Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Třetí generace disků WD pro disková pole

ještě jste do tabulky mohli dát RE2-GP a porovnávat u všech 500GB model.

Zrovna jsem tři 500GB RAID Green Power kupoval. Dávám je do serveru HP, kde se upekly dva ze tří 250GB RAIDových HP/Maxtorů. Topících a dost nahlas rachtavých.

RE2-GP jsou sice o 12MB/s než RE2 a asi o 30MB/s než RE3 pomalejší, ale zas jsou studené jak psí koule.
Doma už mám hodně dlouho 250GB (teď nevím jestli RE nebo už RE2, jednou jsem ho reklamoval) a ten docela topí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Že jsem tak smělej - je tam udaj výška a jako maximum operační (i když je jasné, že to poběží i vejš) je uváděno 3000m - jak to dělaj lidi, kteří žijí vejš? Jsem si zagooglil - Potosí 4824m.nm nejvýše postavné město na světě..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jn HDD nemají rady nízký tlak. Známý vylezl na Kilimandžáro (5 895m) a zjistil, že mu jeho kamera s HDD odmítá fungovat. Tak volal do Sony a řekli mu, že byl moc vysoko, nepotěší. Taky sám nevím proč to tak je, zda je tam vzduch už tak řídký, že se to neuchladí...

"Do not turn on the camcorder in a low-pressure area, where the altitude is more than 3000 meters (9800 feet). Doing so may damage the hard disk drive of your camcorder."

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Damel: vztlak je dany hustotou a tlakom plynu... a hlavicka leti asi 8 nanometrov nad povrchom media, vyska lety je merana a pripadne korigovana, ale ked ti klesne hustota vzduchu na polovicu si viac ako len par percent mimo pozadovanej hodnoty! Je to velmi jednoduche!

A co sa tyka obrazoviek a monitorov, tie su obmedzene vyskou z dovodu chlade\nia, riedky vzduch odvadza menej tepla.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

neni zvlastni ze ozn WD5002ABYS se uvadi u RE2 i RE3 ?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> Damel:
Odhaduju to tak, že nejde ani tak o chlazení, ale o to, že na tak řídkem vzduchu už třeba bude špatně plavat hlavička nad plotnou a už ji bude spíše brousit. Ale je to jen má domněnka, nevím, jaký potřebuje hlavička okolní tlak vzduchu na to, aby mohla nad plotnou poletovat v patřičné pidiaturní vzdálenosti.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jojo2: Díky. V tom případě by bylo možná jednou z možností dát tam třeba toto, aby to korigovalo výšku hlavičky nad plotnou resp. otáčky plotny (i když to by baterie asi nenesly libě, pohánět 20 000 otáček :))
http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=8128

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak to jsem si naivně myslel že HDD je uzavřený a tlak zvenku na něj nemá vliv

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Keby bol uzavrený, bolo by to ešte horšie - rozdielny tlak vzduchu dnu a von by ho deformoval. Taký disk by zniesol bez poškodenia rozdiel tlaku len niekoľko percent (pár stoviek metrov), alebo by bol príliš drahý na výrobu. (Špeciálne voľné nevibrujúce uchytenie je aj 10x drahšie.)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

zkus si nejaky disk nekdy rozdelat.. a uvidis ze jses pletl..je to propojeny s okolni atmosferou az beda :p

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Uzavřený není, jsou tam speciální otvory korigující tlak, aby po zahřátí byl stejný jako po spušťení.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

mikiii: harddisk je uzavrety a s okolitym prostredim je spojeny filtrom.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

v pondeli jsem objednal RE3 a vcera uz sly k zakaznikovi :) jsou bezne skladem

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A ja si kdysi myslel, ze je v disku vakuum a pokud se nekdy rozsroubuje, tak uz nikdy nebude zase fungovat :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jestli si to jeste dopre pamatuji, tak uplne prvni "pevne" disky mely vymenne medium a pracovaly v ridsim vzduchu, cely stojan byl hermeticky uzavreny a podtlak zajistovala vakuova pumpa (vysavac), ale uplne vakuum to vsak nebylo. Pevne zapouzdrene disky snad kdysi zpocatku pouzivali misto vzdychu inertni plyn (proto ta casta obava, ze po amaterskem otevreni uz disk nikdy a za zadnych okolnosti nepojede), ale celkem brzy se preslo na dnesni system s filtrovanym vzduchem na stejnem tlaku jako je tlak okolni. Zajimavy vyvoj byl u datovych ulozist pro vyuziti v kosmu, byly tam sice i pokusy s pevnymi disky (predpokladam, ze prave s temi ve variante s inertnim plynem), ale nebylo to spolehlive, proto se vyuzivalo ukladani dat do RAM s odkladanim na pasku v "nekonecne" smycce (z vyssi kapacitou, ale nizssi rychlosti nez mela RAM), kterou pozdeji vystridaly dodnes pouzivane SSD (s pameti typu FLASH), ktere vsak maji narozdil od "beznych" SSD disku implementovanu ochranu dat pomoci ECC, protoze v kosmu dochazi casto k chybam v ulozenych datech v dusledku jejich poskozeni radiaci a jednodussi je dat tam vice RAM a nasadit ECC, nez to lepe odstinit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zdravím,
měl bych dotaz. Jsou disky určené pro RAID, tj. pro provoz 24/7. To víme. Ale jsou i disky určené pro HotSwap. Naprosto nikde jsem nenašel, jaký je mezi nima rozdíl. Jde použít "normální" disk pro RAID do HotSwapu ? Jdou použít HotSwapové disky do neHotSwapu ? Proč jsou disky pro HotSwap 3x dražší ale prodávaj se jenom pod značkama výrobců serverů ?
 
Bavíme se o discích SATA, které by samo o sobě mělo umět HotSwap, pokud to podporuje řadič.
 
Lze např. koupit řadič od Promise nebo Adaptecu s podporou HotSwap, k tomu SATA disk 24/7 a SATA rámeček a tímhle vyřešit např. zálohování na výměné médium ? Protože řadič cca 3tis ( a to je dobrej řadič), disk 500Gb 2500,- a rámeček 500,-. Soft je free a to celý mě dohromady přijde na +-6tis. Kč . Neexistuje naprosto žádné jiné řešení, jak zálohovat na výměnné médium (jakékoliv) tolik dat a tak rychle. Nebo ano ?
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2 redmanXXL: No neviem presne ako je to z oficialnou podporou hotswapu,ale mam take skusenosti,ze disky to proste viedia a ide len o radic, a aj to mozno skor o ovladac. U nas vo firme celkom bezne na test strojoch odpajame a pripajame hdd za behu a to aj PATA disky a ide len o dosku (radic) ci to rozchodi.Disk co na jednej doske sa pripoji,na inej nemusi... Ale este nikdy sa mi za tych milion rokov co to takto robim,nestalo ze by som odpiekol disk,alebo radic...
Takze ked budes mat kvalitny radic,tak v pohode.
Inac na adaptekoch v pohode,na 99% inteloch pohoda,via tiez..
Nvidia tradicne zatuhne,ale ked je tam standardny ovladac od microsoftu tak obcas nabehne... ale nezatuhne.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

HotSwap by malo zahrnat aj hotswap napajania, nie? Inymi slovami, ze do zapnuteho pocitaca pripojis disk a neresetne ti to pocitac z dosledku iskry alebo prudkeho odberu z nabehu disku a tak.. na hotswap potrebujes hotswap ovladac v napajani ktory zabezpeci pripojenie napajania tak aby sa zvysku systemu nic nestalo. Schvalne si to vyskusal :) [hotswap disky by obvykle mali ist len do hotswap suplikov s tymto HW]

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jojo2: nikdy se mi nestalo, že bych připojením disku resetnul PC. Pravda je, že mám ten disk, co vyndavám, vždycky na samostatný větvi. Ne, že by to u levnejch a obyčejnejch zdrojů hrálo roli, ale preventivně, pro dobrý spaní, to tak dělám. 
 
Zajímalo by mě, co je k*rva na HotSwap disku 3x dražší, když je to ( u IBM) Hitachi s jinou nálepkou.
 
z mýho minulýho příspěvku: máte někdo jinej nápad, jak řešit zálohování ? Levně, efektně, efektivně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zálohování? Jedině HDD. Archivaci? Pochybuju, že si budeš kupovat páskovou mechaniku nebo budeš chtít prolejzat a čas od času kontrolovat stovky placek, takže zase HDD, ale za dodržení toho, že budeš kupovat vždy minimálně dva naprosto stejné disky, aby při upečení elektroniky/odchodu motorky/vadě hlavičky stačilo zazálohovat druhý disk, vyhodit z něj plotny a hodit tam plotny z toho vadného a udělat taktéž okamžitou zálohu. Samozřejmě je pak oba dáš na hraní dětem :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ad HotSwap: V pripade PATA oficialne HS neexistuje, neoficialne to vsak funguje, viz. prispevek vyse, nicmene 100% spolehlive to neni a osobne se mi podarilo odpalit radic na MB pouhym odpojenim disku za behu, na druhou stranu je potreba rici, ze jsem to tehdy omylem provedl "blbe", totiz bezne jsem odpojoval napred napajeni a teprve pote data, jednou jsem to udelal naopak a bylo po boardu. Semi-oficialni reseni je specialni suplik, kde se pri odemceni supliku odpoji napajeni HDD a oddelovacich budicu na sbernici, ovsem vetsina beznych supliku obvykle v ramci uspor vyrobce odpojuje pouze napajeni, neb budice/oddelovace sbernice nejsou osazeny. Navic to jen malokdy opravdu spolehlive funguje pri zapojeni dvou zarizeni na jeden PATA kabel (napr. disk suplik+DVD). Co se tyce SATA, tak zde jiz standard pocita s povinnou podporou hot-swapu na urovni HW (konstrukce konektoru napr. zajistuje, ze nejprve se pri vytahovani odpoji napajeni, pak data a nakonec zem, je to dano ruznou delkou "pinu" na konektoru), na urovni SW je to ovsem otazka, s vetsinou radicu to funguje bez vetsich obtizi, otazka druha je co na to OS, napr. Windows nepovazuji   IDE HDD za vymenne medium a po odpojeni disku "protestuji" v EventLogu, obvykle vsak vse funguje jak ma, pokud tedy disk neodpojite uprostred prace. Co se tyce vysoke ceny hot-swap disku znackovych vyrobcu, tak obvykly rozdil je v tom, ze nejde jen o disk ale i proprietarni suplik/ramecek, ktery pasuje prave a jen do sasi od danneho vyrobce a neda se sehnat jen samotny. Cele to slouzi jen k odrbani neznaleho zakaznika, zatimco no-name vyrobci dodaji suplik vcetne prazdych ramecku do kterych si kazdy dokoupi co chce a kdy chce, napr. HP vam proda levny server s 8-mi pozicemi pro HS disky, ovsem osazene jen dvema disky o smesne kapacite, a kazdy dalsi disk musite koupit za dvoj az trojnasobek  bezne ceny primo od HP. To same ale delaji i napr. u CPU, ktere vyzaduje i specialni power modul od HP a ten se samostany neprodava, takze zakaznik je nucen koupit od HP komplet za 3 a 5-ti nasobek ceny samotneho CPU. Proto take zasadne kupuji "noname" servery napr. od INTELu, ktery takove svinarny nedela.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Damel: platne neprehadzovat! Vsak staci predsa prehodit elektroniku :D
Ostatne to sa robilo u desiatok WDC diskov v casoch 500-1600MB.

P.S. neviete niekto ci je tam otazka na 6+2 alebo 10-2? Ja to totiz nepozeram ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.