Testy: Zápis CD-R/RW, overburn, kvalita
Kapitoly článků
Zápis CD-R 700 MB 40×
Zápis CD-R 700 MB 48×
Zápis rychlostí 40× i 48× je veden metodou P-CAV. Průměrné rychlosti i čas potřebný k zapsání plné kapacity disku mnoho rozdílů nepřináší.
Zápis na CD-RW Ultraspeed+ 32×
Ultra rychlá CD-RW zapisuje i maže bez potíží. Na pomalejší média umí 4×, 10×, 16× a 24×.
Overburn
CD DVD Speed nám se Samsungem overburn běžnou metodou nezměřil, nezbylo nic jiného, než použít Feurio! jako za mlada. Ani zde nebyla maximální délka zjištěna. Samsung by mohl jít dál, ale Feurio! ne. Zjistili jsme alespoň, že ve Feurio! lze vypalovat (s generic drivery) CD-DA a také využitelnou kapacitu bufferu (1 545 kB). Zápis s overburningem v programu Nero:
Pro zjištění maximálního overburnu je použito CD-R Multidisc Supergreen 99 min. (870 MB). Samsung na něj podle CD DVD Speed bez problémů nacpe 110 minut 20 sekund. Zůstaňme však realisty a nepokoušejme možnosti média, 99 minut bude akorát.
Q-Check Beta/Jitter Test
Pro Q-test používáme CD-R Tayio Yuden od firmy TERRA computer systems. CD-R jsou zapsána v programu CD DVD Speed pro DAE Quality Test.
Q-Check C1/C2 Test
Kvalita zápisu CD-R s mechanikou Samsung TS H552B (také chipset Mediatek) byla v našich testech velice špatná, ale kvalita zápisu CD-R s SH-W163A je příjemným překvapením. Různé značky CD-R zapisuje vždy bez C2 chyb a hodnoty C1 chyb jsou minimální. BLER je vždy pod 10. Kvalita zápisu CD-R s mechanikou Samsung SH-W163A je vynikající.
BLER
BLER (Block Error Rate) definuje počet bloků za sekundu obsahujících zjistitelné chyby na vstupu C1 dekodéru. Zejména podle toho je posuzována kvalita disku. Specifikace "Red Book" (IEC 908) požaduje maximum BLER 220 za sekundu průměrně v 10 po sobě jdoucích.
Disk s vyšším BLER bude pravděpodobně produkovat nekorigovatelné chyby. V současné době je za nejkvalitnější disk považován s BLER pod 10. Nízké hodnoty BLER naznačují vhodnou geometrii pitů. Špičky dosahující hodnoty 100 chyb v bloku za sekundu jsou považovány za přijatelné pro CD-ROM, průměr BLER 50 za sekundu nad celým diskem nasvědčuje na neporušenost údajů.
BLER sice oznámí vygenerovaný počet chyb za sekundu, to ale nenapoví nic o závažnosti chyb. Je důležité brát v úvahu všechny druhy chyb (E11, E21, E31, E12, E22 a E32). Disk nemusí být dobrý, pokud má nízký BLER. Někdy je na disku mnoho nekorigovaných chyb (C2) způsobených místními defekty. Jen chyby C1 jsou považovány za náhodné. Za závažnější shluky chyb, způsobené místním defektem jsou považovány E22 (C2) a E32 (CU).