Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Máte GeForce FX 5200 od GALAXY? V Číně můžete vyhrát Turing

GeForce FX 5200 je legendární karta. Komu se před 15 lety dostala do PC a měl možnost srovnání s jiným tehdejším low-endem, ten zpravidla nezapomněl…

Společnost Galax - dříve Galaxy - spustila v Číně zajímavou akci. Majitelé GeForce FX 5200 NPC mají možnost vyhrát dosud nevydanou grafickou kartu z generace GeForce RTX, tedy Turing. Zajímavá nabídka se týká i majitelů GeForce FX 5700 Ultra - ti mohou získat GeForce GTX 1070 Gamer a soutěže se mohou zúčastnit třeba i ti, kdo vlastní GeForce GTX 760 Mini, GeForce GTX 285 a mnohé další.

Možná se divíte, proč majitelé horší - low-endové - GeForce FX 5200 mají možnost vyhrát Turing, kdežto majitelé lepší a dražší - mainstreamové - GeForce FX 5700 mohou získat jen Pascal. Důvod je pravděpodobně v modelu. GeForce FX 5200 ve verzi „NPC“ není zrovna hojný kousek hardwaru, zvlášť po 15 letech od vydání. Majitelé FX 5200 si navíc vytrpěli víc.

GeForce FX 5200 totiž nesla jádro NV34 z první generace GeForce FX. Ta vyšla s citelným zpožděním a navíc nedosahovala výkonu, který by ono čekání ospravedlnil. Krom toho trpěla celou řadou neduhů. Pomalý a nepříliš kvalitní (ordered-grid) anti-aliasing, pomalé anizotropní filtrování, které sice zprvu bylo relativně kvalitní, ale záhy bylo pro zvýšení výkonu očesáno v ovladačích. Pomalé vertex-shadery a velmi pomalé pixel shadery, které pro dosažení jakž-takž použitelného výkonu musely běžet s přesností FP16, která byla pod minimálními specifikacemi DirectX (tehdy FP24).

Konkrétně jádro NV34 krom neduhů architektury jako takové si vybralo ještě neduhy vlastní. Aby byl čip menší a levnější na výrobu, byl očesán o některé vlastnosti, například podporu paměťové komprese - takže anti-aliasing, prvek náročný na propustnost paměťové sběrnice - se stal prakticky nepoužitelným. Za své vzala i prodloužená pipeline NV30, která umožňovala dosahování vysokých taktovacích frekvencí - s čímž šel dolů i hrubý výkon.

Jádro NV34 sice formálně disponovalo čtyřmi pixel-pipeline, jak bylo v tomto cenovém a výkonnostním segmentu běžné, ale podporovalo i režim 2×2, kdy se čtyři pipeline s jednou texturovací jednotkou v každé přepnuly do režimu, kdy fungovaly jako dvě pixel pipeline s dvěma texturovacími jednotkami v každé. Toto přepnutí však nebylo volitelné, ale automatické a šlo o důsledek hardwarové limitace, kdy pouze v režimu 2×2 mohlo provádět pixel shading. Jakmile tedy došlo na hru využívající pixel shader (a ty byly zpravidla náročnější), renderovalo automaticky v méně výkonné konfiguraci. Pixel shadery (FP32 jednotky) byly v čipu pouze dvě, každá na jednu pipeline v režimu 2×2.

S absencí komprese, nízkými takty u architektury závislé na vysokých taktovacích frekvencích, s nízkým výkonem pixel shaderů, pomalým nekvalitním anti-aliasingem a pomalou anizotropní filtrací zkrátka karta neměla žádnou silnou stránku a dodnes si lze vzpomenout na reakce nedostatečně informovaných uživatelů, kteří se po „upgradu“ z GeForce MX 4xx nestačili divit. GeForce FX 5200 byla zkrátka příliš pomalá a GeForce FX 5200 Ultra zase kvůli drahým pamětem s ohledem na výsledný výkon neadekvátně drahá.

Obsah balení Galaxy GeForce FX 5200 NPC

Aby výrobci zaujali více zákazníků, začali vyrábět karty s bohatší výbavou. Právě příkladem takové byla Galaxy GeForce FX 5200 NPC, která dostala do vínku analogový televizní tuner. To je ona plechová krabička s konektorem a logem DIIT na vodní fotografii. Vedle ní je multimediální konektor a pak analogový D-SUB. Na DVI výstup nezbyl prostor. Multimediální konektor umožňoval připojení speciální krabičky na kabelu, která nabízela video-in a video-out rozhraní. Jak kompozitní (cinch), tak S-VHS. Redukce byla přibalena.

Nechyběl dálkový ovladač s přijímačem a bateriemi v ceně, video-kabely (S-VHS a cinch), dokonce tři CD a dva manuály. Je pravdou, že na kartě byl osazen poměrně slušný multimediální obvod Philips SAA7174, jenže to tak nějak příliš uživatelů neocenilo. Na GeForce FX čekalo kvůli hernímu výkonu. Na multimediální výbavu se do té doby u Nvidie nehrálo, u většiny karet končila TV-out výstupem nevalné kvality a podpora hardwarově akcelerovaných formátů videa začínala u MPEG1 a končila u MPEG2 / DVD. S MPEG4 a WMV tehdy experimentovala pouze ATi (je řeč o době, kdy ještě byl na trhu Matrox, výprodejově doznívala S3, v low-endu ještě existoval Trident a dále SiS s řadou Xabre).

GeForce FX 5700 Ultra

Galax si tedy žádá nejpomalejší kartu z generace GeForce FX, ovšem v nejluxusnějším provedením. Zkrátka cosi jako Trabanta v metalíze a hliníku. Výkonnější GeForce FX 5700 Ultra, která už spadala do druhé generace řady FX, která měla některé nejpalčivější problémy uhašené, byla proti ní běžná mainstreamová karta a ani fakt, že v DirectX 9 hrách dlouho neobstála, už na tom nic nemění. GeForce FX 5200 s TV-tunerem od Galaxy oproti ní ale zůstává raritou.

Tagy: 
Zdroje: 

volná inspirace VideoCardz

Diskuse ke článku Máte GeForce FX 5200 od GALAXY? V Číně můžete vyhrát Turing

Sobota, 18 Srpen 2018 - 17:43 | Jabba | Měl jsem FX 5200 jako náhradu za dosluhující...
Pátek, 17 Srpen 2018 - 14:18 | Jirka1 | My jsme měli 5200 ve střižně. Byly to karty od...
Pátek, 17 Srpen 2018 - 13:53 | no-X | To už je skoro rok po vydání (březen 2003)....
Pátek, 17 Srpen 2018 - 12:52 | Anonym | Tak ja mel nakonec tuhle: https://www.msi.com/...
Pátek, 17 Srpen 2018 - 12:36 | ANDREW | XFX 5200 do PCI (!)
Pátek, 17 Srpen 2018 - 12:23 | DDR0 | P.S: tak jsem se koukal ale u czc je napsáno jen...
Pátek, 17 Srpen 2018 - 12:03 | 8BBS | klik-bait )))) akonahle sa objavi nieco "...
Pátek, 17 Srpen 2018 - 11:50 | DDR0 | :-) Tak teď nevím zda jsem měl Inno nebo Galaxy...
Pátek, 17 Srpen 2018 - 11:48 | TyNyT | Jsem celý zelený závistí. :D
Pátek, 17 Srpen 2018 - 11:18 | RedMaX | Na zobrazovani plochy jsme pouzivali FX5200 az...

Zobrazit diskusi