Toshiba představila pevný disk, který umí zpomalit i zrychlit
Variable Speed HDD, jak je tato novinka označována, je pevný disk určený pouze do notebooků. A má to i své logické opodstatnění, které sami pochopíte z popisu technologie (samozřejmě vám ale nic nebrání dát si ho do desktopu, prostě se jen vyrábí pouze ve 2,5″ variantě). Disk má „standardní“ otáčky na hodnotě 5 400, což je úplně běžná hodnota. Touto rychlostí se také plotny budou otáčet při běžné „lehké zátěži“ (Toshiba tomu říká light workload a jako příklad zmiňuje „občasné hrábnutí operačního systému na disk“).
Jakmile disk zaznamená zvýšené množství požadavků po určitou dobu (prý několik málo sekund), zrychlí na 7 200. Zrychlení překvapivě neznamená výpadek ve čtení či zápisu, i během fáze, kdy disk zrychluje, stále data čte nebo zapisuje. Zároveň je taky tato změna velice rychlá, ke změně otáček by mělo dojít maximálně během poloviny sekundy.
Po skončení „zátěže“, kdy už dochází jen občas k nějakému tomu přístupu, disk sníží své otáčky zpátky na 5 400. A nyní pozor: pokud disk zaznamená, že po něm dlouho nikdo nic nechce (počítá se to zhruba na půl minuty), zpomalí otáčky na 4 200. Tím právě v noteboocích šetří energii. Ne nějak závratně, ale šetří. Až teprve, kdy od operačního systému dostane příkaz k usnutí po nečinnosti, se teprve vypne. Jakmile má znovu naběhnout, nabíhá na 5 400 otáček.
4 200otáčkový režim pak už jen čeká na nějaký ten požadavek od operačního systému. Je-li těch požadavků během první sekundy velice málo, odbavuje je disk stále na 4 200 otáčkách. Jakmile jich je množství, které už by se dalo nazvat light workload, zrychlí disk na 5 400 otáček a pokud je generován heavy workload, roztočí se plotny na 7 200 otáček za minutu.
Celé to vzdáleně (možná i blízce) připomíná fungování dnešních procesorů, které taky jedou na nějaké frekvenci, při nečinnosti se podtaktovávají a při zátěži se naopak přetaktovávají. Skoro to vypadá, že se Toshiba inspirovala právě v této oblasti. Škoda, že s tím nepřišla už dříve.
Nakonec třešničkou na dortu je možnost tento automatický režim vypnout a nastavit natvrdo patřičné otáčky (na výběr je pouze ze 4 200, 5 400 a 7 200). Jak? Velice jednoduše skrze standardní ATA příkazy pro AAM (Automatic Acoustic Management). Toshiba využila již známých možností a implementovala reakci disku na nastavení AAM po svém, což je rozhodně chvályhodné. Takto se dokonce můžeme setkat s tím, že pro různé OEM odběratele bude nabízet takovýto disk a např. výrobce notebooku se sám rozhodne, jak jej nastaví (otázkou je, jestli to pak nebude nějak výrobcem zamčené, tedy zda bude možné toto nastavení dodatečně změnit, utilit na to je dost, jen jestli na ně bude disk patřičně reagovat).
S těmito disky bychom se měli setkat někdy v létě (mid 2013), prý však pouze v kapacitě 1 TB (možná by to pro menší kapacity nemělo takový smysl). Pochopitelně cena oznámena nebyla, ale vypadá to, že se Toshiba pokouší ještě před nástupem nových technologií vyždímat z pevných disků, co se dá. Rozhodně jsme zvědavi, zda tyto disky alespoň trošičku uberou na stále stoupající atraktivitě SSD.
Tento článek je samozřejmě aprílový a nezakládá se na pravdě.