V Římě se jedná o elektronické státní správě
|
Praha, 16. září 2003: Vládní představitelé z 46 zemí z celé Evropy se sešli, aby diskutovali o využití technologií při modernizaci komunikace občanů s úřady.
Italský ministr pro inovaci a technologie Lucio Stanca a CEO společnosti Microsoft pro oblast EMEA Jean-Philippe Courtois dnes zahájili Fórum vládních představitelů (GLF). Do Říma svedlo zástupce 46 zemí z celé Evropy a středomořského regionu. Více než 300 delegátů konference se sešlo k dvoudenní diskusi na téma, jak se průmysl IT a vlády mohou do budoucna spojit a řešit společné problémy. Fórum vládních představitelů se koná v Římě na počest italského prezidentství Evropské unii.
Evropská unie si již dříve stanovila cíl stát se do roku 2010 světově nejvíce dynamickou a konkurenceschopnou ekonomikou založenou na znalostech. Důraz hodlá klást na sociální soudržnost a vyšší zaměstnanost. Diskuse se proto zaměří na témata: Modernizace vlády, Ekonomický rozvoj a Vzdělání.
"Reforma veřejného sektoru byla tématem mnoha vlád už od začátku devadesátých let. Dnes se jí znovu dostává pozornosti zejména díky pokročilým technologiím, které jsou schopny uskutečnit opravdovou transformaci," řekl Jean-Philippe Courtois, CEO společnosti Microsoft pro oblast EMEA. "Společnost Microsoft je připravena a schopna sehrát významnou úlohu v partnerství s vládami, které zamýšlejí přinést užitek z technologií svým občanům."
Ve svých projevech na tiskové konferenci se Lucio Stanca a Jean-Philippe Courtois shodli, že úspěch bude záviset na hlubokých vzájemných vztazích, v nichž se jedna strana rozvíjí na základě růstu druhé. Fórum vládních představitelů poskytuje těmto stranám možnost setkání a zkoumání takových druhů partnerství. Ta jsou nutná pro dosažení cílů a záměrů vlád a pro podporu národní produktivity a evropské konkurenceschopnosti.
Italská vláda zdůraznila význam setkání tím, že oznámila Memorandum porozumění v rámci nově oznámené iniciativy společnosti Microsoft Partneři ve vzdělání. Jde o mnohaletý program navržený pro školy tak, aby byly schopny významně zvýšit úroveň počítačové gramotnosti mezi svými zaměstnanci a pomoci jim připravit žáky pro digitální pracoviště. Na základě této dohody budou italské základní školy v nerozvinutých oblastech těžit z řady iniciativ poskytujících přístupu k technologiím při výuce, včetně levného softwaru a odstranění licenčních bariér pro darovaná PC.
Ve své poznámce pro tisk Jean-Philippe Courtois prohlásil: "Vidíme společnosti, jak se začínají organizovat, aby byly schopny dostát potřebám výuky a celoživotního vzdělávání, jež přinese technologie do tříd a poskytne studentům a učitelům výhody technologií ve výukovém procesu. Vidíme vlády, jak využívají technologie v samém srdci svého poslání a zvyšují tak efektivitu při naplňování potřeb občanů. A vidíme opravdový ekosystém společností na poli IT a jejich zaměstnanců, kteří zvyšují produktivitu a zachycují vlnu ekonomického růstu. Pokud mluvím jménem společnosti Microsoft, mohu říci, že jsme připraveni stát se partnery vlád při naplňování cílů akčního plánu e-Evropa a mnoha dalších národních iniciativ v regionu EMEA, protože to vidíme jako něco, z čeho budou mít užitek všichni a jako něco, k čemu můžeme významně přispět."
O společnosti Microsoft
Posláním společnosti Microsoft je umožnit všem lidem a společnostem po celém světě plně využít jejich potenciál. Prostřednictvím informačních technologií nejvyšší světové úrovně, které jsou lokalizovány nebo přizpůsobeny místnímu trhu, usilujeme o usnadnění života všude tam, kde lidé pracují, učí se nebo si hrají. Microsoft přispívá také ke zkvalitnění vzdělávání, zvýšení produktivity práce, podporuje rozvoj dovedností v oblasti informačních technologií a počítačové gramotnosti, což umožňuje zvýšit konkurenceschopnost našich firem a usnadnit integraci našeho státu do struktur EU.
Informace o společnosti Microsoft Česká republika naleznete na http://www.microsoft.com/cze
O Fóru vládních představitelů
GLF je každoroční setkání, které svádí dohromady představitele vlád z celého světa, aby se seznámili s myšlenkami a vyměňovali si náměty, jak země modernizují své služby a usnadňují styk občanů s úřady využíváním informačních technologií.
Na tomto šestém setkání, které se koná poprvé v Evropě, se sejde více než 300 účastníků z celé Evropy a středomořského regionu, aby si vyslechli zásadní projevy od vedoucích vládních činitelů a aby se zúčastnili diskusí u kulatého stolu, jež mají za cíl usnadnit vznik konstruktivních řešení pro nové úkoly, které před nimi stojí.
V tomto roce se hlavní diskusní témata v Římě dělí do tří skupin: Modernizace vlády, Vzdělávání a Ekonomický rozvoj. Debaty se budou točit kolem vizí pro vlády, výuku, tvorbu pracovních míst a produktivitu v roce 2010. Účastníci budou sdílet své zkušenosti a projekty a vyměňovat si myšlenky o společných problémech, jimž čelí při dosahovaní maximálního blahobytu svých spoluobčanů.
Předešlé konferenční setkání, konané v americkém Seattlu v květnu 2003, svedlo dohromady více než čtyři stovky vládních představitelů ze 70 zemí a regionů. Tito představitelé strávili dva dny výměnou názorů na vliv, který hrají technologie při rozvoji globální konkurence a na taková témata jako je uskutečňování vize e-governmentu.
Diskuse ke článku V Římě se jedná o elektronické státní správě