ULi uvádí první chipset s podporou TGi
Poprvé jsme vás o tomto zajímavém řešení firmy ULi informovali v únoru a na CeBITu byla deska od ULi s tímto chipsetem už k vidění. M1695 by se v podstatě dal považovat za severní můstek, ovšem říkejme mu raději „HyperTransport PCI Express Tunnel“. On se v podstatě jako tunel chová.
Na jedné straně se k němu přes HyperTransport Link připojí procesor a na druhé straně opět přes HyperTransport Link jižní můstek ULi M1567 (nebo jiný s podporou HyperTransport Linku). A nebo třeba AMD-8132 PCI-X Tunnel a k němu na druhé straně (zase přes HyperTransport Link) jižní můstek ULi. Zkrátka jde díky HyperTransportu o řešení pro výrobce základních desek velmi flexibilní.
Z uvedených možností párování M1695 s dalšími čipy už je vám asi jasné, jak do jedné základní desky zasunout a provozovat tři grafické karty současně. Zmíněný TGi režim lze dosáhnout kombinací M1695 a jižního můstku M1567. Z prostředního obrázku vám také může být patrné, že ULi je jedna z firem, která kombinací M1695 s dalšími čipy bude moci vytvořit dva (a možná i více) „plnotučné“ PCI Express ×16 sloty. Samotný M1695 má PCI Express ×16 slot jeden, ale dokáže jej rozdělit na dva „polotučné“ (s 8 linkami pro každý). A konečně na třetím obrázku vidíte řešení pro servery a pracovní stanice, kde je ještě mezi M1695 a jižním můstkem vřazený PCI-X Tunnel AMD-8132.
Jak takové řešení TGi vypadá v praxi, se můžete podívat na následujících obrázcích. Tři grafické karty násobeno dvěma monitory na každou, to dělá dohromady 6 monitorů. To by se to hrály letecké simulátory ;-).