Ve Španělsku se začalo hovořit o „třikrát a dost“
Španělsko, „země pirátům zaslíbená“, dalo by se říci po několika nedávných případech ohledně porušování autorských práv v této zemi. Pokud ze sdílení nebo stahování autorsky chráněných audiovizuálních děl koncový uživatel finančně neprofituje, nemusí se tam ničeho bát (P2P servery nejsou mimo zákon, španělský sdíleč odešel od soudu nevinen). Politický tlak však sílí (vzpomeňte na Spojené státy, které chtějí, aby Španělsko přitvrdilo) a mocné lobby zábavního průmyslu také ještě „nevyschl dotační pramen“ a tak není divu, že má španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero v úmyslu protlačit známou legislativu „třikrát a dost“, ve Francii známou pod označením HADOPI.
Proti tomuto záměru se ostře postavil šéf španělské Lidové strany (Partido Popular) Mariano Rajoy a varuje, že pokud vláda „třikrát a dost“ prosadí, bude bránit svobodu internetu třeba i soudní cestou. Ve své předvolební kampani do Evropského parlamentu se Rajoy také zmiňuje o „výpalném“ – poplatcích za nenahraná média typu CD, DVD, paměťové karty, pevné disky a rovněž celé počítače a poukazuje na nespravedlivé rozdělování takto vybraných peněz, které by měly být děleny mezi všechny umělce, ale jdou prý hlavně těm „největším“.
Zdá se, že ve Španělsku nehodlají odpůrci omezování přístupu k internetu ponechat nic náhodě a rovnou podnikají preventivní kroky namísto čekání, co se stane a pak se pokoušet o zvrácení situace. Je samozřejmě otázkou, jestli povídání o omezování svobody internetu v předvolební kampani zabere, když ještě lidé nejsou zatlačeni do kouta. Zase je ale dobré, že to alespoň někdo vyzkouší.