Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Thunderbolt 3.0 zrychlí na dvojnásobek a zahrne USB, měď zřejmě zůstane

I když Thunderbolt není zrovna mainstreamovým rozhraním (dodáváme bohužel), několik výborných nápadů mu nelze upřít. Zvlášť ve třetí generaci, která nabízí vše, co byste mohli chtít. Skoro.

Na důvody, pro které rozhraní Thunderbolt nenajdeme na každé základní desce, notebooku či fotoaparátu, jsme se podívali zhruba před rokem a půl. Když se dnes k tehdejšímu článku vracíme, můžeme konstatovat, že s v podstatě nic nezměnilo. Samozřejmě nelze s jistotou tvrdit, že je stále Thunderbolt v nákladech 40× dražší než USB 3.0, ale to vlastně na situaci nic nemění - ať je dražší 30× nebo 50×, znamená jeho podpora na základní desce navýšení ceny v řádu mnoha stokorun, což mainstreamový uživatel nedá.

V polovině loňského roku přišla specifikace druhé generace, která zvýšila rychlost na dvojnásobek: 20 Gbit/s (řadič Falcon Ridge). Zachovány zůstaly měděné kabely - k překvapení mnohých - protože již v souvislosti s první generací prosakovaly informace o optické verzi dimenzované pro 100 Gbit/s.

Třetí generace (řadič Alpine Ridge), o které informuje oficiální slajd (který se ale do světa dostal neoficiálními kanály), přinese opět zdvojnásobení přenosové rychlosti na plných 40 Gbit/s. Kromě schopnosti tunelovat DisplayPort 1.2, tedy protlačit až 4k v plných 60 Hz, rozšiřuje škálu komunikačních režimů o USB 3.0 a HDMI 2.0. V praxi to umožní kupříkladu integraci USB konektorů / hubů do Thunderbolt zařízení, nebo protlačení 4k 3D videa až k cílovému zobrazovadlu.

Slajd uvádí i snížení energetických nároků na polovinu a především nové rozhraní. Konektor bude zmenšen, aby lépe vyhovoval trendu miniaturizace mobilních počítačů (3 mm na výšku, dimenzovaný na 100 W). Na základě zmínky o existenci adaptéru pro zpětnou kompatibilitu a absenci jakékoli zmínky o optice, se jeví jako pravděpodobnější varianta, že zůstal zachován přenos po měděných kabelech a optiky se dočkáme až se čtvrtou či pátou generací. Přesto je možné, že pro realizaci datového přenosu na delší vzdálenosti bude možné použít i speciální optické kabely s integrovaným převodníkem - podobný princip, jaký použil Corning ve svých optických USB 3.0 kabelech.

Diskuse ke článku Thunderbolt 3.0 zrychlí na dvojnásobek a zahrne USB, měď zřejmě zůstane

Úterý, 29 Duben 2014 - 13:25 | r23 | Mluvil jsem o tom s člověkem od Silica. Jinak s...
Čtvrtek, 24 Duben 2014 - 20:25 | Anonym | Jaky problem pri licencovani? Mas nejaky odkaz...
Čtvrtek, 24 Duben 2014 - 09:12 | r23 | Intel a Apple zřejmě nechtějí víc zařízení. Proč...
Středa, 23 Duben 2014 - 09:28 | Anonym | Tak on je to celkem hukot uz ted, doma propojuji...

Zobrazit diskusi