Titulky, zvuk, PIP, chroma
Kapitoly článků
Titulky
Přeci jen si asi po letech už nebudete přesně pamatovat kdy jste na té dovolené byli a cože to tam je za hrad, takže bude dobré obraz doplnit titulky. Je to opravdu jednoduché. Pod zvoleným klipem 2× klikněte na řádek Titulky.
Nejste však odkázáni jen na výběru fontu, ale úpravu si můžete dokonce i sami editovat. Myslím, že si jistě vystačíte i s tím, co vidíte na liště vpravo. Efektů je i na tomto místě velmi mnoho. Dokonce tu je i volba pro pozadí (třeba pro lepší čitelnost), kterým může být prostá barva, barevný přechod, nebo i obrázek. Jakmile máte hotovo, uvidíte vložený titulek takto:
Zvuk
Éra němého filmu je dávno pryč, ale vy se nemusíte omezit jen na zvuky nahrané on-line vaší kamerou. Přidat si můžete další ruchy (je jich tu opět mnoho), hudební doprovod na pozadí, nebo si tu můžete rovnou nějaké ty zvukové smyčky vyrobit. U Pinnacle se tomu říká SmartSound a k jeho použití budete potřebovat Quick Time alespoň verze 6.01 (oboje je třeba doinstalovat).
V podstatě se jedná o seznamy volně použitelných instrumentálek.
Opět poměrně velký výběr. Vyjmenovávat nemá smysl. Ale tak například ve složce Lidé najdete: dětský pláč, říhnutí, jídlo, kroky, sténání, polibek, smích, sexy písknutí, srkání, hihňání, chrápání, čištění zubů a hvizd. Možná někdy místo originálu vyberete některou z těchto náhražek. Experimentátoři určitě vyzkouší i možnosti Dolby Surround. Je tu i desetikanálový ekvalizér.
Obraz v obraze
A to už se dostáváme k vysloveným lahůdkám. Mnozí mají televizi s PIPem, tak to znají. Pinnacle Studio Plus 10 totiž dovede vyrábět i obraz v obraze. Klip, který chcete sledovat ve výřezu, přetáhnete pod obrázek, ve kterém se má objevovat.
Tím to ale nekončí. Z malého klipu můžete udělat i jen výřez, který se bude v PIPu zobrazovat a volně ho po ploše posouvat. Všechno vždy v reálném čase můžete sledovat v okně přehrávače vpravo. Dokonce si můžete pohrát i s rámečkem (zaoblené rohy, šířka, barva, stínování, průhlednost, měkkost).
Klíčování pozadí (chroma)
V poslední době jsou v televizích velmi populární tzv. virtuální studia. S pomocí tohoto programu si takové můžete udělat i u vás doma. Stačí použít klíčovací (chromatické) barvy, která bude ve finální verzi nahrazena jiným videem, nebo obrázkem. I tentokrát se to zvládne velmi lehce. Stejně jako v předešlém případě přetáhnete video, které má nahradit klíčovací (chromatickou) barvu, pod vybraný klip, který bude v popředí.
Jen místo lístečku Obraz v obraze kliknete na Chromatický klíč. Pak už jen kapátkem nasajete klíčovací (chromatické) pozadí a kouzlo je hotové.