Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Uživatelé počítačů po terabajtových discích netouží(?)

Tak tato prognoza se me zda hodne mimo. Pokud se nemylim, tak uz dnes se prodavaj za slusny ceny 320gb hdd a bezne si je lidi kupuji a s narustajicim objemem ukladanych dat si urcite 5 let nevystacime se 160gb harddisky, leda jich mit v pocitaci tak 10. :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proc?

1. Cena
2. Nutnost?
3. Poruchovost?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

otázkou je jestli tím počítačovým trhem nemysleli spíš počítače v hypermarketech a podobně...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Toto je i muj nazor, ikdyz si myslim, ze zlaty stred je pro bezne uzivatele nekde kolem 250-320 GB.
Za velke pozitivum povazuji drivejsi trend, kdy poptavce po uloznem prostoru nestacila nabidka. Tim vznikly ruzne kompresni formaty jako jpg, Xvid (apod.), mp3 (apod.), rar (apod.) kvuli uspore mista. Doufam, ze se tento trend nezastavi...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Myslím, že tím asi bylo myšleno disky do hotových sestav. Pokud se podívám na letáčky v hypermarketech nebo Datartu apod., tak tam je snad maximum 250GB. A tyto počítače si kupují lidé, kteří tomu nerozumí a těm 250GB bohatě stačí. Dalším segmentem jsou počítače do kanceláře. Pro Word, Excel, Outlook a internet stačí i těch 80GB. Osobně se vysokým kapacitám vůbec nebráním. Až budet 1TB HDD stát pod pětku, koupím si dva, dám si je do RAIDU kvůli záloze a už nikdy nebudu muset vypalovat, protože se mi tam vleze všechno :o)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Co se týče pracovních PC data mají na serveru a pro os v pohodě 120gb ještě nějaký rok stačit bude. Větší disky do kanceláří se budou kupovat spíše podle pravidla - větší za podobnou cenu, není třeba, ale proč ne.
Pokud se neobjevý rychlejší disky, kde bude na plotně třeba 300GB nebude v blízké době důvod v kancelářích za větší kapacity platit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

DELCOP: Pravdu díš, ale nebál bych se, že by to nějak ustalo. I když už na disku zase až tak moc šetřit nemusíme, velmi užitečná je tato komprese při přenášení přes net. Se svým 512kbit a 3GB limit na měsíc jsem za kompresní formáty velice vděčný :o)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já si myslím, že poptávka po místě půjde to těch terabajtů hned jak se uchytí HD DVD případně Blu-ray ... vždyť kdo by chtěl zaplnit disk dvěma "plackama" :-))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

DELCOP: To melo vic duvodu nez jenom misto na HDD ale ztratove komprimovane formaty VS dostupna obrovska kapacita a jejich nepotreba...ja vybiram bezeztratove ukladani do obrovske kapacity, stejne aby se komprese nejak vyvijela dal bude potreba extremni vykon na komprimovani ale co hur i na dekomprimovani, v pripade ukladani bez komprese je narocnost na vypocetni vykon oproti komprimovane verzi naprosto minimalni az smesna (muziku 16bit/44000Hz/stereo prehraju i na prastarem pocitaci s 286 procem, MP3/128kbit/s ani nahodou).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No já to nechápu co to je za blud? Každý disk je poměrně brzy malý, to je alespoň moje zkušenost :-) Čím víc místa, tím víc tam toho zůstává bez potřeby dále to někam finálně umístit, třeba na dvd...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mam v PC ted momentalne 2.5 TB a vubec bych se nebranil tu spoustu disku vymenit za 3 vetsi, zalezi jen na cene a ta bohuzel ze zacatku byde znacne vyskoka.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ta prohnoza je opravdu mimo misu. Vsechno je to jen otazka ceny. Pokud budou velke disky levne, tak se budou kupovat vetsi. Proste o penize jde vzdy v prvni rade.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>>> Za velke pozitivum povazuji drivejsi trend, kdy poptavce po uloznem prostoru nestacila nabidka. Tim vznikly ruzne kompresni formaty jako jpg, Xvid (apod.), mp3 (apod.), rar (apod.) kvuli uspore mista. Doufam, ze se tento trend nezastavi...

V cem to ma byt pozitivni? Naroky na prostor se pak meni za naroky na vykon procesoru, potazmo na cas uzivatele. A ja osobne povazuji svuj vlastni cas za nejdrazsi ze vseho, rozhodne cennejsi nez misto na disku.

Navic kompresni algoritmy (snad krome videa) jsou na konci cesty. V obecnych jako je RAR nebo ZIP se maximalni dosazitelny kompresni pomer prakticky nemeni od vynalezu LZW. Nic zasadne lepsiho nez JPEG se neobjevilo a ani asi neobjevi. S audiem je to to same.

Vsichni budou mit za deset let desetiterabajtove disky a na dnesni reci o tom, jak sto giga prece staci pro kazdeho, si ani nevzpomenou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

machradek: já už si taky nějaký ten pátek ripuji pořízená CD do FLAC místo do MPtrosek... (losless WMV jsou mi proti srsti, bo je legálně používat nemůžu)
I když, zatím toho nemám tolik...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já bych s tou prognozou i souhlasil. Pokud nemá uživatel potřebu skladoval filmy(a to jich až tak velké procento nedělá), tak je jen velmi málo věcí, které umí zaplnit disk větší jak 100GB.
Prostě pokud není uživatel chronický skladovač(tzn tohle nebudu mazat, třeba se mi to za deset let bude hodit), tak 100GB stačí

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zdar
Možná ta prognóza není úplně mimo. Kdybychom uvážili, že lidi si nakoupí nějaké ty multimediální počítače s 1TB paměti do obýváků místo videa a hifi-věže. Zde budou skladovat veškeré filmy a muziku, a pokud tento disk bude stále síťově přístupný, nebude mít uživatel na PC potřebu mít tam nahráno to samé. Vždy když to bude potřebovat tak si to po síti najde na tom multimediálním centru. Potom se dá uvažovat, že na "běžném" kancelářském počítači stačí těch 100-200 GB HDD. Zkuste zaplnit 200GB soubory z wordu, bude to fuška....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2 Delcomp - neboj komprimovat se bude - kdyz ne kvuli mistu na uloznem mediu, tak kvuli prenosu, prece jenom ne kazdy ma doma rychly web

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

myslim ze marketing firem se postara o to aby lide neprestavali kupovat vetsi a vetsi... jak to dela treba intel, proste male kapacity prestanou vyrabet..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ja te prognoze verim - proc kupovat vetsi disk za vyrazne vetsi cenu, kdyz pro bezne pouziti vetsine uzivatelu staci i mizerna osmdesatka? Ze jsou mezi nami taci, kteri by TB vyuzili, je jina vec - opravdu si myslite, ze takovych lidi je nejak vyznamne hodne?

Lupusus: Ja si tedy myslim neco zasadne jineho. Velikou revoluci prineslo napr. pouziti solid archivu misto standardnich "nesolid", v grafice snad nekdy konecne poradne nastoupi fraktalova komprese atd.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

xyz: Solid archivy jsou sice v prumeru o cosi malo lepsi, ale nazyvat to revoluci? Stejne se pouziva prakticky jen obycejny ZIP. O fraktalove kompresi se mluvi cca patnact let a tech patnact let ma stale stejne uzasne vysledky - akorat ze je nikde neni videt. Existuje i mene esotericky JPEG2000, ktery mel take prinest vyraznejsi kompresi a kde nic tu nic. Ona se komprese dal uz ani prilis zvedat neda, existuje maximum dane entropii signalu a za to se asi nikdo nedostane.

Komprese take neni zadarmo - nechapu v cem by melo byt lepsi, ze vystacim s mensim diskem, ale pritom v nem bude muset byt integrovany kompresni koprocesor s obludnym vykonem. Co uberes na prostoru, musis pridat na vypocetnim vykonu. Klasicky casopametovy problem.

Naopak se zda, ze se komprimuje cim dal tim mene. Misto MP3 FLAC nebo vubec nic, misto JPEG RAW nebo TIFF. Kdo si dnes zapne ve filesystemu komprimaci cele jednotky? Kdysi to bylo celkem bezne, dnes to napadne jen nejakeho zoufalce.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

SmidDOS: Presne na tohle se tesim uz leta. A pak si pokrejes byt nejakou variantou wifi a budes pouzivat pekne lehoucky prirucni terminal s malym flash diskem. A v idealnim pripade si diky distribuovanemu prostredi bude nechavat casti uloh zpracovavat od toho centralniho. To bude krasa;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

JPEG2000 ma smulu ve vetsi pametove narocnosti a v tom, ze JPEG proste staci. Dokud me bude fotak delat jen JPEG tak budu samozrejme sirit JPEG atd. proste zacarovany kruh. Pritom wavelety nejsou nijak zvlast vypocetne narocne a nemusis nutne kompresit vic, ale pri stejnem kompresnim pomeru dovoluji dosahnout lepsi kvality. Stejne tak snadno dovoluji prejit na bezeztratovou kompresi. Ale holt maji smulu, ze nejsou dost IN a vsude se vali spousta levnyho HW co dela rychlou kosinovou transformaci pidictverecku...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Lupusus> s JPEG2000 je problem s licencovanim, neni to free, tecka

xyz> zkus se ale podivat na vec z pohledu vyrobce, ma technologii, ktera je spolehliva a umoznuje na jednu plotnu natlacit 320GB, pokud deset tovaren dela disky s toule technologii a zmetkovost je zanedbatelna, proc si drzet jednu tovarnu, ktera dela jeste stare plotny se 100GB? pokud pomineme dopredu nasmlouvane (male) disky pro konzole pak takto zabehnuta vyroba nema o moc nizsi naklady na vyrobu nez ta na 320GB plotny...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

f00> tak opravim sam sebe, licence na zakladni patenty okolo jpeg2000 lze ziskat, ale hrozi pravni utoky na dalsi patenty, kterych se jpeg2000 dotyka, aspon podle wikipedie

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

shinigami: Ohledně lepší kvality - tys JPEG200 zkoušel? Já ano a nijak přesvědčivé výsledky na reálných obrázcích jsem nezaznamenal. Nemůžu tvrdit, že je horší než JPEG s DCT, to zas ne, ale žádné viditelné zásadní zlepšení jsem nepoznal. Při větší kompresi sice nevylezly na hranách artefakty, ale zase byl celý obrázek podivně zamlžený. Těžko říct, co je lepší. Asi šestnáctibitový TIFF.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

f00> Souhlas, jen bych dodal, ze pokud uz vyrabis disky s 300GB na plotnu a mas jeste smlouvu pro konzole na 100GB disky, tak nejjednoduzsi je proste vyuzivat jen tu tretinu 300GB plotny.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No dyk já to psal hned pod tím předchozím článkem :-)
Ono je to logické- pokud nebudu "skladovač souborů", tak pro příštích pár let: na systém a aplikace víc než 20GB spotřebuje málokdo. U hudby tak s obsazenými 20GB bude člověk mít i věci, které si nikdy v životě nepustil. Náročné jsou hry, tak řekněme 30GB, málokdo zvládne hrát víc než nějakých 6 her současně, na video řekněme 50GB (v tomhle časovém horizontu nejspíš nebude HD video v počítači ještě aktuální)... no a máme obsazených 120GB... nějaké drobné na dokumenty, fotky a tak... ale pořád to dá i u "jen" 250GB disku zhruba polovinu.
Neříkám, že se nedá obsadit terabajt, samozřejmě budou lidi pro které i to bude málo, jen říkám, že převážná většina uživatelů si vystačí s daleko menšími kapacitami.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Lupusus: Tak trosku, mam za sebou diplomku na tema komprese obrazu a videa pomoci waveletu;) A vysledky to ma slusne. Me osobne vyhovuje spis to rozmlzeni, i kdyz samozrejme zalezi jak az daleko pujdes. Pri extremnich kompresnich pomerech z toho lezou pekne skvrny;) ALe ono to ma i dalsi vyhody, treba to, ze data jsou separovana podle urovne detailu, takze po siti muzes snadno adaptivne tahat potrebne rozliseni z jednoho zdroje, treba pro nahledy a pak obrazek a setris tim lajnu. Teoreticky muzes pouzit ruzne transformace pro ruzne obrazky/jejich casti, a da se pokracovat...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Joker: Ale to je porad tim, ze pocitac zatim maji jako pocitac. Staci so dat do kompu televizni kartu a obcas si nahrat oblibeny film, nebo nedejboze serial, a misto mizi pred ocima...

Jinak mi prijde, ze lidi proste porad kupuji to, co je 'rozumne levne', nekde kolem tech 1500-2500 kc. A kapacita, co se do toho vejde, je proste ta nejkupovanejsi;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to Lupurus:

Nechápu na co stěžuješ, kompresní poměry narážejí na limity a co? Kde je problém?

Mnohde velikost souboru rovná se čas, například při přenosu sítí, nebo pi čtení z pomalého disku se také může stát, že čas věnovaný dekomprimaci je menší, než čas věnovaný stažení z pomalého disku.

Jinak to jako, když se každý rok nezvětší komprese o 20% tak jako je komprese zbytečná a je třeba jí nepoužívat, nebo jak jste to myslel?

V cem to ma byt pozitivni? Naroky na prostor se pak meni za naroky na vykon procesoru, potazmo na cas uzivatele. A ja osobne povazuji svuj vlastni cas za nejdrazsi ze vseho, rozhodne cennejsi nez misto na disku.

Navic kompresni algoritmy (snad krome videa) jsou na konci cesty. V obecnych jako je RAR nebo ZIP se maximalni dosazitelny kompresni pomer prakticky nemeni od vynalezu LZW. Nic zasadne lepsiho nez JPEG se neobjevilo a ani asi neobjevi. S audiem je to to same.

Vsichni budou mit za deset let desetiterabajtove disky a na dnesni reci o tom, jak sto giga prece staci pro kazdeho, si ani nevzpomenou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Foo: Pohled vyrobce je sice hezka vec, ale o tom, co se bude kupovat, rozhoduji spis kupujici.

Lupusus: O tom, jak moc nebo alo revolucni je solid komprese, by se dalo diskutovat. Stejne jako by se dalo diskutovat, nakolik jsou potreba "obludne kompresni koprocesory" (v situaci, kdy kazdy procesor prodany za poslednich 5 let ma pro bezneho uzivatele az nadbytecny vykon) a nakolik naopak komprese vykon zvysuje (aneb zkus si prehrat nekomprimovane video, i s rychlym procesorem a disky s tim budes mit problem).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to Lupurus:

Nechápu na co stěžuješ, kompresní poměry narážejí na limity a co? Kde je problém?

Mnohde velikost souboru rovná se čas, například při přenosu sítí, nebo pi čtení z pomalého disku se také může stát, že čas věnovaný dekomprimaci je menší, než čas věnovaný stažení z pomalého disku.

Neztrátová komprese naráží na fyzikální limity, tj. prostě komprimovaný soubor nemůže být menší, než je informace v souboru. Ztrátová komprese je zase náročná na komprimační čas a hlavně je to dost sofistikovaná záležitost, kterou nemůže vymyslet každý blbec. A v neposlední řadě komprimace naráží na patenty, kdejaká kravina je patentovaná včetně aritmetické komprese a dalších, takže občas je potřeba i čekat na vypršení patentů.

Jinak to jako, když se každý rok nezvětší komprese o 20% tak jako je komprese zbytečná a je třeba jí nepoužívat, nebo jak jste to myslel?

Jinak rád bych Tě upozornil, že na světě je plno věcí, které příliš nerostou exponenciálně nahoru, a přesto se jich lidé nevzdávají. Například Tvoje sexuiální výkonnost určitě neroste strmě nahoru každý měsíc víc a víc :-)))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokial mate na disku len vlastne data a nerobite s multimediami, tak vam musi stacit 10GB aj pre OS a aplikacie... No nie? ;) Kebyze z disku vymazem MP3, filmy a PDF knihy, tak mam zabratych cca 10GB. Vlastne veci (PHP, Delphi, dokumenty) zalohujem uz roky na CD-RW.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Aha, vlastne este fotky, pri 6.3 mpix to celkom pribuda ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ja nevim co resite, ze bude mista vzdycky dost? ... Modelova situace z budoucnosti vaseho obyvaku: Stahnete si jeden 3D (ale opravdu 3D) film pro holografickou projekci a mate ten vas 100G disk plnej hned, pak vam bude kazdej TB dobrej :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Shinigami: "Ale to je porad tim, ze pocitac zatim maji jako pocitac. Staci so dat do kompu televizni kartu a obcas si nahrat oblibeny film, nebo nedejboze serial, a misto mizi pred ocima..."
Jasně, ale otázka je: Dojde v dohledné době k nějakému zásadnímu obratu v tomhle směru?
Zatím to spíš vypadá, že místo aby si lidi kupovali do počítače televizní kartu, radši si koupí "chytrý přehrávač" k televizi. Ve kterém samozřejmě ten harddisk bude taky- přesně, jak se píše v článku.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No, tak Operační systém MIcrosoft WINDOWS Vista, asi nějaká verze CZ, tak jen ten, ještě, možná s Balíkem Microsoft Office 2007 Proffesional, asi nějaká verze CZ, má na Harddisku, zabírat, až 15 GigaBajtů, místa, a jestli, bude, v tom roce 2009, Další Operační systém MIcrosoft WINDOWS, tak ten, už třeba bude zabírat, s tím Kancelářským Balíkem Microsoft Office 2009 Proffesional, asi nějaká verz CZ, na Harddisku, už třeba 30 GigaBajtů, takže nevím, nevím, jestli ten 20 GigaBajtový Hardisk, bude stačit, ještě nba příštích pár let, když, vidím, třeba dnes, hry, tak třeba hra Tomb Raider Legend, nebo ten poslední Tomb Raider, co vyšel, zabírá na Hardisku, jen asi 9,7 GigaBajtů, já pořád, přemýšlím, že teď, mám 80 GigaBajtový Harddisk, jestli, už bych si neměl, koupit, větší, vždyť, třeba jen program na testování Grafických Karet, ten program 3D-Mark 2006, zabere na Harddisku po instalaci, až 1,3 GigaBajtů, no!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

xyz: ...v situaci, kdy kazdy procesor prodany za poslednich 5 let ma pro bezneho uzivatele az nadbytecny vykon...

Tak to je uz uplne mimo. Nadbytecny vykon?! Tak to jsem nikdy nevidel a myslim, ze ani nikdy neuvidim. Nic takoveho jako nadbytecny vykon neexistuje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ladik679: nejvic na tvem disku zabiraji carky

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Lupusus: Tak se nekdy zkus podivat na to, co s pocitaci delaji bezni uzivatele. At se ti to libi nebo nelibi, beznych uzivatelu je drtiva vetsina a jejich zpusob pouziti pocitace definuje to, co je a neni obvykle.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ja osobne jsem doufal ze za 5 az 7 let tady bude nejaka jina technologie, nez tato ultra pomala s velkou kapacitou

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

xyz: Co je to bezny uzivatel? Myslis me deti, ktere hraji hry? Hry jsou pomale, jejich AI i fyzika slaba a krajina hrbata. Myslis mou zenu, ktera si pusti video akorat s mizernym DVD rozlisenim, protoze stohertzove HDTV procesor nestiha? Pritom kdyz ji na pozadi bezi DC++, tak se to prasive DVD jeste cuka. Nebo myslis meho zakaznika, ktery neustale nadava, ze mu muj soft jede pomalu, ze baraky nejsou polopruhledne, ze to nedela vsecko samo, ze FEM analyza trva i nekolik minut? Nebo mne, co kompiluje program dve hodiny nebo v extremnim pripade i pres noc? Jak to, ze musim program instalovat nekolik minut? Ja prece chci INSTANTNI reakci, zadne cumeni na progress bary. Tobe se pocitac startuje pod desetinu sekundy?

Ne, ty myslis, ze bezny uzivatel je jako ty, ze si neumi predstavit nic vic, nez co vidi pred sebou prave tady a ted.

Kazdy dalsi vykon se vyuzije, nutny vykon urcuje jen predstavivost. Pokud ji mas omezenou, pak ti asi nejspis to dnesni skutecne staci.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Lupusus> Presne tak - ja furt rikam, pokud nejake akce v nejakem programu trva dele nez sekundu, tak to to proste pomale a zpomalujici uzivatele.

Kdyz to zazenu do extremu, chci renderovat film na urovni Shreka2, tak to chci mit za 1 sekundu hotovo, at to muzu skouknout, jestli tam nejsou jeste nejake chyby. Nebo aspon renderovat v realnem case - na to prohlizeni chyb by to stacilo. A na tohle pocitace jeste nemaji a jen tak mit nebudou.

Podobnych veci je ale plno - pro word prestrankovava delsi dokument tak dlouho? Chci to mit za mene nez 1s. Nebo start OS taktez. Nebo ta zminena kompilace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

SmidDOS: hmm za 14 dni sem zvladl 50MB word document takze to zase az takovy problem neni, druha vec pak byla k tomu dokumentu zdrojova videa cca 140GB bez komprese, 500MB vysledne sestrihana a zkomprimovana. ono zaplnit 1TB neni vubec zadny problem, a nemusis kvuli tomu ani stahovat filmecky a serialy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ze se disk nevyuzije? Staci satelitni snimek zemekoule s rozlisenim 15m/pixel bez komprese a 10 terabajtu je v cudu ... s nejakou rozumnou kompresi by se to na ten 1 tb disk vejit mohlo :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Úvaha "běžný uživatel si vystačí s tím a oním, takže nic víc nepotřebujeme" je chybná už tím, že staví vůz před koně. Byly doby, kdy si běžný uživatel vystačil s T602 na 286. Běžný uživatel totiž používá "běžné aplikace" a ty jsou stavěné tak, aby vystačily právě s tím průměrným na trhu, co je dostupné pro kdekoho. K čemu by byla v dobách 286 dnešní Office (Visual Studio, libovolná hra...)? Není to tak, že běžný uživatel definuje svými současnými potřebami úroveň potřebné technologie. Drasticky řečeno BFU je trouba, který nemá potuchu co je pro něj dobré. Co je pro uživatele dobré musí vědět vývojáři, ať už HW nebo SW. Nemohou čekat, že jim přiblblík řekne co by ještě chtěl, to by se nedočkali nikdy. Sami vymyslí, sami s tím přijdou, a uživatel jen žasne. To by ho nikdy nenapadlo, že je vůbec možné! Až se probere z údivu, pospíchá rozbít prasátko.

Tudíž to, že běžný uživatel si s něčím vystačí (10 GB disku, 100 MHz procesor, Linux, 2D GUI, pazourek a kus klacíku...), vývojáře nezajímá. Potřeby nevytváří uživatel ale producent.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2Lupusus: Drtivy vetsine uzivatelu by ta t602 stacila jeste dnes, "pouzivaji" sice vetsinout M$ opice, ale "umi" pouzit tak maximalne 1% moznosti a naopak, ta spousta tlacitek a polozek v menu je zdrzuje od prace - trebas psani textu. Na to abych napsal par stranek textu mi staci naprosto libovolny cosi, pro predstavu trebas vi, coz je SW "velky" par kB. Efektivita prace bude mnohonasobne vyssi, kdyz nebudu furt muset resit, proc mi ten imbecilni SW zvetsuje pismenka kde nechci, proc mi prepisuje slova, ...

Poptej se nejake ucetni, cast z nich pouziva jeste dnes DOSove aplikace a ty ktere presli na win (z donuceni, jelikoz dodavatel jiz jinou verzi neudrzuje) ti z 99% protvrdi, ze to sice lip vypada, ale pracuje se s tim daleko pomaleji.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

vetsi disk - supr, ale za jakou cenu, 5 ploten ? uf..
kdyz si ted vybiram disk tak muj pozadavek je aby mel 1 plotnu, protoze takovy disk je nejspolehlivejsi nejmene hluci a topi...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

JJJJ> to že jsou dosový aplikace rychlejší bych přičetl spíš tomu, že se uživatelé naučili klávesové zktatky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hm, 1TB disk bych bral na zálohy místo nespolehlivých DVD. A vůbec by mi nevadilo, že by byl velký 5 a 1/4" jako legendárni Big Foot od Quantumu. Klidně at dosahuje velikosti CD mechaniky a ma 20 ploten pri 4500 otáčkách za sekundu. Při adekvátní ceně dejme tomu 2.000kč bych na něj šoupnul data a pak s nim do trezoru a zálohovat nanovo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Lupusus:Hmmm, tvoje nazory jsou mi jinak sympaticky, ale to tvoje "Co je pro uživatele dobré musí vědět vývojáři" je teda kravina jako hrom! :-( Vysledky tohoto pristupu vidime vsude kolem sebe: plno bloatware s milionem funkci, ktery nikdo nepotrebuje - ale vyvojarum a hlavne marketingovym saskum to pripadalo jako vynikajici napad - a to, co by uzivatele opravdu uvitali, jaksi schazi...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Oni jsou snad nepoučitelní. Dělat nějaké rozbory co se budoucnosti výpočetní techniky pro horizont deseti let nemá valný smysl. Když jsem přesedlal ze 40 MB disku na 850 MB, tak jsem přemýšlel, čím to zaplním a za rok už mi byl malý, to samé při přechodu na 40 GB a 160 GB. Až se začnou ve velkém prodávat blue-ray disky, tak se určitě využije i tento HDD.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Evzen: Takze chces tvrdit, ze ABS vymysleli ridici z povolani? Wolfenstein vznikl na zaklade uzivatelskeho volani po 3D hrach?

Jsem profesionalni vyvojar, takze mam celkem dobrou predstavu s jakymi pozadavky uzivatele prichazeji. Pokud pominu uplne silenosti tak bud jde o nepodstatne malickosti nebo nejcasteji o nespokojene narky. Tohle se jim nelibi, tamto je spatne. OK, obvykle maji pravdu, ale nelze vest vyvoj na zaklade negativnich pozadavku. Jeste snad nikdy se nestalo aby od uzivatele vzesel koncepcni navrh zasadnejsi povahy.

Uzivatele at se zabyvaji svou praci. K tomu, aby mohli prichazet s rozumnymi navrhy by museli znat technologicke moznosti, v podstate byt zcasti vyvojari. A to od nich nikdo neceka a nechce.

Netvrdim prece, ze vsecko, co vymysli IT profesionalove je uspech. To urcite ne. Ale je to porad lepsi nez to, co by vymysleli uzivatele, pokud by vubec neco vymysleli.

Cukrar se taky nepta kolemjdoucich co napect. Kdyz si usmysli, nasype tam hrst skorice a ono to nejak dopadne. Prinejhorsim si to lidi nekoupi.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Lupusus, "Uzivatele at se zabyvaji svou praci. K tomu, aby mohli prichazet s rozumnymi navrhy by museli znat technologicke moznosti, v podstate byt zcasti vyvojari."
Opravdovy vyvojar si ty technicke moznosti sam definuje, kdyz by se vsichni vyvojari omezovali na TM tak tu jeste jsou 8bity.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Derryk: Kdyz by tomu odpovidala kapacita (treba 50TB) tak at je ten HDD klidne velky jak gramofon.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Lupusus:
Tak ja taky par prikladu:
Myslis, ze ideu Translation Memory prinesl svetu nejaky osviceny vyvojar, nebo spis prekladatel, ktery uz nechtel pri prekladani na pocitaci porad dokola klapat znovu a znovu stejne nebo podobne vety, ktere uz jednou prelozil?
Myslis, ze stale realistictejsi a realistictejsi grafiku ve hrach prosazuji jen tak z pleziru vyvojari, nebo ze uplne puvodni pricinou byla nespokojenost lidi s urovni grafiky ve hrach (CGA a 4 vyblite barvy, pak EGA a 16 pastelovych barev, atd.)

Ukolem uzivatelu neni prichazet s "rozumnymi" navrhy. Uzivatele praveze maji prichazet s "revolucnimi" navrhy, nezavisle na nejakych technologickych moznostech! Uzivatele nezajima, jestli jejich pozadavky umi vyvojari nebo soucasna technologie uspokojit! Zaprve to - jak spravne pises - ani nemuze vedet, a zadruhe by mu to zcela zbytecne svazovalo ruce.
Kdyby v historii nebylo "silencu", kteri chteli delat svoji praci jinak/lip, nemeli bychom dnes hodiny, elektrinu, lode a janevimcojeste...

Nevim, co presne vyvijis, je mozne, ze uzivatele tveho produktu jsou nejaci noumove, nebo se jedna o takovou praci, pri ktere tech napadu moc prinest nemuzou (napada me treba obsluha v MacDonaldu...).
Kazdopadne, shodou okolnosti ted nejaky ten mesic pracuju na priprave pozadavku na pomerne komplexni informacni system pro zpracovani projektu lokalizace software a zasadou cislo jedna je, ze se NESMIME ohlizet na to, jestli dotycnou funkci umime realizovat nebo jestli tusime, jak by se to dalo naprogramovat (protoze prakticky vsichni v tymu mame nejake ty programatorske zkusenosti), protoze by nas to 'omezovalo v myslenkovem rozletu' a mohli bychom se zbytecne pripravit o nejaky zajimavy napad.

Moje zkusenosti s vymyslenim novych funkci vyvojari jsou prakticky vsechny negativni. Zacina to tim, ze vyvojar vyviji "pocitacove" aplikace, tj. na jejich ovladani se diva svym pohledem... ktery je ovsem diametralne odlisny od pohledu bezneho uzivatele => ergonomie ovladani je vetsinou katastrofalni...
Pokracuje to tim, ze vyvojari si radi 'zkouseji nove technologie' ("Franto, napisem to v tom novym dotnetu, aspon si to vyzkousime..."), coz ma casto za nasledek, ze aplikace je zbytecne pomalejsi, nestabilnejsi, apod.
No a konci to treba tim, ze vyvojari nejsou schopni pochopit napriklad to, ze dana aplikace se taky treba lokalizuje a ze bohuzel jimi pouzivana 3rd party komponenta je tezce localization-unfriendly a ze tim, ze si oni usetrili praci na JEDNOM jazyku, nekolikanasobne ztizili praci az na NEKOLIKA DESITKACH dalsich jazyku... nemluve o tom, ze nejsou schopni pochopit, ze software muze prichazet na svet taky jinak nez kompilaci zdrojaku, takze jejich uzasna rada "vsak tam mate ten ResX, tak si to v nem zmente jak potrebujete" je uplne k prdu, kdyz lokalizace probiha na urovni zkompilovanych binarek...

Tak to bylo jen par postrehu z praxe...

Ostatne, tvuj pohled na vec je typickym prikladem pohledu vyvojare...
Jenze vyvojar vi velky kulovy o tom, jak konkretne a k cemu presne uzivatele tu aplikaci pouzivaji (pokud se samozrejme nejedna o nejakou jednoucelovou zalezitost) a co by potrebovali, aby fungovalo jinak, nebo co by potrebovali pridat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

doprcic, to jsem se ale rozepsal... :-O :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mimochodem, s tim ABS - bylo by docela zajimavy zjistit, jestli na zacatku bylo neco jako "napad automobiloveho inzenyra na algoritmus, vyhodnocujici pocet otacek kola a poskytujici zpetnou vazbu brzdovemu systemu kvuli zabraneni zablokovani kola", nebo jestli to nahodou nebyla jeho zena, ktera po navratu autem z nakupu prohlasila "ty, Franto, to je naprd, kdyz trochu vic zabrzdim, tak dostanu smyk... taky by si to to auto mohlo nejak hlidat samo..." a tim dala prvni podnet k tomu, aby takovy algoritmus a mechanismus vznikl...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.