Testy základní desky s chipsetem i845 B-step
Před necelým týdnem jsme vám nabídli podrobné informace o i845 B-step chipsetu a nyní tu máme i testy. Pokud namítnete, že testy tohoto chipsetu už tu byly, tak máte pravdu - před 14cti dny. Šlo o testy jakési beta základní desky u šikmookých spoluobčanů :)
Nyní tu máme něco mnohem lepšího, jde o test základní desky ASUS P4B266. To už není žádný noname mainboard a tak se dá čekat, že i výsledky ostatních výrobců budou někde ve velmi podobném okruhu. Navíc celkem i potvrzují předešlé testy. Nebudu už vás dále napínat, tady je máte (testováno bylo s Pentiem 4 1.5 GHz, GeForce3 a 256 MB paměti):
|
Výsledky testů pocházejí z této turecké sajty, ale už je tam nenajdete. Proč? Inu, Intel si nepřeje zveřejňovat výsledky testů základních desek s tímto chipsetem. Budou tam znovu nahrány v den, kdy Intel oficiálně představí tento chipset, což má být 16. prosinec. A jak už jsme psali, začnou výrobci dodávat základní desky s tímto chipsetem následující den, 17. prosince, a oficálně v prodeji se objeví 1. ledna (ale k sehnání budou už dříve).
A nyní trocha komentáře k výsledkům. Zatímco probíhaly jisté spekulace ohledně toho, že i845 B-step překonává všechny chipsety pro Pentium 4, včetně i850 a SiS645 s DDR333 pamětmi, podle testů už to tak moc nevypadá. Zdá se, že se Intelu podaří udržet i850 s Rambus pamětmi jako výkonnou platformu pro Pentium 4, zatímco i845 B-step bude nabízet znatelně levnější, ale i o něco pomalejší variantu.
Na závěr ještě ke zmíněnému ASUS P4B266. Samozřejmě, že podporuje Pentium 4 s paticí Socket478, obsahuje jeden AGP, 6 PCI a jeden CNR slot. Mimo to má ještě onboard síťovou kartu a zvukovou kartu (C-media). Základní deska vyhovuje specifikaci ATX a dokonce obsahuje EZ-Plug konektor na připojení ATX 2.01 zdroje. A cena? Ta se očekává někde mezi 140 a 150 U$. Málem bych zapomněl, obsahuje také vše potřebné pro overclockery :)
Diskuse ke článku Testy základní desky s chipsetem i845 B-step