V Číně se objevil falešný Ryzen 7 9800X3D. Možná je to dobře.
Případ, který byl zaznamenán v Číně, však nejspíš necílil na koncového zákazníka, ale (co lze usuzovat z dokumentace) šlo patrně o pokus o reklamaci či vrácení zboží. Právě dokumentace formátu servisního protokolu nám sděluje, že technik zjistil, že PCB údajného Ryzen 7 9800X3D nese odlišně rozložené kondenzátory a neodpovídá ani barva samotného PCB, která by u procesorů Ryzen 9000 měla být modrozelená, zatímco u falza je (stejně jako u procesorů Ryzen 7000) zelená.
Servisní zpráva k falešnému (nahoře) Ryzen 7 9800X3D (ChipHell)
Další nesrovnalost spočívá v číselném kódu, který by v případě Ryzen 7 9800X3D měl být 33050, zatímco na vráceném procesoru je 32546, což odpovídá procesoru Ryzen 7 nebo Ryzen 9 minulé generace.
Buďto je tedy padělatelem samotný zákazník, který se pod záminkou reklamace pokusil získat za padělek plnohodnotný kus (či vrácení peněz), nebo byl napálen samotný zákazník a procesor reklamoval v dobré víře, že je funkční. Z dostupných údajů se jeví jako pravděpodobnější první možnost, ale na jednoznačný závěr není dostatek informací.
Falšování procesoru Ryzen 7 9800X3D však může mít i svá pozitiva. Vysílá totiž jasný signál, že koupí této novinky mimo oficiální distribuční kanály se zákazník vystavuje riziku podvodu. To by mohlo mít jistý vliv na ochotu zákazníků nakupovat u překupníků. Právě jejich činnost, skupování procesorů ve velkém a rozprodávání s přirážkou v online bazarech a tržnicích (tzv. scalping) má za následek zhoršenou dostupnost. Nižší ochota zákazníků nakupovat novinky z druhé ruky by mohla přispět k rychlejší normalizaci situace na trhu.