Testy: Zápis na CD-R/RW a jeho kvalita
Zápis CD-R Verbatim 48× speed
Zápis Z-CLV 24× podle specifikace.
Overburn
Ve specifikaci není přesný údaj o hodnotě overburningu, jen suché konstatování, že je podporován. Opět můžeme specifikaci upřesnit o konkrétní hodnotu. Overburn je 93:32.63.
Přepis CD-RW High Speed
Hezké, ale na současnou špičku pomalé.
Přepis CD-RW Ulta Speed
Na CD-RW s označením Ultra Speed se zapisovat opravdu nedá. To je ale v pořádku. Jen by to překvapilo.
HD-BURN
Že je mechanika schopna zapisovat na CD-R 1400 MB dat ještě neznamená, že tak činí na všechna média, která ji předložíme. Seznam podporovaných CD-R pro tento standard není zdaleka obsáhlý, posuďte sami:
Není vyloučeno, že se HD-Burn podaří i na jiná média, je to ale bez záruky. Dle tabulky dovede nejrychleji a nejvíce nahrát na média Ritek.
CD-R Gigamaster (Princo)
Majitelé NEC 1300A vědí, o čem je řeč. Podobně dopadne pokus o zápis na DVD-R Gigamaster. To jsem ale odbočil, teď je pro nás důležité, že na CD-R Gigamaster HD-Burn nelze. Není to cílený útok proti této značce,
jen mi zrovna přišlo pod ruku.
CD-R Imation 32× speed, 80 min.
Tak to není špatné, co říkáte? Bezmála 160 minut na běžné 80ti minutové CD-R. Jak je to s čitelností najdete v kapitole o kvalitě čtení CD.
Testy: Kvalita vypalování CD
Q-Check Beta/Jitter Test
DVD±RW NEC ND-1300A
DVD±RW TEAC DV-W50D
DVD±RW Plextor PX-708A
DVD±RW MSI DR4-A
Pro měření jsou použita CD-R vytvořená pro Advanced DAE Quality Test. Ideální průběh červené křivky (Beta), je přímka co nejblíže hodnotě 0,00. Hodnota Jitter (modrá křivka) by měla být co nejníže v záporných číslech. Na hodnotu Beta i Jitter mají vliv i jiné faktory, než schopnosti vypalovačky. Je to především kvalita použitého média a podmínky, za jakých je vytvořeno (rychlost a způsob zápisu). Celkem jasně jsou u MSI vidět změny rychlosti Z-CLV zápisu. Jak ale uvidíte dále, vliv na výskyt to bude mít pramalý, nicméně technici mají jistě co v dalších firmwarech vylepšovat.
Pro porovnání kvality zápisu, a jejího vlivu na možnost zvýšeného výskytu C1 a C2 chyb přikládám výsledky dosažené některými DVD±RW mechanikami.
Q-Check C1/C2 Test
DVDRW NEC ND-1300A
DVDRW TEAC DV-W50D
DVDRW Plextor PX-708A
DVDRW MSI DR4-A
V počtu C1 a C2 chyb se MSI řadí na druhou příčku za Plextora. To i přes skutečnost, že narozdíl od ostatních používá Z-CLV zápis. NEC a TEAC 16× CLV, Plextor 40× P-CAV. Klasické je zvýšení počtu chyb ke konci média. Zde jasně vidíte, proč nemá cenu moc používat overburn.