Mikrosnímek jádra Vega 10 o rozlišení 152 megapixelů
Loni v srpnu jsme vám exkluzivně nabídli snímek jádra Vega 10. Tehdy šlo o výřez z fotografie waferu a i když základní prvky byly zřetelné, o detailech se mluvit nedalo. Pokud by vás zajímaly i ty detaily, můžete si to tentokrát vynahradit i s úroky. Vznikl totiž snímek o rozlišení 152 megapixelů, což je… dost.
Autorem je v IT světě známý Fritzchens Fritz, který před pár lety začal na svém Flickr profilu publikovat snímky různých čipů. Postupně vyladil technologické postupy a rozšířil využívanou fotografickou výbavu. Jeho výtvory začaly časem dotahovat a překonávat kvalitu mikrosnímků od profesionálních firem a dnes jsou již o řád (možná i o několik řádů) dál.
Wafer s jádry Vega 10
K vytvoření snímku jádra Vega 10 již nepoužil jen fotoaparát, ale trochu sofistikovanější výbavu. Jádro zalil do polysilikonu, vyleštil a ke zvětšení použil mikroskop Leitz SECOLUX 6×6. Zvolil objektiv Leitz NPL Fluotar 5×/0.09 oo/-. Zvětšení 5× se může jevit jako nízké, ale ve srovnání s možnostmi klasických makroobjektivů je 5× vyšší. Především pak optické vady mikroskopového objektivu jsou korigované na jednu konkrétní vzdálenost, tudíž lépe. Navíc lze snáz zajistit kolmý záběr, takže se snižuje riziko, že část záběru nebude zcela v hloubce ostrosti.
Foceno bylo aparátem Sony NEX-5T, který má 16MPix snímač. Rozlišení výstupů bylo sníženo na polovinu, plošně tedy na čtvrtinu. Budeme-li předpokládat 4 MPix na snímek, pak 152 MPix snímek musel být poskládán z přinejmenším 38 dílčích záběrů. To je ale pouze vydělení obou hodnot, v praxi jsou třeba překryvy pro přesné zarovnání a okrajové snímky navíc nejsou plně využité, takže může jít třeba o 50-60 záběrů.
Celý výsledek v avizovaném 152MPix rozlišení najdete v odkazu výše. Pokud nemáte s Flickrem zkušenosti, dostanete se ke snímku v plném rozlišení tak, že kliknete na ikonku šipky dolů u pravého dolního rohu náhledu. Z nabídky vyberete „original“.