Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Total Commander 7.50 public beta se spoustou novinek

Total Commander logo
Christian Ghisler vypustil zatím poslední verzi velmi šikovného prográmku Total Commander na správu souborů a nejen toho loni v létě, to šlo o 7.04a, pak se déle jak půl roku odmlčel, a nyní už víme proč, ostatně naznačuje to i číslování, objevila se totiž veřejná beta verze 7.50. Ano, to znamená, že změn a novinek je tu více než kdy jindy, pojďme se tedy na některé podívat.

V nové verzi je opraveno více než 600 chyb, ty však souvisely především s novými funkcemi, autor potřeboval k dosažení první bety, jež by se dala veřejně vystavit, více než 18 týdnů. Je označena jako free, ale to platí pouze pro registrované uživatele, nicméně pevně věříme, že tu každý tento nepostradatelný nástroj už dávno vlastní, protože těch pár stovek si autor určitě zaslouží. Stačí si jen stáhnout instalační soubor a ten vše zařídí, je totiž také vylepšen, i spuštěný Total Commander vypíná, o žádná data ani nastavení nepřijdete, je však na místě sdělit, že před instalací je nanejvýš vhodné si svá data zálohovat, přeci jen jde stále o beta verzi.

Unicode

Asi nejvíce očekávanou věcí byla plná podpora Unicode, zprávy od některých uživatelů, že mají ve složkách i v názvech souborů neplatné znaky tedy končí, všechny vnitřní rutiny už Unicode podporují a to včetně API pro pluginy. To rovněž souvisí s funkcí porovnávání dvou souborů, kde to nyní funguje se všemi kombinacemi ANSI, UTF-8, UTF-16 i UTF-16 little endian (Mac). Total Commander si poradí i se jmény složek a souborů až do délky 1022 znaků.

Správa souborů

O možnosti pracovat s delšími názvy jsme už psali, uživatelé 64bitových systémů by už neměli vídávat problémy s kontextovým menu, pro časové údaje se rovněž už nepoužívá zastaralý předpis pro FAT, ale pro novější NTFS, sice to nemá valného významu, ale souboru tak například dáte i datum starší roku 1980.

Mnozí jistě ocení přítomnost tlačítka pro zastavení kopírování i v klasickém okně, zatím se totiž objevilo pouze, když jste dali kopírovat na pozadí, změny najdete také v dialogu pro kopírování.

Total Commander 7.50 BE1 - kopírování

Total Commander 7.50 FB1 - dialog kopírování

FTP

Dialog pro výběr FTP je rovněž inovován, nyní má podobu stromu a dají se v něm vytvářet složky, do kterých si jednotlivé FTP odkazy podle významu (potřeby) zařadíte.

Total Commander 7.50 BE1 - FTP

Protože si mnoho uživatelů stěžovalo na bezpečnost hesel, ležící zcela volně v textovém konfiguračním souboru, dá se nyní nasadit jedno hlavní kódovací AES heslo, kterým můžete ochránit všechny, nebo jen vybraná spojení. Při zadání připojení kopírováním jiného, se toto založí jako „starynazev(1)“ atd.

Total Commander 7.50 BE1 - FTP AES

Mezi dalšími vylepšeními pak najdeme například schopnost na některých serverech detekovat kódovou stránku, podporu pro šifrování při přenosu dat přímo mezi servery (shift + F5) nebo možnost nechat uživatele vybrat sám kódovou stránku.

Tlačítková lišta

Příznivci vlastních řešení jistě ocení rozšířené možnosti tlačítkové lišty, nyní je možné do více řádků nacpat více než 500 různých ikonek/tlačítek. Novinkou pak je tzv. submenu, které se po stisku ikonky zobrazí.

Total Commander 7.50 BE1 - úprava tlačítkové lišty

Vnitřní asociace

Celkem výraznou novinkou je vnitřní asociace, jenž obchází tu v samotných Windows a tak už bude jen na vás, jakou aplikaci k té které extenzi přiřadíte. Všechny tyto změny platí pouze a jen v samotném Total Commanderu a do systému se opravdu nedostanou, platí pochopitelně jen při používání TC. Mimo aplikace se dá ale nastavit přímo nějaká akce, naopak pro asociované položky můžete podle atributů souborů používaných ve vyhledávání nasadit různé aplikace. Nic praktického nás nyní nenapadá, snad, že byste třeba skladby Karla Gotta chtěli přehrávat pomocí WMP, kdežto Pink Floyd výhradně programem WinAmp ...

Total Commander 7.50 BE1 - vnitřní asociace

Lister

TC má i vlastní browser zvaný Lister (stačí místo klikání na html soubor použít F3), i jeho se dotknuly změny s Unicode. V menu si můžete sami měnit kódování stránky, a je-li to pro ní aktuální, je možné měnit čtení zleva doprava, na čtení zprava doleva (Arabština, ...), stačí držet Ctrl a pravý, nebo levý Shift.

Total Commander 7.50 BE1 - Lister

Rychlý filtr

Hodně šikovná funkce pro rozsáhlé složky bylo použití Alt+ datlování hledaného slova, TC pak ve složce poskakoval po souborech a složkách tak, jak zadávaný výraz nacházel. Nyní je tu ještě lepší věc, s níž budete lépe hledat soubory, kde ten název neznáte tak zcela. Zadáte-li výraz a stisknete Ctrl+S (nebo přímo tu ikonu) TC ukáže pouze ty, které jí vyhovují.

Total Commander 7.50 BE1 - quick filter

To by asi na úvod stačilo, změn a vylepšení je ještě více, celý seznam najdete přímo u autora, tam také hledejte download.

Diskuse ke článku Total Commander 7.50 public beta se spoustou novinek

Středa, 6 Květen 2009 - 11:07 | pmd85 | to KiXs: >>>Co me na...
Úterý, 5 Květen 2009 - 15:40 | Anonym | pro mně je důležité ,že věci co jsem se kdysi...
Úterý, 5 Květen 2009 - 13:25 | WIFT | >> Ma: Až na to, že je ještě v Alfa...
Úterý, 5 Květen 2009 - 11:56 | Anonym | Ježíši Kriste prej Public Beta ...to je konec...
Úterý, 5 Květen 2009 - 10:39 | Anonym | FAR 2.0 - opensource verze FAR Manageru. To je...
Úterý, 5 Květen 2009 - 09:32 | Zed70 | Na TC jsem zvyklý a v Linuxu mi docela často...
Úterý, 5 Květen 2009 - 06:33 | Anonym | Kecal > Pripojuji se, taky pouzivam. Ale...
Úterý, 5 Květen 2009 - 00:21 | Kecal | KiXs ... na to, co popisuješ, nepotřebuješ...
Pondělí, 4 Květen 2009 - 23:31 | Anonym | TC pouzivam hlavne kvuli zefektivneni prace na PC...
Pondělí, 4 Květen 2009 - 22:51 | Vratislav Boch | No v dobách MS-DOSu se Norton hodil a opravdu...

Zobrazit diskusi