Hitachi už ví, jak ukládat data. A napořád, a napořád…
Hitachi samozřejmě neřeší hustotu, ale trvanlivost, proto se možná může někomu zdát dosažená hustota záznamu srovnatelná s CD poměrně malá. K záznamu dat firma využívá křemenné sklo. Data do něj doslova vypaluje pomocí laseru, přesněji pulzů délky pouhé 1 femtosekundy. Způsob záznamu dat je skutečně velmi jednoduchý, a to z prostého důvodu: aby se data dala později přečíst, i kdyby na to už neexistovalo žádné čtecí zařízení. V tenké vrstvě křišťálového skla budou vypálené tečky představující binární data (tečka je 1, prázdné místo 0), takže když na to přijde, data půjde přečíst třeba i mikroskopem.
Zleva: zdrojový vzorek dat, snímek pořízený pomocí optického mikroskopu a vylepšený snímek
Co se týče hustoty dat, prozatím to není nic světoborného, vlastně jde o zhruba čtvrtinovou oproti CD (možná právě proto, aby šlo data přečíst i tím mikroskopem – čím hustší záznam, tím sofistikovanější čtecí zařízení by bylo zapotřebí). Aby se dosáhlo hustoty lehce překračující hustotu záznamu na starém dobrém CD (což je asi 35 MB/palec²), bylo zapotřebí použít čtyř vrstev záznamu (dosaženo bylo 40 MB/palec²). Prý nebude problém počet vrstev ještě navýšit.
Pochopitelně velmi důležitá je trvanlivost takto zapsaných dat. Hitachi tvrdí (a není důvod tomu nevěřit), že médium včetně záznamu přežije zahřívání na teplotu 1000 ℃ po dobu dvou hodin, což lze do praxe převést jako trvanlivost v řádech stovek miliónů let. Trošku mrzuté na tom je, že na sklíčko stačí dobře dupnout – a jaká byla sbírka porna ;). Ale tak to je i třeba s již zmíněnými Data Tresor Disky – když je zničíte, tak je prostě zničíte.
Do praktického nasazení to má samozřejmě ještě daleko, Hitachi se nicméně bude o svém bádání dělit s ostatními na ISOM2012 (International Symposium on Optical Memory) v Tokiu 30. září. Každopádně to vypadá, že Hitachi jde opravdu o to, aby ta kvanta dat, která bude potřeba zachovat pro příští generace, na něčem skutečně vydržela a nemusela se přepisovat každých několik desítek let na nové médium. Tedy vlastně něco podobného, oč jde tvůrcům Milenniata a Data Tresor Disc DVDček. Zatímco však zmíněná DVDčka není problém pořídit i do domácnosti, technologie, o které hovoří Hitachi, je cílena na trochu jiný segment trhu (řekněme něco jako novodobí památkáři ;).