V Kanadě se budou platit velké daně
V Kanadě připravují něco šíleného. Chtějí vybírat neuvěřitelné daně, které dosti zdraží některé technologie. Celý text návrhu najdete v pdf (já jsem z něj vydedukoval, že jde zatím jen o návrh, pokud někdo více rozumíte problematice zákonů atd, budu jen rád, pokud mne upozorní na nějakou mou chybu či přehlédnutí). Daně budou uvalena na média a zařízení, která jsou schopna nést nějakou muziku či video. Konkrétně se podle tohoto návrhu bude v roce 2003 a 2004 platit:
- 40 centů za každou audio kazetu delší než 40 minut
- 59 centů za každé CD-R, CD-RW, nebo za každou jednotku zapisovatelného či přepisovatelného kompaktního disku přesahující kapacitu 100 megabajtů
- 1,23 dolaru za každé CD-R Audio, CD-RW Audio či MiniDisc
- 80 centů za každý megabajt paměti ve všech typech paměťových karet, včetně mikrodisků
- 2,27 dolaru za každé DVD-R, DVD-RW, DVD+RW, DVD-RAM, nebo za každé jiné zapisovatelné či přepisovatelné DVD médium
- 2,1 centu za každý megabajt jakékoliv napevno zabudované paměťové karty zabudované v MP3 a podobných přehrávačích
- 21 dolarů za každý gigabajt každého napevno zabudovaného pevného disku v MP3 a podobných přehrávačích
Jak sami vidíte, je to úplně šílené. Představte si například, že Creative Nomad Jukebox, který má 20 GB disk by byl o 420 dolarů dražší. U MP3 přehrávačů se to bude dát řešit tak, že se bude prodávat odděleně vlastní přehrávač bez disku a potom si koupíte normální disk, který tímto návrhem nijak zdaněn není. On kdyby byl, tak by se musely dost dramaticky zvednout i ceny počítačů (160 GB disk by vás vyšel "jen" o 3360 dolarů dráž), což už si zřejmě sami navrhovatelé tohoto zákona myslí, že by neprošlo a příliš by to pobouřilo veřejnost.
A to, že například paměťové karty, z kterých chtějí 80 centů za megabajt se používají především do digitálních foťáků, to nikoho nezajímá. Prostě za to, že si někdo může vyfotit obrázek do digitálního foťáku musí zaplatit. Nejšílenější je snad případ 1GB IBM MicroDrive (spadá do kategorie mikrodisků, takže také 80 centů za megabajt). Ten by podle tohoto návrhu byl dražší o 800 dolarů!!!
Tyto daně se budou platit organizaci CPCC (Canadian Private Copying Collective), která je kanadskou obdobou naší OSA. Pevně věřím, že zákonodárci Kanady budou mít dostatek rozumu a něco takového odmítnou (resp. že se nenechají podplatit), protože se silně obávám, že jakmile se něco tak šíleného uzákoní někde, postupně to doputuje i k nám.
Na Slashdotu, kde jsem tuto informaci objevil je jeden velmi povedený komentář, ve stylu námi otištěné daně z člověka. Píše v něm o 800 % dani na papír a tužky, jelikož ty mohou být použity pro zkopírování nějaké knihy, která také může být chráněna autorským zákonem, nebo alespoň na dělání si poznámek z takovéto knihy. A na knihy jako takové prý bude uvalena 250 % daň, jelikož bylo zjištěno, že si lidi jeden výtisk půjčují mezi sebou a navíc mnohdy předčítají tyto knihy nahlas, například dětem. Tam je jasné, že autoři tratí na prodeji namluvených knihách, protože ty jsou díky tomuto fenoménu výrazně méně prodávány. Navíc ještě ten kdo čte většinou nepodává dostatečně kvalitní výkon. Takže namísto prodeje jedné knihy dítěti, jedné dospělému a ještě audio verze se prodá jen jeden výtisk.
Pokud se vám tohle zdá být úplné scifi a nesmysl, tak pozor, až tak daleko od reality to není. Sice nikdo (zatím) na knihy 250 % daň neuvaluje, ale pokud si koupíte nějakou knihu ve formátu Adobe ebook, tak tam máte výslovně uvedeno, že knihu si nesmíte vytisknout (No printing is permitted on this book), nesmíte ji půjčovat či darovat (This book cannot be lent or given to someone else) a ani předčítat nahlas (This book cannot be read aloud)! A nejkouzelnější je, že tato omezení jsou i u Alenky v říši divů, která je už tak stará, že nespadá pod žádný copyright a je možné si ji zdarma stáhnout z Project Gutenberg!
PS (pro rejpaly): Já vím, že se leckde (včetně naší vlasti) podobné daně platí, ale přijde mi, že tento kanadský návrh je výrazně "lepší".
PPS: A protože na toto téma už diskuze v našich auditorií existuje a předpokládám, že mnozí z vás se budou chtít k tomuto tématu projevit, můžete ho směle využít: Autorský zákon - jak ho neporušovat.