USA chce zamezit Číně k přístupu k technologiím ASML
Současné události navazují na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Dona Gravese v Nizozemí, kde jednal o problematice dodavatelského řetězce a setkal se s generálním ředitelem společnosti ASML Peterem Wenninkem. Nyní podle informací agentury Bloomberg jednají vládní úřady USA s nizozemskou vládou o omezení vývozu nástrojů od ASML do Číny.
Spojené státy se tímto postupem snaží řešit de facto dlouholeté podfinancování vývoje a výrobních kapacit v polovodičové výrobě (z významné polovodičové infrastruktury na půdě USA lze zmínit továrny GlobalFoundries, které nedokázaly přejít na jednociferné technologie, továrny Intelu, jejichž 10nm a 7nm procesy mají mnohaletý skluz nebo Micron v kontextu pamětí, který sice vysloveně nezaostává za asijskými výrobci, ale který oproti nim v některých ohledech ztrácí náskok). Čína se v posledních letech stala celosvětově největším zákazníkem co se nástrojů polovodičové výroby týče:
Odstřižení Číny od technologií nizozemské společnosti ASML by z hlediska USA mohlo zpomalit sílící čínskou konkurenci v polovodičové výrobě a zároveň by - na rozdíl od sankcí nařízených americkým firmám (ať už koncovým výrobcům nebo dodavatelům jako Applied Materials a Lam Research) - dopadalo na tržby společnosti ASML. Pro tu v roce 2021 znamenaly prodeje Číně 16 % celkových příjmů.
Jednání mezi americkými úřady, nizozemskou vládou a společností ASML stále probíhají, a tak zatím není jasné, jak případná dohoda dopadne.