušenost údajů.
BLER sice oznámí vygenerovaný počet chyb za sekundu, to ale nenapoví nic o závažnosti chyb. Je důležité brát v úvahu všechny druhy chyb (E11, E21, E31, E12, E22 a E32). Disk nemusí být dobrý, pokud má nízký BLER. Někdy je na disku mnoho nekorigovaných chyb (C2) způsobených místními defekty. Jen chyby C1 jsou považovány za náhodné. Za závažnější shluky chyb, způsobené místním defektem jsou považovány E22 (C2) a E32 (CU).
Srovnání kvality zápisu CD-R
LightScribe
Připravený námět je na CD(DVD) přenesen za 22 minut při volbě „Best“. Časy potřebné pro potisk laserem při různých úrovních ostrosti a další podrobnosti jsme již popisovali. Co ale to první CD? Už několikrát jsme se setkali s otázkou, co dělat, když mechanika vykreslí takový nesmysl. Nic. Vlevo je první LS, které jsme s mechanikou udělali. Hned jsme to zkusili se stejným médiem a dalším nastavením znovu a druhý pokus byl již bez problému.
O co jde? My se domníváme, že není problém v médiu ani kreslícím programu. Celé to vypadá na chybu čítače. Jakoby si najednou z ničehož nic přičetl x ujetých centimetrů, na což hlava musela zareagovat náležitým posunem. Nedošlo ale i k náležitému posunu při vypočítávání obrazu. Proto také není vidět jako souvislý, ale s mezerou. Kdyby vás zajímalo, co se vlastně v mechanice při kreslení LightScribe děje, mrkněte na záznam, který pořídil WIFT s otevřenou mechanikou GSA-4166B.